x

Polscy winiarze pod ostrzałem ocen

Kategoria: Wino

24 i 25 sierpnia w winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win. Zgłoszono 212 win z całego kraju: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich.

Wina oceniało jury w składzie: Tomasz Kolecki, przewodniczący, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski MS, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak, Filip Szaciłowski i Michał Jancik. Wina oceniano podczas degustacji w ciemno, zgodnie ze 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV-UIOE, w pięciu kategoriach: wina białe, musujące, różowe, czerwone i słodkie.
Jury przyznało 83 medale: 11 złotych, 25 srebrnych i 47 brązowych. Każde najwyżej ocenione w swojej kategorii wino otrzymało tytuł Championa. Grand prix konkursu przyznano winu z odmiany pinot noir „Pi 2015” z winnicy Płochockich.


– Konkurs win w Jaśle ma dla nas bardzo dużą wartość. Cenimy go z uwagi na panel oceniający – są to fachowcy pracujący na co dzień z winem i patrzący na wino pod kątem bardziej konsumenckim. Wiedzieliśmy, że wino jest dobre i liczyliśmy na jakiś medal – powiedziała laureatka grand prix Barbara Płochocka.
Jak podkreślali członkowie jury – z roku na rok wina zgłaszane do konkursu są coraz lepszej jakości. W tegorocznej edycji szczególnie wyróżniły się wina różowe, które bardzo pozytywnie zaskoczyły w porównaniu z rokiem poprzednim. Systematycznie podnosi się również jakość win czerwonych, które coraz częściej robione się w lżejszym i bardziej owocowym stylu.
W 12. Międzynarodowych Dniach Wina wzięło udział 19 polskich i zagranicznych winnic. W sumie na jasielskim rynku gościło 44 wystawców z branży winiarskiej (w tym producentów i dystrybutorów sprzętu winiarskiego). Jak co roku w tym samym czasie odbywały się Dni Otwartych Winnic. Uczestnicy wydarzeń mieli okazję odwiedzić lokalne winnice, m.in.: Jana, Dwie Granice, Źródło, Vanellus, Sztukówkę, Vetus, Kołacz, Jasielską Winnicę Miejską czy Podkarpacką Manufakturę Win.


Barbara Płochocka w rozmowie z „Food Service” wróży polskim winom świetlaną przyszłość na rodzimym rynku. Polskie wina produkowane są przez małych producentów, którzy nie stosują technologii powszechnie używanych przez wielkie winiarnie światowe. Sposób wytwarzania jest tradycyjny. Dbałość o winnicę i ręczny zbiór gwarantuje bardzo dobrą jakość owoców, co przekłada się na jakość wina.
Konkurs Win Polskich zorganizowany był przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum pro Cultura wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich.


„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Każdy serwis jest jak jam session

O El Celler de Can Roca częściej mówi się w kontekście jedzenia, rzadziej wina. Josep Roca jest sommelierem i w restauracji odpowiada za kartę win i serwis. W rozmowie z "Food Service" zdradza, jak stworzyć idealną harmonię między daniem a winem.

WINNICA SKARPA DOBRSKA

Można powiedzieć, że winnica spadła na nich jak grom z jasnego nieba. Od pomysłu do realizacji minęły 2 miesiące, było w tym wiele przypadku i romantyzmu. W tamtym czasie rodzina Herbsztajnów o winie wiedziała niewiele.

ADAM PAWŁOWSKI: FENOMEN EN PRIMEUR

Co roku na początku kwietnia oczy całego winiarskiego świata skierowane są na Bordeaux. Krytycy winiarscy, dziennikarze, handlarze i sommelierzy przybywają nad Żyrondę na En Primeur, podczas którego degustują i oceniają leżakujące jeszcze w beczkach topowe wina z ostatniego rocznika.

Simply Great Italian Wines

Coroczne międzynarodowe wydarzenie winiarskie, prezentujące przekrojowo winnice i wina z interesujących regionów Włoch, 10 maja br. już po raz trzeci zawitało do Warszawy, potwierdzając tym samym ważną pozycję Polski na światowej mapie konsumentów włoskiego wina.

Adam Pawłowski: Bąbelki na co dzień

Z premedytacją piszę o winach musujących już po sylwestrze, bo uważam, że powinniśmy cieszyć się bąbelkami przez cały rok. Trend sugeruje, że coraz częściej sięgamy po nie na co dzień. Ta prężnie rosnąca kategoria win zanotowała w ostatniej dekadzie globalny wzrost produkcji sięgający 40%.

Adam Pawłowski: austriackie wulkany

Jeszcze do niedawna Styria pozostawała dla mnie miejscem nieodkrytym. Do tej pory znałem ją jedynie z książek i degustacji win. Im więcej degustowałem, tym bardziej chciałem odwiedzić to fascynujące miejsce na mapie winiarskiej Austrii. Przyszło mi na to czekać aż do czerwca tego roku.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej