x

Polscy winiarze pod ostrzałem ocen

Kategoria: Wino    23.10.2017

24 i 25 sierpnia w winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win. Zgłoszono 212 win z całego kraju: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich.

Wina oceniało jury w składzie: Tomasz Kolecki, przewodniczący, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski MS, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak, Filip Szaciłowski i Michał Jancik. Wina oceniano podczas degustacji w ciemno, zgodnie ze 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV-UIOE, w pięciu kategoriach: wina białe, musujące, różowe, czerwone i słodkie.
Jury przyznało 83 medale: 11 złotych, 25 srebrnych i 47 brązowych. Każde najwyżej ocenione w swojej kategorii wino otrzymało tytuł Championa. Grand prix konkursu przyznano winu z odmiany pinot noir „Pi 2015” z winnicy Płochockich.


– Konkurs win w Jaśle ma dla nas bardzo dużą wartość. Cenimy go z uwagi na panel oceniający – są to fachowcy pracujący na co dzień z winem i patrzący na wino pod kątem bardziej konsumenckim. Wiedzieliśmy, że wino jest dobre i liczyliśmy na jakiś medal – powiedziała laureatka grand prix Barbara Płochocka.
Jak podkreślali członkowie jury – z roku na rok wina zgłaszane do konkursu są coraz lepszej jakości. W tegorocznej edycji szczególnie wyróżniły się wina różowe, które bardzo pozytywnie zaskoczyły w porównaniu z rokiem poprzednim. Systematycznie podnosi się również jakość win czerwonych, które coraz częściej robione się w lżejszym i bardziej owocowym stylu.
W 12. Międzynarodowych Dniach Wina wzięło udział 19 polskich i zagranicznych winnic. W sumie na jasielskim rynku gościło 44 wystawców z branży winiarskiej (w tym producentów i dystrybutorów sprzętu winiarskiego). Jak co roku w tym samym czasie odbywały się Dni Otwartych Winnic. Uczestnicy wydarzeń mieli okazję odwiedzić lokalne winnice, m.in.: Jana, Dwie Granice, Źródło, Vanellus, Sztukówkę, Vetus, Kołacz, Jasielską Winnicę Miejską czy Podkarpacką Manufakturę Win.


Barbara Płochocka w rozmowie z „Food Service” wróży polskim winom świetlaną przyszłość na rodzimym rynku. Polskie wina produkowane są przez małych producentów, którzy nie stosują technologii powszechnie używanych przez wielkie winiarnie światowe. Sposób wytwarzania jest tradycyjny. Dbałość o winnicę i ręczny zbiór gwarantuje bardzo dobrą jakość owoców, co przekłada się na jakość wina.
Konkurs Win Polskich zorganizowany był przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum pro Cultura wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich.


„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Najlepsze polskie wina ponownie w Poznaniu!

Już po raz siódmy najlepsi winiarze z całej Polski przyjadą do poznańskiego SPOT. 19-20 czerwca podczas Festiwalu Polskich Win kilkunastu producentów zaprezentuje tam kilkadziesiąt etykiet. Będzie można je poznać, zdegustować oraz - co najważniejsze - kupić w cenie producenta.

Spontaniczność i radość, czyli o polskich pét-natach

Mówiąc o trendach w produkowaniu win musujących, jednym tchem wymienia się pét-naty. Mało kto wie, że te najmodniejsze obecnie wina produkowane są zgodnie z pradawną metodą produkcji win musujących - ancestrale.

Słoweńska Istria - raj dla foodies

Istria to półwysep podzielony między trzy kraje: Chorwację, Włochy i Słowenię. Słoweńska część zapewnia mieszkańcom tego kraju dostęp do morza. Miejsce słynie z trufli, oliwy, ryb oraz oczywiście wina. Jego produkcja i konsumpcja zakorzenione są głęboko w słoweńskim DNA i sięgają czasów rzymskich.

GRAND PRIX "MAGAZYNU WINO"

27-29 października ponad 2 tysiące gości przybyło na kolejną odsłonę Stilnovosti Grand Prix dwumiesięcznika "Magazyn Wino".

ENOAGENDA

Rok 2018 obfituje w wiele winiarskich konferencji, targów czy spotkań. Poniżej prezentujemy listę wydarzeń takich jak np.: Vinisund, Food Service Summit czy Targi Winiarskie Prowein, na które warto zwrócić uwagę.

Mołdawskie winnice czekają na turystów i wzbogacają ofertę

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii - gdyby przeliczyć powierzchnię winnic przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Mołdawianie już zachęcają do eksplorowania kraju poprzez wirtualne wycieczki, zanim podróże znów będą możliwe.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej