x

Polscy winiarze pod ostrzałem ocen

Kategoria: Wino    23.10.2017

24 i 25 sierpnia w winnicy Dwie Granice odbył się IV Konkurs Polskich Win. Zgłoszono 212 win z całego kraju: 105 białych, 26 różowych, 69 czerwonych i 12 słodkich.

Wina oceniało jury w składzie: Tomasz Kolecki, przewodniczący, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski MS, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak, Filip Szaciłowski i Michał Jancik. Wina oceniano podczas degustacji w ciemno, zgodnie ze 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV-UIOE, w pięciu kategoriach: wina białe, musujące, różowe, czerwone i słodkie.
Jury przyznało 83 medale: 11 złotych, 25 srebrnych i 47 brązowych. Każde najwyżej ocenione w swojej kategorii wino otrzymało tytuł Championa. Grand prix konkursu przyznano winu z odmiany pinot noir „Pi 2015” z winnicy Płochockich.


– Konkurs win w Jaśle ma dla nas bardzo dużą wartość. Cenimy go z uwagi na panel oceniający – są to fachowcy pracujący na co dzień z winem i patrzący na wino pod kątem bardziej konsumenckim. Wiedzieliśmy, że wino jest dobre i liczyliśmy na jakiś medal – powiedziała laureatka grand prix Barbara Płochocka.
Jak podkreślali członkowie jury – z roku na rok wina zgłaszane do konkursu są coraz lepszej jakości. W tegorocznej edycji szczególnie wyróżniły się wina różowe, które bardzo pozytywnie zaskoczyły w porównaniu z rokiem poprzednim. Systematycznie podnosi się również jakość win czerwonych, które coraz częściej robione się w lżejszym i bardziej owocowym stylu.
W 12. Międzynarodowych Dniach Wina wzięło udział 19 polskich i zagranicznych winnic. W sumie na jasielskim rynku gościło 44 wystawców z branży winiarskiej (w tym producentów i dystrybutorów sprzętu winiarskiego). Jak co roku w tym samym czasie odbywały się Dni Otwartych Winnic. Uczestnicy wydarzeń mieli okazję odwiedzić lokalne winnice, m.in.: Jana, Dwie Granice, Źródło, Vanellus, Sztukówkę, Vetus, Kołacz, Jasielską Winnicę Miejską czy Podkarpacką Manufakturę Win.


Barbara Płochocka w rozmowie z „Food Service” wróży polskim winom świetlaną przyszłość na rodzimym rynku. Polskie wina produkowane są przez małych producentów, którzy nie stosują technologii powszechnie używanych przez wielkie winiarnie światowe. Sposób wytwarzania jest tradycyjny. Dbałość o winnicę i ręczny zbiór gwarantuje bardzo dobrą jakość owoców, co przekłada się na jakość wina.
Konkurs Win Polskich zorganizowany był przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy Vinum pro Cultura wraz ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich.


„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Almudena Alberca: upór i konsekwencja

Enolożka Almudena Alberca jest pierwszą kobietą w Hiszpanii, która uzyskała tytuł Master of Wine. Niedawno prowadziła degustację dla polskiej branży winiarskiej, a nam opowiedziała, jak wyglądała jej droga na szczyt.

ZA NAMI "VARSOVINO"

26 września w stołecznej Fortecy odbyła się 13. edycja Wielkiej Wystawy Win Hiszpańskich "Varsovino ". 29 winiarni przedstawiło swoją ofertę polskim importerom i dystrybutorom wina. Degustacja win hiszpańskich była okazją do spróbowania ponad 250 rodzajów win.

11 warszawskich restauracji w prestiżowym rankingu Star Wine List

Star Wine List - przewodnik po najlepszych wine barach i restauracjach z winem na świecie - wydał warszawską edycję. Jej kuratorem jest sommelier Norbert Dudziński. Na listę wyróżnionych trafiło 11 miejsc. Sprawdź jakie!

Jak podawać wino? Praktyczne wskazówki nie tylko dla kelnerów

Wzorem krajów śródziemnomorskich coraz częściej pijemy wino na co dzień w domu czy zamawiamy je do posiłku w restauracji. Dobre wino nie musi być drogie, ale warto je odpowiednio podać i degustować, by w pełni cieszyć się jego aromatem i smakiem. Podrzucamy kilka rad.

BIAŁE CZERWONE Festiwal Wina Polskiego - w czerwcu w Warszawie

Druga edycja imprezy, na której pojawią się najciekawsi producenci reprezentujący wszystkie polskie regiony winiarskie odbędzie się 16-17 czerwca w stołecznej Fortecy u Kręglickich.

Adam Pawłowski: Sake

Ryż, woda, drożdże i koji. Te cztery składniki są niezbędne do produkcji sake. Każdy z tych elementów ma niebagatelny wpływ na styl i jakość finalnego produktu. Do tego dochodzi tzw. ręka producenta sake zwanego Toji oraz element dojrzewania, ale zacznijmy od początku.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej