x

Smak zapachu

Kategoria: Lifestyle - książki    25.09.2017

Małgorzata Kalemba-Dróżdż, "Różane przepisy", wyd. Pascal 2017

Płatki kwiatów, nasiona, owoce – wszystkie te elementy róży mogą mieć szerokie zastosowanie kulinarne. Wydawałoby się, że jest to najbardziej oswojony z jadalnych kwiatów, jednak wielu ludzi wciąż nie wie, jak wiele można z niego zrobić. Książka „Różane przepisy” to pomysły na nieoczywiste dania różane, takie jak trufle w kwiatowym pudrze, chleb różany czy sałatka z ciecierzycy z marynowanymi owocami z dzikiej róży. Wstępem do książki jest obszerny opis odmian róż, a także zastosowania ich wszystkich elementów. Poznacie też kilka sposobów na różane przetwory i zaskakujące możliwości ich konserwacji. Ciekawe również jest to, że niektóre elementy w przepisach można zastępować innymi – zamiast świeżych róż czasami można użyć płatków róży w cukrze czy kandyzowanych. Autorka, Małgorzata Kalemba-Dróżdż, napisała wcześniej „Jadalne chwasty” oraz „Pyszne chwasty” i w świecie roślin (a zwłaszcza tych dzikich!) jest niekwestionowanym ekspertem. Choć wizualna strona książki może być na początku nieco odstraszająca, zajrzyjcie do środka i przede wszystkim przeczytajcie teksty, korzystając z niesamowitej dawki wiedzy i praktycznych porad. To kolejna książka do czytania, a nie oglądania.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

INSEKTY - Z CZYM TO SIĘ JE?

To kolejny temat, który wzbudza spore emocje. Insekty - larwy, mrówki, pasikoniki - jako element potrawy pewnie wciąż szokują, ale też intrygują. Istnieją kultury, w których nie są niczym niezwykłym i są spożywane na co dzień. Świat zachodni wciąż nie może się przełamać.

U ŹRÓDEŁ

Koktajle, koktajlbary to ostatnio coraz modniejszy temat. Po fali popularności szefów kuchni także w Polsce przychodzi czas na barmanów (do czego regularnie przyczyniamy się na naszych łamach). Na całym świecie powstają nowe miejsca, a część z nich zdobywa status kultowych.

Program Top Chef powraca

Ruszyły castingi do 8. edycji programu

"Moja kuchnia pachnąca bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej

Wydana po raz pierwszy 25 lat temu "Kuchnia pachnąca bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej była w Polsce jedną z pionierskich książek kształtujących naszą świadomość kulinarną.

CORAZ BLIŻEJ

Książka doskonale pokazuje nie tylko konkretne dania i przepisy, pomaga korzystać z wielu aromatycznych przypraw, ale także świetnie oddaje klimat krajów, z których pochodzą. Warto poznać podstawowe dania w oryginalnej wersji, powrócić do źródeł.

MAKRO Polska i Fundacja Klubu Szefów Kuchni wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Sieć hurtowni MAKRO Polska wspólnie z Fundacją Klubu Szefów Kuchni wspierają 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia w Warszawie najlepsi szefowie kuchni ugotują dla uczestników 4500 litrów zupy, powstanie również specjalna Restauracja WOŚP.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej