x

Na dobry początek

Kategoria: Lifestyle - książki    25.09.2017

Fern Green, "Breakfast. Morning, noon and night", wyd. Hardie Grant Books 2015

Wprawdzie mówi się, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, lecz bardzo wielu z nas nie traktuje śniadania z należytą uwagą (często nie jadając go wcale) – nie mamy czasu, zapominamy itd. Tak wygląda także rzeczywistość wielu szefów kuchni czy restauratorów, którzy żyją w permanentnym biegu. Jednak od kilku lat coraz częściej zdarza się, że restauracyjni goście szukają ciekawej oferty śniadaniowej na mieście. Przedłużają się też pory śniadań – zwłaszcza w weekendy – i spora część lokali ma śniadaniowe menu dostępne nawet cały dzień. Jak przygotować interesujące propozycje, wychodzące poza schemat obecnych wszędzie klasyków? „Breakfast. Morning, noon and night” autorstwa brytyjskiego stylisty i dziennikarza kulinarnego Ferna Greena to zarówno kompendium śniadaniowej wiedzy dla amatorów, jak i źródło inspiracji dla profesjonalistów. Znajdziecie tu niezawodne sposoby na perfekcyjne ugotowanie jajek, omlet z wędzonym pstrągiem, ricottą i ziemniakami, jajka po marokańsku, śniadaniowe burrito, pudding chia z mlekiem kokosowym czy wreszcie kilka rodzajów granoli. Niektóre z dań są bardziej pracochłonne, ale większość to rzeczy bezpretensjonalne, szybkie w przygotowaniu i odpowiednie na wiele okazji (np. dania rekomendowane na kaca). Zaletą książki jest zróżnicowanie przepisów – z jednej strony cały dział poświęcony tostom, z drugiej rozdział o zdrowych daniach (w tym wielu bezglutenowych). W obliczu coraz częstszych restrykcji żywieniowych ważne jest, aby swoją ofertę dostosować do różnych gości. Czasami w prosty sposób można urozmaicić śniadaniowe dania i wyróżnić się na tle konkurencji. A część przepisów z książki, drodzy szefowie i restauratorzy, wykorzystajcie na co dzień, przed wyjściem do pracy – naprawdę nie jest to takie trudne.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej