x

Restauracja Belona

Kategoria: Miejsca    20.11.2017

Restauracja Belona w Gdyni otworzyła się w sierpniu tego roku.

Ulokowana jest na parterze hotelu Błękitny Żagiel w Studenckim Domu Marynarza. Z tarasu restauracji rozpościera się piękny widok na morze. Właścicielami restauracji i hotelu są Dobromir Kułakowski i Małgorzata Dorodzińska. Szefem kuchni restauracji jest Oskar Krawczyk. Tutejsza kuchnia jest połączeniem smaków śródziemnomorskich i polskich. W karcie występuje oczywiście najpopularniejsza bałtycka ryba, tytułowa belona, podawana z cytryną i koprem. W menu znajdziemy również tatara z łososia z sosem kminkowym, zupę z pancerzy krewetek, srebrzystą makrelę z cukinią i ciecierzycą, a także dorsza z czarnym ryżem i szpinakiem. Zupy i przystawki kosztują tu od 12 do 35 zł, dania główne 23-55 zł, desery 16-21 zł. Restauracja ma również menu dla dzieci. Karta win to około 20 etykiet win z Europy i Nowego Świata. Miejsce utrzymane jest w białych kolorach. Poza widokiem na morze charakter restauracji nadmorskiej podkreślają również srebrne mewy na ścianie.

 

ul. Franciszka Sędzickiego 19, Gdynia

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Batumi - nowa sieć piekarni gruzińsko-ormiańskich

Gruzja słynie z pięknych krajobrazów i pysznej kuchni. Cząstkę tego magicznego miejsca zdecydował się przenieść do Polski Marcin Kozerawski, przedsiębiorca prowadzący kilka spółek o różnych profilach. Tak powstała Batumi, sieć piekarni łączących gruzińską tradycję kulinarną z polską nowoczesnością.

PASTIFICIO

Pastificio - nowe bistro i sklep skoncentrowane na makaronach - otworzyło się w Gdańsku, niedaleko Dworca Głównego. Właścicielami i twórcami są Krzysztof Dżus i Grażyna Thiel, która pełni również funkcję szefa kuchni.

Wręczenie plakiet Michelin

W dniach 4-5 grudnia w Warszawie i Krakowie odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2017 Main Cities of Europe, zorganizowane przez prezydenta Akademii Gastronomicznej w Polsce Macieja Dobrzynieckiego - partnera Przewodnika Michelin.

Michał Sierka nowym Szefem Kuchni restauracja Merliniego

Zdobywał doświadczenie w gwiazdkowych restauracjach w Polsce i za granicą. Obecnie szefuje restauracji Merliniego. We współpracy z Szefem Wykonawczym Bartłomiejem Czerwińskim od lipca wprowadzają nowe menu inspirowane nowojorską sceną restauracyjną.

Mięsny Befsztyk na warszawskim Żoliborzu

We wrześniu na warszawskim Żoliborzu powstał Befsztyk. Jest to już drugie miejsce pod tą marką. Pierwszy sklep mięsno-wędliniarski Befsztyk został założony w 1994 r. na Mokotowie.

Sing Sing - nowy azjatycki koncept w Warszawie

Sing Sing to azjatycki koncept łączący restaurację, cocktail bar oraz działalność rozrywkowo-artystyczną. Miejsce stworzyła Grupa Instynkt, która wcześniej wykreowała takie restauracje jak AIOLI, Momu i Banjaluka. Szefami kuchni są Patryk Stal i Michael Gay.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej