x

Restauracja Belona

Kategoria: Miejsca    20.11.2017

Restauracja Belona w Gdyni otworzyła się w sierpniu tego roku.

Ulokowana jest na parterze hotelu Błękitny Żagiel w Studenckim Domu Marynarza. Z tarasu restauracji rozpościera się piękny widok na morze. Właścicielami restauracji i hotelu są Dobromir Kułakowski i Małgorzata Dorodzińska. Szefem kuchni restauracji jest Oskar Krawczyk. Tutejsza kuchnia jest połączeniem smaków śródziemnomorskich i polskich. W karcie występuje oczywiście najpopularniejsza bałtycka ryba, tytułowa belona, podawana z cytryną i koprem. W menu znajdziemy również tatara z łososia z sosem kminkowym, zupę z pancerzy krewetek, srebrzystą makrelę z cukinią i ciecierzycą, a także dorsza z czarnym ryżem i szpinakiem. Zupy i przystawki kosztują tu od 12 do 35 zł, dania główne 23-55 zł, desery 16-21 zł. Restauracja ma również menu dla dzieci. Karta win to około 20 etykiet win z Europy i Nowego Świata. Miejsce utrzymane jest w białych kolorach. Poza widokiem na morze charakter restauracji nadmorskiej podkreślają również srebrne mewy na ścianie.

 

ul. Franciszka Sędzickiego 19, Gdynia

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Qulinarium - nowa strefa restauracyjna w łódzkiej Manufakturze

W ostatni weekend sierpnia uroczyście otwarto Qulinarium - nową strefę restauracyjną w Manufakturze w Łodzi. Dawny food court został zmodernizowany zgodnie z aktualnymi trendami nie tylko w wystroju wnętrz, ale również pod kątem funkcjonalności i nowych potrzeb klientów Manufaktury.

Marek Kondrat otwiera wine bar w Warszawie

W Krakowie od 2015 roku działa wine bar Marka Kondrata BARaWINO. Teraz nadszedł czas na Warszawę!

Zimne Dranie, czyli tatar na 8 sposobów w warszawskiej Elektrowni Powiśle

W industrialnej przestrzeni warszawskiej Elektrowni Powiśle, obok kilkunastu innych konceptów, powstał jeden zasługujący na szczególną uwagę. To Zimne Dranie - działające od czerwca tego roku bistro deli specjalizujące się w tatarach.

Ruszyła Pracownia Lary Gessler

Pod koniec czerwca swoją działalność zainaugurowała Pracownia Kulinarna Lary - studio, którego wspólniczkami są Lara Gessler oraz Agata Jedynak. Jak deklarują założycielki, jest to miejsce, w którym chęć szerzenia edukacji żywieniowej spotyka się z wielką pasją i miłością do gotowania.

Cafe Bar Havana - lokalnie na warszawskim Żoliborzu

Cafe Bar Havana został otwarty na Żoliborzu w lipcu tego roku. Przestronne wnętrze oraz ogromny taras z widokiem na plac Wilsona urządzone są w stylu retro. Zarówno wystrój, jak i nazwa nawiązują do działającej w tym miejscu od lat 60. do 90. XX w. popularnej klubokawiarni.

Lunch omakase w weekendowej ofercie Nobu Warsaw

Od soboty 17 października w restauracji Nobu Warsaw będzie można spróbować lunchu w stylu omakase, czyli selekcji czterech dań w formie niespodzianki przygotowanych przez szefa kuchni - Yannicka Lohou.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej