x

Manifest Street Food

Kategoria: Miejsca    20.11.2017

Adrian Feliks, szef kuchni znany m.in. z programu kulinarnego "Top Chef", tworzy sieć lokali pod nazwą Manifest Street Food.

Wspólnikami są Max Zhuk i Wojciech Gudz. Manifest Street Food ma pierwszy lokal przy Małym Rynku w Opolu, pierwszy lokal franczyzowy w Oleśnie, w lecie pod tą nazwą funkcjonował również foodtruck, a w planach na rok przyszły są franczyzy w Krakowie i we Wrocławiu. Oferta Manifest Street Food koncentruje się wokół polskiego street foodu, czyli zapiekanek w wersji rzemieślniczej. W tytułowym manifeście chodzi o dobre jedzenie z niedrogich i polskich produktów. W karcie znajdziemy przykładowo zapiekankę Kiszonka z kiszoną kapustą, karmelizowanym kiszonym ogórkiem, policzkami wieprzowymi i serem czy zapiekankę Dojrzały Szwajcar z serami Camembert, Lazur, Cheddar i Mozzarella. Rzemieślnicze zapiekanki podawane są w dwóch rozmiarach L i XL i kosztują 9,50-18,50 zł. Poza nimi w karcie znajdziemy trzy sałatki i frytki. Lokale nie serwują alkoholu. Wystrój miejsce jest prosty, zdominowany przez żółty, biały i czarny kolor, ściany przyozdobione są fragmentami różnych manifestów. Opolski lokal ma 16 miejsc siedzących.

 

Mały Rynek 11, Opole i inne lokale

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

RESTAURACJE Z OGRODEM

Zrównoważone wykorzystanie mięsa, owoców i warzyw to silny trend już od lat. Restauracje w całej Europie robią krok dalej: hodują własne warzywa oraz zioła i wykorzystują je w kuchni. Miejsca te znajdują się zarówno z dala od cywilizacji, jak i w wielkich miastach - Paryżu, Berlinie czy Londynie.

Już czynne Crowne Plaza Warsaw - The HUB i Holiday Inn Express Warsaw - The HUB

W nowoczesnym budynku The Warsaw HUB przy Rondzie Daszyńskiego czynne są już dwa hotele - Crowne Plaza Warsaw i Holiday Inn Express Warsaw. Pierwsza marka debiutuje w Polsce.

Bistro Pod Sowami

Bistro pod Sowami na warszawskiej Pradze to nowa restauracja mieszcząca się w zabytkowej, niedawno odremontowanej secesyjnej Kamienicy pod Sowami.

RESTAURACJA ART

Restauracja Art jako jedna z niewielu w Krakowie specjalizuje się w fine diningu i oferuje menu degustacyjne oparte na polskiej kuchni. Art ma aż dwóch szefów kuchni: Michała Cienkiego oraz Wiktora Kowalskiego. Lokal znajduje się przy ulicy Kanoniczej 15 w Krakowie.

The Trust - nowy lokal Tomasza Źrodłowskiego i Szymona Cieśli

The Trust to krakowski koktajlbar i kawiarnia w jednym. Na razie, wypijemy w nim kawę, a po zakończeniu lockdownu - także autorskie drinki.

Bistro Z

Anna Klajmon i Mateusz Czekierda są właścicielami i szefami kuchni Bistro Z przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Lokal otworzył się w lipcu tego roku. Bistro Z koncentruje się na prostym jedzeniu, opartym na dobrym produkcie w dobrej cenie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej