x

Bistro Pod Sowami

Kategoria: Miejsca    20.11.2017

Bistro pod Sowami na warszawskiej Pradze to nowa restauracja mieszcząca się w zabytkowej, niedawno odremontowanej secesyjnej Kamienicy pod Sowami.

W latach 20. ubiegłego stulecia była to jedna z najatrakcyjniejszych kamienic w Warszawie, na jej parterze mieściła się restauracja (żydowski właściciel nazwał ją U Abrama, ale po atakach nacjonalistów przemianował na U Adolfa). Właśnie w tym miejscu powstało nawiązujące do tradycji przedwojennej Bistro pod Sowami. Właścicielami restauracji są Dawid Kabut i Maciej Zarzycki. Klimat przedwojenny tworzony jest poprzez smak tutejszych potraw, odtwarzaną z gramofonu muzykę oraz wystrój kamienicy i nawiązujące elementy wnętrza (np. mosiądz). Serwowana tu kuchnia jest propozycją Damiana Wajdy, szefa kuchni znanego wcześniej z restauracji Nowa Próżna w Warszawie czy Salina w Bochni. Menu oparte jest na polskich smakach, produkty z polskich stołów (dziczyzna, słodkowodne ryby), a także polskie tradycje kulinarne (własne wyroby wędliniarskie, kiszenie, przechowywanie w soli) i przedwojenne przepisy w nowoczesnej odsłonie. Krótka karta obejmuje przekąski (4 zł), przystawki (25-32 zł), dania główne (34-48 zł) i desery (24-29 zł). Zjemy tu przykładowo filet z jesiotra z sosem cydrowym, pampuchami i gulaszem ze ślimaków czy przepiórkę pieczoną w całości w drobiowym jus, z blinami i bigosem z cebuli. Karta alkoholi to aktualnie około 20 rodzajów win (docelowo ma ich być ok. 80), polskie trunki – Starka, Krzeska, wódka Młody Ziemniak, a także piwa browaru rzemieślniczego Pinta. Lokal ma 70 miejsc siedzących na parterze oraz drugie tyle na poziomie -1 przewidzianym na imprezy okolicznościowe.

 

ul. Okrzei 26, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Warszawska Restauracja Forty

Na terenie industrialnego Fortu Mokotów stoi otoczony starymi drzewami zabytkowy budynek z czerwonej cegły. Do niedawna funkcjonował jako przestrzeń eventowa, a po trzymiesięcznym remoncie powstała w nim restauracja Forty, która pierwszych gości przyjęła w grudniu.

Fine dining w warszawskiej Epoce

Fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela - taki kierunek obrała sobie powstała we wrześniu br. restauracja Epoka. To kolejna po Europejskim Grillu restauracja mieszcząca się w hotelu Raffles.

Bistro Kromki na warszawskim Muranowie

Na warszawskim Muranowie od roku, a konkretnie od lutego 2018 r., działa nowoczesne i sympatyczne bistro Kromki. Przycupnęło wśród ciągnących się między aleją Solidarności a Nowolipkami niskimi pawilonami, w których kryją się fast foody oraz sklepiki np. z cygarami, alkoholem czy kosmetykami.

Warszawski Projekt 44 - comfort food w autorksim wydaniu

Usytuowany na parterze imponującego wieżowca przy ul. Złotej warszawski Projekt 44 proponuje comfort food w autorskim wydaniu. Choć sąsiedztwo najdroższych apartamentów w Polsce może nieco onieśmielać, wystrój restauracji zachęca do odwiedzin - jest zarazem elegancka, przytulna i nieco industrialna.

Koreanka Grill & Sushi - wkrótce w Browarach Warszawskich

W pierwszym kwartale tego roku, jeśli pozwolą na to obostrzenia epidemiologiczne, planowane jest otwarcie restauracji Koreanka Grill & Sushi w Browarach Warszawskich. Będzie serwować m.in, koreańskie dania z grilla i sashimi. Na miejscu czynne też będą delikatesy. Za projektem stoi Linh Nguyen.

Green Caffè Nero na słynnej Brackiej w Krakowie

Green Caffè Nero otworzył kolejną kawiarnię w okresie pandemii. Nowy lokal mieści przy ulicy Brackiej 1A w Krakowie, w okazałej zabytkowej kamienicy. Miejsce łączy w sobie charakterystyczne dla wnętrz sieciówki naturalne materiały oraz nawiązujące do historii kamienicy elementy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej