x

Niemieckie wina i jesienna kuchnia

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    20.11.2017

Pod takim hasłem 19 października w Studiu CookUp Warszawa - Mokotów odbyły się warsztaty kulinarne z Agatą Wojdą zorganizowane przez Niemiecki Instytut Wina.

Agata Wojda to czterokrotna zdobywczyni wyróżnienia Bib Gourmand Michelin, najlepsza szefowa kuchni według Żółtego Przewodnika Gault & Millau, obecnie executive chef hotelu Bellotto. Wspólnie z uczestnikami warsztatów – przedstawicielami branży winiarskiej i gastronomicznej, a także kulinarnymi amatorami – przygotowała m.in.: jesienną sałatkę z brukselki, jabłek, kindziuka i soczewicy, ziemniaki w miodzie z grzybami, porem i musem z selera czy aromatyczną gruszkę w syropie z pigwowcem, musem z koziego sera i lnianą kruszonką. Wina (po dwa do każdego dania) dobrały: Monika Wojtysiak, właścicielka firmy Jung & Lecker, oraz Anna Gmurczyk, menedżer Niemieckiego Instytutu Wina. Warsztatom i degustacji towarzyszyły oczywiście opowieści o niemieckich winach, wine pairingu oraz jesiennej kuchni. Warsztaty to jedna z wielu inicjatyw edukacyjnych, które organizuje w Polsce Niemiecki Instytut Wina.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej