x

Jedząc Londyn

Kategoria: Lifestyle - książki    20.11.2017

"East London Food", Rosie Birkett, wyd. Hoxton Mini Press 2016

Jakie miejsce na świecie (lub chociaż w Europie) jest teraz zagłębiem najbardziej emocjonujących kulinarnie adresów? Gdzie tworzy się żywe i zróżnicowane środowisko kulinarne, w którym rozkwitają świeże gastronomiczne talenty: wiodący szefowie kuchni, młodzi producenci i odważni przedsiębiorcy? Jakie miasto przyciąga zarówno wybitnych kucharzy z całego świata, jak i smakoszy? Miejsc pasujących do tego opisu z pewnością można by znaleźć kilka. Jednak według autorów „East London Food” prym wiedzie miasto nad Tamizą. W książce poznajemy 40 osób, które kształtują jego kulinarną społeczność: od gwiazdkowych szefów kuchni, restauratorów i rzeźników-specjalistów aż do miejskich pszczelarzy i kulinarnych aktywistów. Pięknie wydana książka autorstwa Rosie Birkett, opatrzona wstępem słynnego szefa kuchni Nuno Mendesa to nie tyle przewodnik po najciekawszych miejscach, ile próba przedstawienia zróżnicowanego, twórczego środowiska. Nazwy i adresy poznacie przy okazji czytania kolejnych niesamowitych historii, poznawania charyzmatycznych osobowości, czy oglądając zdjęcia plonów jednej z miejskich farm. Jeśli cierpliwie poszukacie, znajdziecie dołączoną do książki wkładkę z przepisami, a w niej m.in.: receptury na kurczaka w maślance z sosnową sałatką z The Clove Club, ciepłą sałatkę z jagnięcych serc z Hill & Szrok czy faszerowaną makrelę z Cafe Spice Namaste. Ta publikacja pozwala przypomnieć sobie fakt oczywisty i podstawowy, o którym na co dzień wielu z nas zapomina: za każdym miejscem, za każdym pomysłem zawsze stoją konkretni ludzie i ich historie.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej