x

Kuchnia PoWolność

Kategoria: Miejsca    01.04.2018

Kuchnia PoWolność w Poznaniu koncentruje się na powolnym życiu (slow life) i wolności bycia sobą.

Właścicielami miejsca są Agata Pierzchała i Waldemar Prusak. Obydwoje wybrali wolność, porzucając pracę w korporacji. Agata rozwija się w coachingu i komunikacji, a Waldemar realizuje się w roli szefa kuchni. Kuchnia PoWolność ma być miejscem miłych spotkań gości, a także gier integracyjnych. Tutejsza kuchnia jest w 99 proc. wegańska, za 1 proc. niewegański odpowiadają serniki. Dania kosztują tu od 12 do 26 zł. W karcie znajdziemy przykładowo kluski ryżowe z niespodzianką, buraczane burgery czy chili sin carne z goframi. Celem szefa kuchni jest gotować wegańsko, ale jednocześnie sycąco, atrakcyjnie i smacznie. Miejsce chce przyciągać także osoby na co dzień jedzące mięso. Karta alkoholi jest krótka. Wypijemy tu butelkowe piwo z lokalnego wielkopolskiego Browaru Czarnków. W ofercie są także domowe wina, szczególnie interesujące dla gości jest białe wino grzane. Lokal ma 30 miejsc siedzących, ściany zdobią prace lokalnego artysty Macieja Hoppe, które można tu również kupić.

ul. Kanałowa 15, Poznań

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

KANAPA

W grudniu w Warszawie otworzyła się Kanapa - restauracja prezentująca nowoczesną kuchnię ukraińską. Właścicielem jest Dymitr Borysow, który ma kilkanaście restauracji na Ukrainie. Historia miejsca sięga 2013 r., kiedy Borysow otworzył pierwszą Kanapę w Kijowie.

Premiera Czerwonego Przewodnika Michelin "Main Cities of Europe 2018"

Polskie restauracje utrzymują Gwiazdki Michelin, ale na liście sporo zmian. 26 marca, w Budapeszcie zaprezentowano najnowsze wydanie kulinarnego Czerwonego Przewodnika Michelin "Main Cities of Europe 2018". Warszawskie restauracje Atelier Amaro i Senses po raz kolejny zachowały swoje Gwiazdki.

Międzymiastowa - różnorodnie w Krakowie

Międzymiastowa swoją nazwą nawiązuje do dwóch aspektów - po pierwsze, jest ulokowana pomiędzy starym a nowym miastem w Krakowie, po drugie, powstała w wyniku inspiracji podróżami do różnych miast świata.

Ogień

Ogień to inicjatywa właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego Koziarnia - Jakuba, Jadwigi i Marcina Lorków w beskidzkich Pogorzanach oraz Aleksandra Barona, Pavla Portoyana, Rafała Bernatowitcza, Bartosza Wilczyńskiego i Przemka Błaszczyka.

Bistro Kromki na warszawskim Muranowie

Na warszawskim Muranowie od roku, a konkretnie od lutego 2018 r., działa nowoczesne i sympatyczne bistro Kromki. Przycupnęło wśród ciągnących się między aleją Solidarności a Nowolipkami niskimi pawilonami, w których kryją się fast foody oraz sklepiki np. z cygarami, alkoholem czy kosmetykami.

Costa Coffee FlyDining na Okęciu

Costa Coffee Fly Dining na Lotnisku Okęcie to nowa kulinarna odsłona Costa Coffee. Jest to jedyny koncept kulinarny na lotnisku otwarty dla gości całą dobę. Zarówno amatorzy tradycyjnej kuchni polskiej, jak i fani kulinarnych specjałów z Włoch, Indii czy Azji znajdą tutaj coś dla siebie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej