x

Kuchnia PoWolność

Kategoria: Miejsca    01.04.2018

Kuchnia PoWolność w Poznaniu koncentruje się na powolnym życiu (slow life) i wolności bycia sobą.

Właścicielami miejsca są Agata Pierzchała i Waldemar Prusak. Obydwoje wybrali wolność, porzucając pracę w korporacji. Agata rozwija się w coachingu i komunikacji, a Waldemar realizuje się w roli szefa kuchni. Kuchnia PoWolność ma być miejscem miłych spotkań gości, a także gier integracyjnych. Tutejsza kuchnia jest w 99 proc. wegańska, za 1 proc. niewegański odpowiadają serniki. Dania kosztują tu od 12 do 26 zł. W karcie znajdziemy przykładowo kluski ryżowe z niespodzianką, buraczane burgery czy chili sin carne z goframi. Celem szefa kuchni jest gotować wegańsko, ale jednocześnie sycąco, atrakcyjnie i smacznie. Miejsce chce przyciągać także osoby na co dzień jedzące mięso. Karta alkoholi jest krótka. Wypijemy tu butelkowe piwo z lokalnego wielkopolskiego Browaru Czarnków. W ofercie są także domowe wina, szczególnie interesujące dla gości jest białe wino grzane. Lokal ma 30 miejsc siedzących, ściany zdobią prace lokalnego artysty Macieja Hoppe, które można tu również kupić.

ul. Kanałowa 15, Poznań

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Charlie Food & Friends w katowickim Supersamie

Katowicki Supersam dołączył do grona sześciu lokalizacji w Polsce, w których serwowana będzie kuchnia z restauracji Charlie Food & Friends. Restauracja zaoferuje świeże posiłki na wagę będące połączeniem kuchni polskiej, europejskiej i światowej.

ZONI

W czerwcu na gastronomicznej mapie Warszawy pojawiły się dwa nowe miejsca - restauracja Zoni z wysoko cenionym szefem kuchni Aleksandrem Baronem na czele oraz siostrzane bistro WuWu, którego szefową kuchni została Adriana Marczewska. ul. plac Konesera 1, Warszawa

Nowa restauracja Amaro i Nosalowy Park Hotel & Spa - w lipcu

Pięciogwiazdkowy Nosalowy Park Hotel & Spa w centrum Zakopanego zostanie otwarty 1 lipca. W zabytkowej części obiektu, Villi Marillor, mieścić się będzie nowa, autorska restauracja Wojciecha Modesta Amaro - Heart by Amaro.

Warszawski SEN powraca - w wersji azjatyckiej. Autorem menu Alon Than!

Po kilku miesiącach przerwy warszawska restauracja SEN wraca w nowej, azjatyckiej odsłonie. Menu skomponował Alon Than, zdobywca pierwszego miejsca na World Sushi Cup Japan w 2015 roku. W karcie - autorska kuchnia łącząca styl japoński ze światowym trendem fusion.

3 ciekawe miejsca na pączki w Warszawie

Jeśli znudziły wam się zwykłe pączki, sprawdźcie koniecznie, gdzie można znaleźć bardziej niecodzienne propozycje! Wege, luksus i fantazja!

RAMEN PEOPLE

Ramen People na krakowskim Kazimierzu to autorskie azjatyckie miejsce ze street foodem, które powstało z pasji tworzenia orientalnego jedzenia. Twórcami i współwłaścicielami są Dominika Grabowska (była właścicielka i pomysłodawczyni Kanton Dim Sum House) oraz Rafał Brzostek.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej