x

Pink Lobster

Kategoria: Miejsca    01.04.2018

Pink Lobster otworzył się w listopadzie tego roku przy Żurawiej w Warszawie, w okolicy pełnej różnorodnych restauracji i barów.

Miejsce mruga do gości, z jednej strony epatując różowym frywolnym kolorem, z drugiej podając najbardziej wytworne dania jak homar. Ideą właścicieli było złamanie sztywnego klimatu związanego z jedzeniem typu fine dining. Współwłaścicielami Pink Lobstera są Aleksandra Grątkiewicz i Jarosław Walczyk, pełniący również funkcję szefa kuchni. Tutejsza karta dań unika klasycznego podziału na przystawki i dania główne, choć dania różnią się wielkością, o czym gości może poinformować kelner. Ceny zamykają się w przedziale od 19 do 160 zł za danie. W menu znajdziemy przykładowo ceviche z okonia morskiego z awokado, yuzu, kolendrą i wasabi czy sarnę z mchem ziołowym, skorzonerą i ziemniakiem. Karta win obejmuje ponad 80 indeksów z całego świata, w większości dostępnych na kieliszki. Bar proponuje również klasyczne i autorskie koktajle. Autorem projektu wnętrza utrzymanego w świeżej, jasnej, podkręcanej różem kolorystyce jest TiMGrey. Lokal ma 80 miejsc siedzących.

 

ul. Żurawia 6/12, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej