x

Pink Lobster

Kategoria: Miejsca    01.04.2018

Pink Lobster otworzył się w listopadzie tego roku przy Żurawiej w Warszawie, w okolicy pełnej różnorodnych restauracji i barów.

Miejsce mruga do gości, z jednej strony epatując różowym frywolnym kolorem, z drugiej podając najbardziej wytworne dania jak homar. Ideą właścicieli było złamanie sztywnego klimatu związanego z jedzeniem typu fine dining. Współwłaścicielami Pink Lobstera są Aleksandra Grątkiewicz i Jarosław Walczyk, pełniący również funkcję szefa kuchni. Tutejsza karta dań unika klasycznego podziału na przystawki i dania główne, choć dania różnią się wielkością, o czym gości może poinformować kelner. Ceny zamykają się w przedziale od 19 do 160 zł za danie. W menu znajdziemy przykładowo ceviche z okonia morskiego z awokado, yuzu, kolendrą i wasabi czy sarnę z mchem ziołowym, skorzonerą i ziemniakiem. Karta win obejmuje ponad 80 indeksów z całego świata, w większości dostępnych na kieliszki. Bar proponuje również klasyczne i autorskie koktajle. Autorem projektu wnętrza utrzymanego w świeżej, jasnej, podkręcanej różem kolorystyce jest TiMGrey. Lokal ma 80 miejsc siedzących.

 

ul. Żurawia 6/12, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

AMFORA RESTAURANT & COCKTAIL BAR

Po sukcesie fine diningowej restauracji Cadenza w Katowicach przyszedł dla jej twórców czas na nowe miejsce, które sami określają jako "street dining". Amfora to zarazem restauracja oraz koktajlbar, a serwowane dania są typowe dla targów w Jerozolimie czy Erywaniu.

Stół - nieoczywiste połączenia smakowe w Krakowie

Pod koniec marca tego roku w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego rynku, powstała restauracja Stół. Lokal ma industrialne wnętrze i 53 miejsca siedzące. Dodatkowo dostępnych jest 50 miejsc w piwnicy, przeznaczonej na organizację imprez dla grup zamkniętych.

Nałęczów Zdrój S.A. właścicielem Pałacu Małachowskich w Nałęczowie

Nałęczów Zdrój S.A., właściciel marki Cisowianka, to firma bardzo silnie związana z regionem Nałęczowa, świadoma jego wyjątkowości i pięknych, ponad 200-letnich, tradycji uzdrowiskowych.

Michał Sierka nowym Szefem Kuchni restauracja Merliniego

Zdobywał doświadczenie w gwiazdkowych restauracjach w Polsce i za granicą. Obecnie szefuje restauracji Merliniego. We współpracy z Szefem Wykonawczym Bartłomiejem Czerwińskim od lipca wprowadzają nowe menu inspirowane nowojorską sceną restauracyjną.

Blue Frog - kolejna marka AmRestu na polskim rynku

18 października otwarty zostanie pierwszy w Polsce lokal nowej sieci serwującej kuchnię azjatycko-amerykańską.

Opasły Tom na Wierzbowej

Największym ograniczeniem Opasłego Tomu na Foksal była mała, niewygodna kuchnia. Zakończenie umowy najmu w pierwotnej lokalizacji stało się motywacją do wyszukania nowego miejsca, pozwalającego na rozwój, przy zachowaniu dawnej oferty i stylu restauracji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej