x

Stara Pączkarnia

Kategoria: Miejsca    16.02.2017

Stara Pączkarnia otworzyła niedawno swój lokal w Warszawie przy Nowym Świecie.

To polska firma z siedzibą w Szczecinie, która na zasadzie franczyzy tworzy sieć kilkunastu cukierni w całej Polsce. Prezesem zarządu jest Łukasz Jarema. Każda cukiernia pod marką Stara Pączkarnia wypieka na miejscu kilkanaście rodzajów pączków i sprzedaje je z okienka. Lokale nie mają miejsc siedzących wewnątrz. Sieć pilnuje jakości, co m.in. oznacza, że przekazuje receptury, wyznacza dostawców składników potrzebnych do produkcji pączków, a także szkoli personel. Franczyzobiorcy otrzymują również wsparcie w obszarze marketingu. Ofertą Starej Pączkarni są świeże, jeszcze ciepłe pączki. W menu cukierni jest ich kilkanaście rodzajów, selekcja i popularność różni się w zależności od lokalizacji. Zjemy tu m.in. pączki różane, raffaello, malinowe, wiśniowe, jagodowe, bananowe czy budyniowe. W Warszawie cena każdego pączka to 3 zł za sztukę. Przy zakupie 10 sztuk klient dostaje 1 pączka gratis. W planach sieci jest dalszy dynamiczny rozwój. Kolejne lokale powstaną m.in. w Częstochowie.

Stara Pączkarnia, ul. Nowy Świat 28, Warszawa i  kilkanaście innych lokalizacji w całej Polsce

 

Joanna Mróz

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mięsny Befsztyk na warszawskim Żoliborzu

We wrześniu na warszawskim Żoliborzu powstał Befsztyk. Jest to już drugie miejsce pod tą marką. Pierwszy sklep mięsno-wędliniarski Befsztyk został założony w 1994 r. na Mokotowie.

Machina Eats & Beats

Ewa "Malika" Szyc-Juchnowicz, właścicielka i  szefowa kuchni restauracji Malika w  Gdyni, wystartowała z nowym projektem, tym razem w  Gdańsku.

ELEVEN MADISON PARK NUMEREM JEDEN

Po raz pierwszy w historii nowojorska Eleven Madison Park zdobyła pierwsze miejsce w rankingu The World’s 50 Best Restaurants. Zwycięzcy zostali zaprezentowani podczas ceremonii w historycznym Royal Exhibition Building w Melbourne.

King Rooster - nowa marka gastronomiczna firmy 7 Street

W ofercie King Rooster znajdują się chrupiące kurczaki w zestawach z frytkami i sosami oraz w burgerach. Nowością na polskim rynku są w 100% roślinne zamienniki kurczaka w formie kotleta do burgerów, a także panierowanych stripsów.

Van Dog - nowa marka Foodio Concepts

Od 26 kwietnia 2019 r. w Centrum Praskim Koneser w Warszawie Foodio Concepts z grupy Helios otworzyło nowy lokal. Jego klienci będą mogli skosztować zarówno meksykańskich przysmaków Papa Diego, jak i oferty zupełnie nowej marki Van Dog.

Oficyna - awangardowa kuchnia polska

Restauracja Oficyna nazwę zawdzięcza lokalizacji - została umiejscowiona w budynku powstałym na miejscu dawnej oficyny pałacu w Rozalinie. Jej otwarcie w połowie lutego poprzedziły niezwykle skrupulatne, dwuletnie przygotowania.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej