x

Bez Gwiazdek

Kategoria: Miejsca    16.02.2017

Bez Gwiazdek to nowa restauracja na warszawskim Powiślu, której właścicielami są Robert Trzópek (wcześniej szef kuchni m.in. Tamka 43, The Harvest) oraz Jan Kęcik (od lat sous-chef Trzópka).

Po roku spędzonym w Wielkiej Brytanii Trzópek powrócił do Polski i po raz pierwszy w karierze otworzył całkowicie autorską restaurację, definiującą się pomiędzy fine diningiem a neo bistro. Lokal należy do właścicieli Boscaioli, wcześniej działał tu wine bar Bar diVino (wystrój uległ drobnym modyfikacjom). Miejsce pomieści do 34 osób. Oprócz Trzópka i Kęcika w Bez Gwiazdek pracują menedżer, sommelier i szef sali Adrian Górniak oraz drugi sommelier Mateusz Sadowski (obydwaj wcześniej w Kieliszkach na Próżnej). Wyróżnikiem restauracji jest co miesiąc zmieniające się menu, odnoszące się do kuchni regionów Polski (do tej pory były to: Mazowsze, Pomorze, Podlasie oraz obecnie – Wielkopolska). Dania regionalne są inspiracją do autorskich kompozycji Trzópka i Kęcika, które charakteryzują się prostotą, wykorzystaniem klasycznych technik i kilku flagowych produktów regionu (np.: ziemniaki z kumpiakiem, boczek po kaszubsku z warzywami korzeniowymi, zupa „ślepe ryby” na wędzonej słoninie lub faszerowany szczupak z pigwą, chrzanem i maślanką). Dostępne są wyłącznie w formie set menu: 4 dania – 80 zł, 5 dań – 100 zł, 6 dań – 120 zł. Wine pairing odpowiednio: 75, 95, 115 zł (łącznie ok. 100 etykiet). Dobór alkoholi do dań uzupełniają regionalne nalewki oraz alkohole mocne (w karcie nie ma piw). Ciekawostką jest brak kelnerów – dania serwują do stolików sami kucharze, a wina – sommelierzy. Bez Gwiazdek to miejsce o nieformalnej atmosferze, charakteryzujące się polską gościnnością, które sprawdzi się również na biznesowe spotkania.

 

Bez Gwiazdek, ul. Wiślana 8, Warszawa

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Krakowski Kogel Mogel, czyli tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnej odsłonie

Tuż przy krakowskich Plantach, krok od Małego Rynku i Bazyliki Mariackiej "ukręcono" Kogel Mogel - restaurację serwującą tradycyjną kuchnię polską w nowoczesnej odsłonie.

Koku Sushi w Gnieźnie i w Grudziądzu

Sieć Koku Sushi powiększyła się o dwa nowe sushi bary - w marcu otwarto je w Gnieźnie i w Grudziądzu. Pod szyldem marki działają już 22 lokale w 19 polskich miastach.

Fuego by Bracia Collins w Warszawie - dla fanów motoryzacji i mięsa

Miks motoryzacji i "zdrowego fast foodu" to pomysł na gastronomiczny koncept braci Collins, czyli Grega i Rafała, znanych z programu "Odjazdowe Bryki Braci Collins". Ceny dań umiarkowane, z jednym wyjątkiem - szokuje oferta złotego burgera za 299 zł z użyciem 24-karatowego jadalnego złota.

Polana Smaków - kuchnia Andrzeja Polana w centrum Warszawy

O Małej Polanie Smaków słyszała większość ceniących autorską kuchnię restauracyjnych bywalców. Nie każdy jednak wie, że lokal znanego kucharza Andrzeja Polana ma nową siedzibę. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przeniósł się z Mokotowa do ścisłego centrum Warszawy.

Kufle i Widelce

Kufle i Widelce to lokal w Krakowie, którego motto brzmi: "Gotujemy do piwa, pijemy do jedzenia." Jest pierwszym miejscem w Krakowie, które łączy piwa rzemieślnicze z jedzeniem.

Blue Frog - kolejna marka AmRestu na polskim rynku

18 października otwarty zostanie pierwszy w Polsce lokal nowej sieci serwującej kuchnię azjatycko-amerykańską.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej