x

Bez Gwiazdek

Kategoria: Miejsca    16.02.2017

Bez Gwiazdek to nowa restauracja na warszawskim Powiślu, której właścicielami są Robert Trzópek (wcześniej szef kuchni m.in. Tamka 43, The Harvest) oraz Jan Kęcik (od lat sous-chef Trzópka).

Po roku spędzonym w Wielkiej Brytanii Trzópek powrócił do Polski i po raz pierwszy w karierze otworzył całkowicie autorską restaurację, definiującą się pomiędzy fine diningiem a neo bistro. Lokal należy do właścicieli Boscaioli, wcześniej działał tu wine bar Bar diVino (wystrój uległ drobnym modyfikacjom). Miejsce pomieści do 34 osób. Oprócz Trzópka i Kęcika w Bez Gwiazdek pracują menedżer, sommelier i szef sali Adrian Górniak oraz drugi sommelier Mateusz Sadowski (obydwaj wcześniej w Kieliszkach na Próżnej). Wyróżnikiem restauracji jest co miesiąc zmieniające się menu, odnoszące się do kuchni regionów Polski (do tej pory były to: Mazowsze, Pomorze, Podlasie oraz obecnie – Wielkopolska). Dania regionalne są inspiracją do autorskich kompozycji Trzópka i Kęcika, które charakteryzują się prostotą, wykorzystaniem klasycznych technik i kilku flagowych produktów regionu (np.: ziemniaki z kumpiakiem, boczek po kaszubsku z warzywami korzeniowymi, zupa „ślepe ryby” na wędzonej słoninie lub faszerowany szczupak z pigwą, chrzanem i maślanką). Dostępne są wyłącznie w formie set menu: 4 dania – 80 zł, 5 dań – 100 zł, 6 dań – 120 zł. Wine pairing odpowiednio: 75, 95, 115 zł (łącznie ok. 100 etykiet). Dobór alkoholi do dań uzupełniają regionalne nalewki oraz alkohole mocne (w karcie nie ma piw). Ciekawostką jest brak kelnerów – dania serwują do stolików sami kucharze, a wina – sommelierzy. Bez Gwiazdek to miejsce o nieformalnej atmosferze, charakteryzujące się polską gościnnością, które sprawdzi się również na biznesowe spotkania.

 

Bez Gwiazdek, ul. Wiślana 8, Warszawa

 

Autor tekstu: Agata Godlewska
O AUTORZE
Agata Godlewska
Redaktor naczelna magazynu „Food Service” oraz portalu Ouichef.pl. Magister kulturoznawstwa w SWPS. Przygodę z branżą gastronomiczną rozpoczęła blisko 10 lat temu pod okiem Macieja Nowaka. Autorka niezliczonej ilości wywiadów z najważniejszymi polskimi szefami kuchni i restauratorami. Współtworzy i prowadzi coroczną konferencję Food Service Summit.

Zobacz także

Schodki z kultową PIZZA BOYZ nad Wisłą

Schodki to drewniane kontenery z kompleksem gastronomicznym klubowej barki WIR. Znajdziemy tam m. in. kultową PIZZA BOYZ. Ulokowane są w miejscu adekwatnym do nazwy - przy schodkach warszawskich bulwarów nad Wisłą.

SYTA 93

Syta 93 to restauracja otwarta na początku listopada na warszawskim Wilanowie. Miejsce ma 800 mkw. i 4 poziomy. Na najwyższym poziomie odbywają się warsztaty głównie dla dzieci, ale również dla dorosłych. Miejsce organizuje też wesela i zamknięte eventy.

2 KOMA 7 BAR

Warszawska mapa gastronomiczna wzbogaciła się właśnie o nowe miejsce ze zdrowym, najwyższej jakości jedzeniem. Lokal 2 KOMA 7 BAR powstał jako nieoczekiwana i niestandardowa kreacji agencji marketingowej 2 KOMA 7.

Będę Później

Będę Później to klimatyczna herbaciarnia na warszawskiej Starej Ochocie. Twórcami miejsca są Michał Jastrzębski i Jana Krynicka.

Lwowska Rest. Baczewskich w Warszawie

Otwarta w styczniu br. Rest. Baczewskich z marszu stała się jednym z najgorętszych miejsc wśród gastronomicznych debiutów Warszawy. To siostrzany lokal jednej z najpopularniejszych lwowskich restauracji, funkcjonującej tam od 2013 r.

Batumi - nowa sieć piekarni gruzińsko-ormiańskich

Gruzja słynie z pięknych krajobrazów i pysznej kuchni. Cząstkę tego magicznego miejsca zdecydował się przenieść do Polski Marcin Kozerawski, przedsiębiorca prowadzący kilka spółek o różnych profilach. Tak powstała Batumi, sieć piekarni łączących gruzińską tradycję kulinarną z polską nowoczesnością.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej