x

Podróż przez smaki

Kategoria: Lifestyle - książki    06.04.2018

To kolejny przypadek książki kulinarnej, która jednocześnie jest przewodnikiem po miejscach i smakach.

Nuno Mendes, „Lisboeta”, wyd. Bloomsbury Publishing 2017

Nuno Mendes,  szef kuchni z portugalskimi korzeniami, twórca słynnej Viajante w Londynie, to osoba idealna do tego, żeby pokazać autentyczne oblicze Lizbony, a także całej Portugalii. Przepisom towarzyszą historie ich powstania, anegdoty i osobiste wspomnienia autora. I tak znajdziemy tutaj wywodzące się z tradycji przekąski: pączki z kremem custard ze słodkich ziemniaków, krokiety z wołowiną i wieprzowiną, makrelę z pomidorami i fenkułem, sardynki z zielonym pieprzem czy marynowane grzyby z bekonem. A na lunch lub kolację: dorsz z kruszonką z kukurydzianego chleba, małże wenus z wieprzowiną, ośmiornicę z ziemniakami czy grillowaną kapustę z masłem, czosnkiem i fasolą cannellini. Na deser pudding ryżowy, figi z pistacjami lub czekoladowe trufle z karmelem. Smaki z dzieciństwa i w większości potrawy w najbardziej oryginalnym z możliwych kształtów. To wszystko stanowi pretekst do opisu (i fotografii) niezwykłych miejsc, ludzi i tradycji. Nie zdradzam adresów i szczegółów, proszę zajrzeć do książki! Bardzo prosty i wykorzystywany już wielokrotnie na wiele sposobów pomysł na książkę kulinarną w przypadku „Lisboeta” jeszcze raz doskonale się sprawdził.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

U PODSTAW EDUKACJI

Ta pozycja może zastąpić wiele różnych książek kucharskich oraz uzupełniać podręczniki szkolne,a tym samym pomóc nauczycielom. Nie jest to album do oglądania, liczy się wartość merytoryczna.

"The Vegetarian Silver Spoon: Classic and Contemporary Italian Recipes"

Publikacji o jednej z najpopularniejszych kuchni świata (i ulubionej przez Polaków) jest bez liku, polecaliśmy je w tym dziale wielokrotnie. Czy można więc jeszcze natknąć się na oryginalną książkę na ten temat? Tak!

Slow Food promuje pierwszy targ Food Earth Markets w Polsce

Targ rolny Targ Pietruszkowy znajduje się w Krakowie i jest pierwszym polskim targiem, który oficjalnie został włączony do międzynarodowego projektu Slow Food Earth Markets.

"The Polish Table" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek w ścisłym finale Gourmand World Cookbook Awards

Książka Tomaszewskiej-Bolałek współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP znalazła się w ścisłym finale Gourmand World Cookbook Awards, najbardziej prestiżowego konkursu dla książek kulinarnych nazywanego również Kulinarnymi Oscarami.

David LaChapelle fotografem kalendarza Lavazza na rok 2020

Wybitny fotograf David LaChapelle jest autorem zdjęć do kalendarza Lavazza na 2020 rok. Sednem tego artystycznego projektu jest przyszłość naszej planety. Marka potwierdza tym samym swe zainteresowanie sztuką oraz wrażliwość na kwestie zrównoważonego rozwoju i działań w obronie Ziemi.

"Śniadanka z czterech stron świata" Vanessy Lewis

W "Śniadankach z czterech stron świata" Vanessa Lewis wraca do smaków z dzieciństwa, a także przedstawia tradycje śniadaniowe z różnych krajów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej