x

Podróż przez smaki

Kategoria: Lifestyle - książki    06.04.2018

To kolejny przypadek książki kulinarnej, która jednocześnie jest przewodnikiem po miejscach i smakach.

Nuno Mendes, „Lisboeta”, wyd. Bloomsbury Publishing 2017

Nuno Mendes,  szef kuchni z portugalskimi korzeniami, twórca słynnej Viajante w Londynie, to osoba idealna do tego, żeby pokazać autentyczne oblicze Lizbony, a także całej Portugalii. Przepisom towarzyszą historie ich powstania, anegdoty i osobiste wspomnienia autora. I tak znajdziemy tutaj wywodzące się z tradycji przekąski: pączki z kremem custard ze słodkich ziemniaków, krokiety z wołowiną i wieprzowiną, makrelę z pomidorami i fenkułem, sardynki z zielonym pieprzem czy marynowane grzyby z bekonem. A na lunch lub kolację: dorsz z kruszonką z kukurydzianego chleba, małże wenus z wieprzowiną, ośmiornicę z ziemniakami czy grillowaną kapustę z masłem, czosnkiem i fasolą cannellini. Na deser pudding ryżowy, figi z pistacjami lub czekoladowe trufle z karmelem. Smaki z dzieciństwa i w większości potrawy w najbardziej oryginalnym z możliwych kształtów. To wszystko stanowi pretekst do opisu (i fotografii) niezwykłych miejsc, ludzi i tradycji. Nie zdradzam adresów i szczegółów, proszę zajrzeć do książki! Bardzo prosty i wykorzystywany już wielokrotnie na wiele sposobów pomysł na książkę kulinarną w przypadku „Lisboeta” jeszcze raz doskonale się sprawdził.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej