x

Podróż przez smaki

Kategoria: Lifestyle - książki

To kolejny przypadek książki kulinarnej, która jednocześnie jest przewodnikiem po miejscach i smakach.

Nuno Mendes, „Lisboeta”, wyd. Bloomsbury Publishing 2017

Nuno Mendes,  szef kuchni z portugalskimi korzeniami, twórca słynnej Viajante w Londynie, to osoba idealna do tego, żeby pokazać autentyczne oblicze Lizbony, a także całej Portugalii. Przepisom towarzyszą historie ich powstania, anegdoty i osobiste wspomnienia autora. I tak znajdziemy tutaj wywodzące się z tradycji przekąski: pączki z kremem custard ze słodkich ziemniaków, krokiety z wołowiną i wieprzowiną, makrelę z pomidorami i fenkułem, sardynki z zielonym pieprzem czy marynowane grzyby z bekonem. A na lunch lub kolację: dorsz z kruszonką z kukurydzianego chleba, małże wenus z wieprzowiną, ośmiornicę z ziemniakami czy grillowaną kapustę z masłem, czosnkiem i fasolą cannellini. Na deser pudding ryżowy, figi z pistacjami lub czekoladowe trufle z karmelem. Smaki z dzieciństwa i w większości potrawy w najbardziej oryginalnym z możliwych kształtów. To wszystko stanowi pretekst do opisu (i fotografii) niezwykłych miejsc, ludzi i tradycji. Nie zdradzam adresów i szczegółów, proszę zajrzeć do książki! Bardzo prosty i wykorzystywany już wielokrotnie na wiele sposobów pomysł na książkę kulinarną w przypadku „Lisboeta” jeszcze raz doskonale się sprawdził.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

Przyjemność i zdrowie

"Dieta szczęścia", Tom Kerridge, wyd. Wydawnictwo Zwierciadło 2017

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

SUROWE ZASADY

Znajdziecie w niej m.in. przepisy na: surowe tacos, chleb esseński czy spód do pizzy z pestek słonecznika, sałatkę ze skiełkowanego żyta, gazpacho, tabouleh, guacamole czy sernik z nerkowców bez pieczenia. Autorzy skomponowali też gotowe menu z podziałem na dni.

MAKRO razem z Federacją Polskich Banków Żywności przekazuje żywność potrzebującym

Sieć hurtowni MAKRO Polska od października 2016 r. przekazała już ponad 3,3 mln kg produktów, które za pośrednictwem Federacji Polskich Banków Żywności trafiły do osób potrzebujących. Współpracą objęte są wszystkie hale w Polsce.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej