x

Podróż przez smaki

Kategoria: Lifestyle - książki    06.04.2018

To kolejny przypadek książki kulinarnej, która jednocześnie jest przewodnikiem po miejscach i smakach.

Nuno Mendes, „Lisboeta”, wyd. Bloomsbury Publishing 2017

Nuno Mendes,  szef kuchni z portugalskimi korzeniami, twórca słynnej Viajante w Londynie, to osoba idealna do tego, żeby pokazać autentyczne oblicze Lizbony, a także całej Portugalii. Przepisom towarzyszą historie ich powstania, anegdoty i osobiste wspomnienia autora. I tak znajdziemy tutaj wywodzące się z tradycji przekąski: pączki z kremem custard ze słodkich ziemniaków, krokiety z wołowiną i wieprzowiną, makrelę z pomidorami i fenkułem, sardynki z zielonym pieprzem czy marynowane grzyby z bekonem. A na lunch lub kolację: dorsz z kruszonką z kukurydzianego chleba, małże wenus z wieprzowiną, ośmiornicę z ziemniakami czy grillowaną kapustę z masłem, czosnkiem i fasolą cannellini. Na deser pudding ryżowy, figi z pistacjami lub czekoladowe trufle z karmelem. Smaki z dzieciństwa i w większości potrawy w najbardziej oryginalnym z możliwych kształtów. To wszystko stanowi pretekst do opisu (i fotografii) niezwykłych miejsc, ludzi i tradycji. Nie zdradzam adresów i szczegółów, proszę zajrzeć do książki! Bardzo prosty i wykorzystywany już wielokrotnie na wiele sposobów pomysł na książkę kulinarną w przypadku „Lisboeta” jeszcze raz doskonale się sprawdził.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

WIATR SMAKÓW

Autorka książki Sabrina Ghayour ma irańskie korzenie, jednak wychowała się w Londynie i europejskiej tradycji gastronomicznej. Wykorzystuje tutejsze produkty i umiejętnie łączy je z bliskowschodnimi smakami, które stanowią dla niej inspirację.

Apetyt Bourdaina

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

7. Targi Książki Kulinarnej w Warszawie

Zarażenie podróżami to przypadłość postępująca i nieuleczalna. Wiele lat temu zapadła na nią Marta Gessler, organizatorka Targów Książki Kulinarnej. I dlatego tegoroczne targi przebiegną pod hasłem przewodnim Podróżu-JEMY.

NATURALNY FERMENT

Czy rzeczywiście jemy statystycznie mniej produktów kiszonych i fermentowanych niż kiedyś? Czy obawiamy się ich? Sandor Katz, amerykański aktywista kulinarny i niestrudzony propagator fermentacji, skutecznie oswaja ludzi z jedną z najstarszych metod obróbki i konserwacji żywności.

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

"Mamucie przysmaki" Violi Grzelki

Rzadko polecamy tu publikacje autorstwa osób niezwiązanych profesjonalnie z gastronomią. Ale bardzo lubimy robić wyjątki!

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej