x

Z szacunku

Kategoria: Lifestyle - książki    06.04.2018

Do niedawna nikt nie przypuszczał, że największe sławy światowej kuchni opuszczą na chwilę gwiazdkowe restauracje i połączą siły, żeby gotować z odpadków.Bottura, Ducasse, Roca, Alleno, Atala - co oprócz ugruntowanej pozycji w świecie wysokiej gastronomii łączy te nazwiska (i jeszcze kilka innych)?

A wszystko za sprawą projektu Reffetorio Ambrosiano, jadłodajni dla bezdomnych i uchodźców, który w 2015 r. w Mediolanie zainicjował Massimo Bottura, szef kuchni restauracji Osteria Francescana w Modenie, jednej z najlepszych restauracji na świecie. Społeczno-etyczny wymiar projektu wspierającego ubogich i wykluczonych, a zarazem po prostu szacunek do jedzenia, rozbudził coraz silniejszą dyskusję na temat food waste na całym świecie. Akcja, którą zainspirowali się twórcy filmu „Massimo Bottura: Teatr życia”, stała się także pretekstem do powstania jednej z najbardziej spójnych pozycji, jakie miałem okazję czytać w ostatnich latach. Rzadko zdarza się, by wizualna oprawa książki tak dobrze uzupełniała jej treść. Phaidon wydał ją skromnie, ale efektownie: na szarym papierze, z miękką okładką, na której wyróżniają się lekko złote litery. A na kolejnych kartkach książki – przepisy na niezwykłe dania z absolutnie zwykłych, dostępnych na co dzień lub wyrzucanych przez nas produktów. „Żaden dobry szef nie marnuje jedzenia” – powtarzają zgodnie wszyscy autorzy książki. Znajdziemy zatem przepisy na: tytułowe danie „Bread is Gold”, czyli chlebowy krem z lodami karmelowymi, chipsami z chleba, sałatkę ziemniaczaną ze skórkami, z dymką i mozzarellą, hamburgery z bakłażana autorstwa René Redzepiego czy chłodnik kalafiorowy Yannica Alleno. Nawet z najbardziej zwykłych, codziennych produktów można wydobyć maksimum smaku i wykorzystać je w całości. Przepisy przeplatane są wypowiedziami szefów, co pogłębia wrażenie, że „Bread is Gold” to kolejny kulinarny manifest – stworzony przez wielkie autorytety i po prostu przyjaciół, którzy spotkali się w jednej wspólnej sprawie. Doceńmy to, korzystając z tej książki.

Massimo Bottura, „Bread is Gold”, wyd. Phaidon 2017

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Apetyt Bourdaina

Ubiegłoroczna, tragiczna śmierć Anthony’ego Bourdaina, autora książek i programów podróżniczo-kulinarnych, wstrząsnęła całym, nie tylko gastronomicznym, światem. Jego ostatnią napisaną przed śmiercią i wydaną na polskim rynku publikacją jest "Apetyt".

KUCHNIA JAK WULKAN GORĄCA

Zanim kupicie bilet i udacie się w podróż na Kubę, zajrzyjcie do książki "Cuba: The Cookbook" autorstwa Madelaine Vazquez Galves i Imogene Tondre, autorytetów kubańskiej kuchni znanych na całym świecie.

Akcja: Czytaj PL

Niemal 150 restauracji i kawiarni w całej Polsce dołącza do Czytaj PL - jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. Podczas wizyty w restauracji goście wraz z menu otrzymają kody do ściągnięcia e-booków. W oczekiwaniu na posiłek będą mogli przejrzeć dostępne książki, poznać wybr

TARGOWISKO PYSZNOŚCI

"Chelsea Market Makers" jest przewodnikiem, w którym znajdziemy ofertę najlepszych punktów i dowiemy się, gdzie i jak wybrać najlepsze mięso, owoce morza, warzywa, jadalne kwiaty czy sery, a także poznamy historię produktów.

Trunek narodowy

- Francuzi mają koniak, Szkoci whisky, Meksykanie tequilę, a Polacy wódkę, z której mogą być dumni - powtarza od dawna Piotr Popiński, inicjator Muzeum Wódki, właściciel Domu Wódki. Na rynku ukazała się książka poświęcona temu polskiemu trunkowi narodowemu.

"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca"

Kolejny tom z wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie serii "Monumenta Poloniae Culinaria" (Polskie Zabytki Kulinarne) to wielka księga z niezwykłymi, w większości zupełnie do tej pory nieznanymi przepisami z XVI, XVII i XVIII w.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej