x

Bezpłatne konsultacje dla restauratorów z ekspertami HoReCa startują już 21.03

Kategoria: Twój biznes - wiedza    19.03.2018

Prawo, podatki, marketing, dostawy - wybierz eksperta, zarejestruj się i skorzystaj z dawki fachowej, rzetelnej wiedzy! A wszystko zupełnie za darmo.

Randka z Ekspertem z Gastronomii to projekt, z którego bezpłatnie będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani restauratorzy i osoby planujące otworzenie własnej restauracji. „Randki”, czyli 30-minutowe konsultacje ze specjalistami HoReCa odbędą się w dniach 21-23.03 podczas targów EuroGastro w Warszawie. Żeby wziąć w nich udział wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej randka.posbistro.com wybierając eksperta, z którym chcemy porozmawiać oraz datę i godzinę spotkania.

Dobrze wiemy, jak ważne dla restauratorów jest aktualizowanie branżowej wiedzy, a zarazem, jak mało rzetelnych, wartościowych źródeł, które pozwoliłyby im uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Właśnie dlatego, podczas najbliższych targów EuroGastro w Warszawie, chcemy dać restauratorom szansę, by uzupełnić wiedzę, i przedyskutować tematy ważne dla każdego, kto prowadzi własną gastronomię. Wierzymy, że to pozwoli im rozwinąć ich biznesy i poprawić jakość usług. - mówi organizator i pomysłodawca Randek z Ekspertem z Gastronomii, Grzegorz Forysiński z POSbistro.

Organizator zaprosił do współpracy aż 13 ekspertów. Wśród nich są specjaliści z różnych dziedzin ściśle związanych z gastronomią, takich jak: prawo, podatki, marketing, logistyka czy nowe technologie. Nie zabraknie również właścicieli i managerów restauracji stojących za sukcesem znanych i lubianych lokali z całej Polski. Na randkę będzie można umówić się także z blogerami - do rozmowy zapraszają m.in. Mateusza Wawro - autor kanału Głodny na YouTube czy adwokat Marta Kosecka - autorka bloga przepisnagastronomie.pl. Pełna lista specjalistów dostępna jest na stronie internetowej wydarzenia.

Spotkania są zupełnie bezpłatne, a jedynym ograniczeniem jest liczba dostępnych miejsc, właśnie dlatego zachęcamy do zapisów już teraz. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę: randka.posbistro.com, gdzie można zarezerwować termin randki z wybranym specjalistą - dodaje Grzegorz Forysiński z POSbistro.

Kiedy? 21-23 marca 2018r.
Gdzie? Stoisko D-18, targi EuroGastro w Warszawie
Za ile? Konsultacje są bezpłatne dla uczestników, którzy dokonają rejestracji online. Dla osób zarejestrowanych na „randkę” wejście na targi jest bezpłatne.
Rejestracja i szczegółowe informacje: randka.posbistro.com

Organizatorem wydarzenia jest POSbistro - właściciel mobilnego oprogramowania do zarządzania lokalami gastronomicznymi w całej Polsce.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wspieramgastro.warszawa.pl - alternatywa dla platform delivery

W 4 tygodnie ponad 4 tys. zamówień na wynos za ponad 370 tys. zł - tyle zebrały restauracje dzięki inicjatywie #wspieramgastro. Stawiając na własną, niezależną platformę zaoszczędziły około 120 tys. zł na prowizjach popularnych operatorów delivery. Restauratorzy przekonali się, że razem mogą więcej.

Roślinna rewolucja w Polsce

Już ponad milion osób w Polsce jest na diecie wegetariańskiej - donosi Pyszne.pl. Trend odchodzenia od diety mięsnej przybiera na sile, co widać zarówno w menu restauracji, jak i na półkach sklepowych.

Selgros Cash&Carry deklaruje chęć wycofania ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego

Sieć samoobsługowych hal hurtowych Selgros Cash&Carry, należąca do Transgourmet Polska, zadeklarowała, że razem ze swoimi dostawcami podejmie działania prowadzące do wycofania ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego do 2025 roku.

TEORIA IMPULSU W MENU BAROWYM

Sposób tworzenia menu w koktajlbarach w większości przypadków jest indywidualną kwestią wynikającą z wielu czynników, takich jak decyzja właściciela i jego wizja lokalu gastronomicznego, wcześniejsze doświadczenia barmana pracującego nad menu czy preferencje gości odwiedzających lokal.

Czyste ręce dla wszystkich

Mycie rąk to jedna z najprostszych i najważniejszych metod walki z drobnoustrojami. Światowy Dzień Mycia Rąk jest okazją dla marki Tork, aby przypomnieć jak ważne jest podnoszenie świadomości na temat higieny - dlaczego, kiedy, jak i gdzie myjemy ręce pomaga w tworzeniu zdrowszego świata.

Dobra obsługa - fakty i mity

Zasady prawidłowej sekwencji serwisu oraz savoir-vivre’u są bardzo pomocne w procesie standaryzacji obsługi. Praca na żywym organizmie, jakim jest restauracja, wymaga jednak dużej elastyczności, co nie zawsze idzie w parze ze sztywnymi procedurami.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej