x

Lazur Złocisty z nagrodą Food Show Star

Kategoria: Twój biznes - wiedza    19.03.2018

Lazur Złocisty został wyróżniony tytułem Najlepszy Produkt dla Sektora HoReCa w konkursie Food Show Star.

Nagroda została wręczona 12 marca br., podczas uroczystej gali, będącej finałem drugiego dnia trwania Food Show – największych targów przeznaczonych dla branży hotelarsko-gastronomicznej.

Do konkursu zaproszeni zostali najwięksi producenci i dostawcy żywności, spośród których jury wybrało i nagrodziło wąskie grono najlepszych. Prestiż wyróżnienia podnosi fakt, że kapitułę konkursową tworzą uznani szefowie kuchni i przedstawiciele mediów.

Nagroda Najlepszy Produkt dla Sektora HoReCa, którą otrzymała linia serów pleśniowych Lazur Złocisty, utwierdza nas w przekonaniu, że dbałość o najwyższą jakość produktu i nasze przywiązanie do wypracowanej ponad pół wieku temu receptury ma sens i znajduje uznanie nawet u profesjonalistów – mówi Krzysztof Wróblewski, Wiceprezes ds. handlu i marketingu firmy Lazur.

Przyznając tytuł Najlepszego Produktu dla serów pleśniowym Lazur Złocisty, kapituła podkreśliła ich walory prozdrowotne. Ser z linii Lazur Złocisty wzbogacone są bowiem o aktywne probiotyczne bakterie LA-5®, mające korzystny wpływ na organizm człowieka. W ocenie jury równie istotne jest rodzime, lokalne pochodzenie mleka, z którego są wytwarzane oraz ich dostosowanie do potrzeb klientów z sektora HoReCa. Złocisty dostępny jest w zróżnicowanych gramaturach i formach, które spełniają indywidualne oczekiwania i potrzeby profesjonalnych kucharzy: główce, bloku, plastrach, porcjach, wiórkach oraz w zalewie olejowej.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Na kawę z własnym kubkiem

Sieć łódzkich bistro barów Rajskie Jadło oraz włoska restauracja Raan Raan znajdująca się w Galerii Łódzkiej dołączają do akcji ograniczania plastiku. Każdy klient, który przyjdzie do lokalu z własnym kubkiem - termicznym lub ceramicznym - może kupić kawę taniej.

Kuchnia u Babci Maliny z Krakowa zwycięzcą Pyszne.pl Awards 2019

Już po raz piąty z rzędu największy w Polsce serwis do zamawiania jedzenia online ogłosił laureatów Pyszne.pl Awards. Krakowska restauracja Kuchnia u Babci Maliny zajęła pierwsze miejsce, wyprzedzając ponad 7 tysięcy lokali w całym kraju.

Konsumenci oczekują bezpiecznej żywności

Czy system HACCP to obecnie za mało i jak jeszcze można zadbać o bezpieczeństwo żywności - zapytaliśmy Lucynę Olborską, dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji.

BUDOWANIE ZESPOŁU SALI

Kluczem do sukcesu w biznesie gastronomicznym są ludzie. Znalezienie ich, zarządzanie nimi oraz zatrzymanie ich przy sobie to jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed jakimi stoją właściciele lokali.

Wyższy VAT na owoce morza. Jak zdrożeją ośmiorniczki w restauracjach?

Od 1 lipca obowiązuje wyższy VAT na homary, ośmiornice, krewetki, ostrygi, kawior itp. oraz ich przetwory, a także na przygotowywane z nich potrawy w lokalach gastronomicznych. Stawka wzrosła do 23 proc. Czy podniesienie podatku zrewolucjonizuje cenniki w restauracjach?

Już wkrótce Gastrosilesia

Wydarzenie odbędzie sie w dnaich 11-13 marca 2018r w Katowicach. Organizatorzy zapraszają nowych wystawców do współtworzenia strefy sprzętowo-technologicznej, gdzie prezentowane będą rozwiązania oraz urządzenia dla sektora HoReCa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej