x

Targi INTERNORGA za nami

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.03.2018

Tegoroczna edycja miała miejsce w terminie od 9 do 13 marca 2018 i zgromadziła około 1.300 wystawców (w tym 13 firm z Polski) oraz 93.000 zwiedzających z Niemiec i zagranicy.

Już od 92 lat Międzynarodowe Targi INTERNORGA w Hamburgu są ważnym wydarzeniem dla branży gastronomicznej, hotelarskiej, piekarskiej oraz cukierniczej w Europie i stanowią platformę wymiany fachowej wiedzy. Są miejscem prezentacji innowacyjnej oferty, kompleksowych rozwiązań i najnowszych trendów.

Każdego roku uczestnicy imprezy uzyskują kompletny przegląd całej branży, poznają najnowsze trendy i otrzymują pomysły dla rozwoju własnej firmy, nie tylko dzięki prezentacji przez wystawców obszernej oferty dla branży, ale również bogatemu programowi ramowemu towarzyszącemu imprezie. W tym roku oprócz tradycyjnych punktów programu jak kongresy FoodService Forum, Niemiecki Kongres Żywienia Zbiorowego i Forum Catering w Szkole, które umożliwiły ponad 3.000 uczestnikom wymianę wiedzy z międzynarodowymi naukowcami i fachowcami z branży oraz liczne konkursy,i prezentacie specjalne, pokazy gotowania na żywo w programie ramowym znalazły się nowe punkty zgodne z najnowszymi trendami w branży – CRAFT SPIRIT Lounge, Deutscher Gastro-Grϋnerpreis i Next Chef Award.

Specjalna prezentacja CRAFT SPIRIT Lounge przedstawiająca wytwarzane w sposób rzemieślniczy, szlachetne, wysokoprocentowe alkohole, jak gin, whiskey, rum, wódka i alkohole owocowe zainspirowała gastronomów i hotelarzy do zmiany karty alkoholi tak, aby zadziwić swoich wymagających klientów.

Aktualne tematy związane z żywieniem i żywnością wegańską i wegetariańską nie są pomijane na targach INTERNORGA. Dzięki partnerowi imprezy – ProVeg Deutschland e.V. gastronomowie i hotelarze mogli uzyskać szczegółowe informacje i porady dotyczące tego stylu żywienia.

Kolejna edycja targów INTERNORGA odbędzie się w już za rok, terminie 15 - 19 marca 2019. Organizatorzy już teraz zapraszają serdecznie do udziału.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jak poprawić płynność finansową?

Aby dobrze zarządzać biznesem gastronomicznym, niezbędna jest znajomość pojęcia płynności finansowej. Pozwala ona osiągnąć pełną świadomość dotyczącą kondycji finansowej firmy i umożliwia podejmowanie decyzji prowadzących do jej poprawy.

Mr.Pancake i PIZZA BOYZ ze wzrostem sprzedaży pomimo pandemii

Dzięki silnej marce i stabilnemu biznesowi sieci restauracji Mr.Pancake i PIZZA BOYZ udało się zamknąć rok 2020 ze wzrostem i utrzymać pozycję lidera w kategorii restauracji comfort food. Jak wyglądał miniony rok w liczbach?

UOKiK ostrzega przed oszustwami w barach i restauracjach

Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. W 87 proc. restauracji skontrolowanych w ubiegłe wakacje były nieprawidłowości - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I ostrzega przed przykrymi niespodziankami konsumenckimi podczas tego lata.

Jak sezonować mięso? Adam Chrząstowski doradzi!

Ruszył projekt doradczy Steak Advisors skierowany do szefów kuchni, restauratorów, dystrybutorów, przetwórców i producentów mięsa oraz ryb, a także domowych amatorów mięsa.

Ponad 270 uczestników na Mikserze Kulinarnym

Na młodych adeptów sztuki kulinarnej, obecnych 26 października w Akademii Inspiracji MAKRO w Warszawie, czekały prezentacje, prelekcje i pokazy kulinarne, poszerzające ich wiedzę z dziedziny gastronomii.

McDonald's rozwija franczyzę

W skali globalnej już ponad 80 proc. lokali tej wiodącej marki gastronomicznej jest własnością indywidualnych przedsiębiorców. Również w polskiej sieci, gdzie oferta McDonald’s to synonim uczciwej, partnerskiej współpracy, udział franczyzobiorców dynamicznie rośnie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej