x

L’Art de la cuisine Martell 2018

Kategoria: Twój biznes - wiedza    15.03.2018

Za nami już 16. edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce - L’Art de la cuisine Martell 2018. Finał odbył się 3 marca w XVII-wiecznym hotelu Zamek Ryn.

16 dwuosobowych drużyn – młodych kucharzy, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia - reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce stanęło do kulinarnych potyczek, by zdobyć Puchar Przechodni Martell. Zwycięzców XVI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej – Jarosława Owczarczyka i Roberta Branickiego z restauracji Pink Lobster w Warszawie wyłoniło jury pod przewodnictwem Andrei Camastry. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu i jego wysoki poziom. Konkurs oraz wieczorną galę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Ten doborowy duet od wielu już edycji Martella opowiada publiczności konkursowe smaczki, przedstawia zawodników i ich dania jak również przybliża sylwetki jurorów oraz dopełnia wyjątkową atmosferę tego kulinarnego turnieju.

Zgodnie z regulaminem

Zawodnicy wystąpili w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell kucharze mieli godzinę. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, jaki zawodnicy byli zobowiązani wykorzystać w swoich daniach, była świeca wołowa, która okazała się bardzo wymagającym produktem. To fragment mięśnia przepony, który ma bardzo delikatną strukturę. Kucharze z restauracji Pink Lobster zaserwowali jurorom składnik obowiązkowy w towarzystwie puree i fondanta z selera oraz kruchego ciasta ze szpinakiem. Dopełnili potrawę klasycznym koniakiem Martell, który podali do swojego dania.

Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie. Pierwsze to jury techniczne, które oceniało potrawę pod kątem jej sposobu przyrządzenia, prezentacji na talerzu i samego jej smaku, a zasiedli w nim: Łukasz Konik, Karol Lisiński, Ernest Jagodziński, Andrzej Bałdyga i Tomasz Deker.


Drugie to jury degustacyjne, w którym znaleźli się szefowie kuchni: Andrea Camastra – przewodniczący, Paweł Oszczyk, Kurt Scheller, Adam Chrząstowski, Marek Widomski i Dariusz Barański.


W trzecim jury koneserów, które przyznaje własną nagrodę, dania oceniali: Andrzej Szumowski, Damian Kurzaj, Joanna Ochniak, Cezary Jasiński i Tomasz Zubilewicz. Asystentami konkursu byli: Tomasz Dziura i Grzegorz Krupa. Natomiast stanowisko sekretarza jury objęła Nela Strucińska.


W tym roku liczył się również głos publiczności. Już po raz trzeci dzięki aplikacji mobilnej Smarten każdy pobierając aplikacji, mógł oddać głos. Publiczność wyróżniła: Łukasza Zygmunta i Dawida Koniecznego z Heron Live Hotel, Sienna.


Tegoroczni laureaci konkursu


1. miejsce – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa

2. miejsce – Rafał Stegnicki, Wiktor Wielgus, Nicolaus Toruń Hotel

3. miejsce – Marcin Ćwik, Mikołaj Kruszona, restauracja Nifty No. 20 Puro Hotel, Poznań

Nagroda Jury Koneserów – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa

L’Art de la cuisine Martell od lat jest widowiskiem kulinarnym, a jego widzów czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, które idealnie wpisują się w program tego wyjątkowego konkursu, jednego z najbardziej prestiżowych w Polsce. W tym roku na publiczność czekały prezentacje sponsorskie i degustacje. Ponadto zorganizowano warsztaty koktajlowe, warsztaty z sushi i wołowiny oraz prelekcje specjalistów na temat biznesu restauracyjnego i możliwości jego rozwoju. Odbyła się również degustacja koniaków połączona z menu przygotowanym przez Agnieszkę Kręglicką. Jej muzyczne tło stworzył Piotr Metz, znany dziennikarz muzyczny.

Historia tego konkursu pokazuje, że osoby które go wygrały, radzą sobie bardzo dobrze na płaszczyźnie zawodowej. Z pewnością jest on dobrą trampoliną dla ambitnych kucharzy, którzy potrafią wykorzystać to mocne odbicie w swojej karierze.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell jest hotel Zamek Ryn należący do Grupy Anders przy merytorycznej współpracy Klubu Szefów Kuchni i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Odprawy zespołu - co zrobić, żeby były efektywne?

Sprawnie działający serwis restauracyjny nie jest dziełem pozytywnego zrządzenia losu. Nie zależy też od dobrego dnia, nastroju załogi i kucharza czy wyjątkowo miłych gości. By zapobiec chaosowi i uznaniowości, wystarczy pięciominutowa, ale regularna odprawa.

Storytelling w gastronomii, czyli opowieści różnej treści

Standardowa komunikacja restauracji w social mediach nie będzie działała na tych odbiorców, którzy oczekują czegoś więcej - czegoś, co ich zainteresuje i zaskoczy. Atrakcyjne zdjęcia, wartościowe treści, instastories czy konkursy to dziś już za mało. Jak zatem przyciągnąć uwagę wymagających gości?

Jak restaurator wpływa na obsługę?

W poprzednim odcinku "Sztuki obsługi" skupiliśmy się na tym, jak szef kuchni i menedżer wpływają na jakość restauracyjnego serwisu. W tym miesiącu kierujemy uwagę na restauratora, ktoóry nadaje ton całej komunikacji wewnętrznej w firmie.

Producent łososia MOWI na czele najbardziej zrównoważonych producentów białka

Norweskie przedsiębiorstwa z sektora akwakultury znajdują się obecnie na 4 miejscu rankingu Coller FAIRR Protein Index 2019 r. Zajmują też 60. pozycję na liście największych światowych producentów białek, notowanych na giełdzie pod względem wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Coraz trudniej o kredyt dla firmy. Także w gastronomii

Raport NBP dotyczący sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawia złudzeń - zasady, na jakich banki udzielają kredytów firmom będą ulegać dalszemu zaostrzeniu. Dotknie to w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa działające w branżach zagrożonych pandemicznym kryzysem. A więc także HoReCa.

Cisza przed burzą, czyli o odprawach kuchni i sali

Odprawa jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi komunikacji zespołu i świetnym sposobem na solidne przygotowanie się do pracy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej