x

L’Art de la cuisine Martell 2018

Kategoria: Twój biznes - wiedza    15.03.2018

Za nami już 16. edycja jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce - L’Art de la cuisine Martell 2018. Finał odbył się 3 marca w XVII-wiecznym hotelu Zamek Ryn.

16 dwuosobowych drużyn – młodych kucharzy, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia - reprezentujących najlepsze restauracje w Polsce stanęło do kulinarnych potyczek, by zdobyć Puchar Przechodni Martell. Zwycięzców XVI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej – Jarosława Owczarczyka i Roberta Branickiego z restauracji Pink Lobster w Warszawie wyłoniło jury pod przewodnictwem Andrei Camastry. Mistrzem ceremonii był Dariusz Struciński – szef kuchni hotelu Anders, który od 13 lat dba o prawidłowy przebieg konkursu i jego wysoki poziom. Konkurs oraz wieczorną galę poprowadzili Karol Okrasa i Dariusz Maląg. Ten doborowy duet od wielu już edycji Martella opowiada publiczności konkursowe smaczki, przedstawia zawodników i ich dania jak również przybliża sylwetki jurorów oraz dopełnia wyjątkową atmosferę tego kulinarnego turnieju.

Zgodnie z regulaminem

Zawodnicy wystąpili w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Na przygotowanie każdego dania w 12 porcjach, które najlepiej komponuje się z koniakiem Martell kucharze mieli godzinę. Kulinarnym tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, a tym samym głównym produktem, jaki zawodnicy byli zobowiązani wykorzystać w swoich daniach, była świeca wołowa, która okazała się bardzo wymagającym produktem. To fragment mięśnia przepony, który ma bardzo delikatną strukturę. Kucharze z restauracji Pink Lobster zaserwowali jurorom składnik obowiązkowy w towarzystwie puree i fondanta z selera oraz kruchego ciasta ze szpinakiem. Dopełnili potrawę klasycznym koniakiem Martell, który podali do swojego dania.

Potrawy oceniane były przez trzy zespoły jurorskie. Pierwsze to jury techniczne, które oceniało potrawę pod kątem jej sposobu przyrządzenia, prezentacji na talerzu i samego jej smaku, a zasiedli w nim: Łukasz Konik, Karol Lisiński, Ernest Jagodziński, Andrzej Bałdyga i Tomasz Deker.


Drugie to jury degustacyjne, w którym znaleźli się szefowie kuchni: Andrea Camastra – przewodniczący, Paweł Oszczyk, Kurt Scheller, Adam Chrząstowski, Marek Widomski i Dariusz Barański.


W trzecim jury koneserów, które przyznaje własną nagrodę, dania oceniali: Andrzej Szumowski, Damian Kurzaj, Joanna Ochniak, Cezary Jasiński i Tomasz Zubilewicz. Asystentami konkursu byli: Tomasz Dziura i Grzegorz Krupa. Natomiast stanowisko sekretarza jury objęła Nela Strucińska.


W tym roku liczył się również głos publiczności. Już po raz trzeci dzięki aplikacji mobilnej Smarten każdy pobierając aplikacji, mógł oddać głos. Publiczność wyróżniła: Łukasza Zygmunta i Dawida Koniecznego z Heron Live Hotel, Sienna.


Tegoroczni laureaci konkursu


1. miejsce – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa

2. miejsce – Rafał Stegnicki, Wiktor Wielgus, Nicolaus Toruń Hotel

3. miejsce – Marcin Ćwik, Mikołaj Kruszona, restauracja Nifty No. 20 Puro Hotel, Poznań

Nagroda Jury Koneserów – Jarosław Owczarczyk, Robert Branicki, restauracja Pink Lobster, Warszawa

L’Art de la cuisine Martell od lat jest widowiskiem kulinarnym, a jego widzów czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, które idealnie wpisują się w program tego wyjątkowego konkursu, jednego z najbardziej prestiżowych w Polsce. W tym roku na publiczność czekały prezentacje sponsorskie i degustacje. Ponadto zorganizowano warsztaty koktajlowe, warsztaty z sushi i wołowiny oraz prelekcje specjalistów na temat biznesu restauracyjnego i możliwości jego rozwoju. Odbyła się również degustacja koniaków połączona z menu przygotowanym przez Agnieszkę Kręglicką. Jej muzyczne tło stworzył Piotr Metz, znany dziennikarz muzyczny.

Historia tego konkursu pokazuje, że osoby które go wygrały, radzą sobie bardzo dobrze na płaszczyźnie zawodowej. Z pewnością jest on dobrą trampoliną dla ambitnych kucharzy, którzy potrafią wykorzystać to mocne odbicie w swojej karierze.

Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’Art de la cuisine Martell jest hotel Zamek Ryn należący do Grupy Anders przy merytorycznej współpracy Klubu Szefów Kuchni i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wspieramgastro.warszawa.pl - alternatywa dla platform delivery

W 4 tygodnie ponad 4 tys. zamówień na wynos za ponad 370 tys. zł - tyle zebrały restauracje dzięki inicjatywie #wspieramgastro. Stawiając na własną, niezależną platformę zaoszczędziły około 120 tys. zł na prowizjach popularnych operatorów delivery. Restauratorzy przekonali się, że razem mogą więcej.

Weekendowe wypady - hit tegorocznych wakacji?

Aż 70% Polaków planuje w te wakacje wyjazd typu city break. Uważają, że formuła krótkiego wypoczynku w wybranym mieście to dobra alternatywa dla tegorocznych, nietypowych ze względu na pandemię wakacji. 18% ankietowanych szuka w czasie takich wypadów nowych doznań kulinarnych.

Z topu w niebyt. Koniec wielkich restauracji

Zawodowe wypalenie, potrzeba zmian, poczucie spełnienia. W ostatnich miesiącach gastronomia żyła nie tylko głośnymi otwarciami, ale również zamknięciami słynnych topowych restauracji. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść... Jak to robią znani szefowie kuchni?

Co napędza rynek kawiarniany?

Europejski rynek kawiarni sieciowych zmienia się bardzo szybko, motorem wzrostu i zmian są kawiarnie piątej fali, urbanizacja, technologie cyfrowe i potrzeby pokolenia Z. Rynek będzie notował rozwój we wszystkich krajach starego kontynentu.

UOKiK ostrzega przed oszustwami w barach i restauracjach

Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. W 87 proc. restauracji skontrolowanych w ubiegłe wakacje były nieprawidłowości - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I ostrzega przed przykrymi niespodziankami konsumenckimi podczas tego lata.

Finał Krajowych Eliminacji Bocuse d’Or Poland 2018 już niebawem

Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 lutego 2018 w Radisson Blu Sobieski Hotel Warsaw

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej