x

Chrupiąca sałatka Bakalland najlepszym produktem dla sektora HoReCa

Kategoria: Karta - dania    13.03.2018

Przedstawiamy nowość w ofercie Bakalland

Decyzją jury Food Show Star, konkursu organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę magazynu „Rynek Spożywczy” oraz serwisów portalspozywczy.pl i dlahandlu.pl, Chrupiąca sałaka Bakalland została uznana za najlepszy produkt dla sektora HoReCa. Konkurs towarzyszy konferencji Food Show, która jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń dla branży spożywczej i HoReCa w Polsce.


W tegorocznym konkursie Food Show Star, Chrupiąca sałatka Bakalland (100g) została uznana za najlepszy produktu dla sektora HoReCa, zdobywając uznanie jury składającego się z szefów kuchni i przedstawicieli mediów. Idealnie skomponowana mieszanka naturalnych, prażonych w piecu ziaren słonecznika i dyni z domieszką orzeszków pinii okazała się być bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla restauratorów, dla których liczy się czas i jakość wykorzystywanych składników.


Certyfikat Food Show Star jest dla nas szczególnie cennym potwierdzeniem najwyższej jakości naszych produktów. Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie nasze bakalie jak najlepiej odpowiadały na potrzeby konsumentów. Starannie je wybieramy i dbamy o to, by pochodziły z najlepszych plantacji. Ziarna Chrupiącej sałatki Bakalland zostały wcześniej uprażone i specjalnie skomponowane z orzechami pinii. Gotowa mieszanka wysokiej jakości bakalii to kreatywny dodatek do sałatek, zup kremów czy innych dań wytrwanych. Nasz produkt może być od razu wykorzystany przez restauratorów w ich kuchniach, co jest cenną oszczędnością czasu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasze starania zostały przez nich docenione i to właśnie przedstawiciele branży uznali Chrupiącą sałatkę za najlepszy produktu dla sektora HoReCa – mówi Ewelina Haraburda, Brand Manager marki Bakalland.


W tym roku producenci, przetwórcy, dystrybutorzy, hurtownicy oraz dostawcy sprzętu i technologii ubiegali się o certyfikat Food Show Star już po raz drugi. Nagrody w trzech kategoriach konkursowych: na  najlepszy produkt spożywczy, najlepszego dostawcę produktów spożywczych oraz najlepszego dostawcę sprzętu i technologii dla sektora HoReCa zostały wręczone podczas uroczystej gali kończącej pierwszy dzień Food Show 2018 w Katowicach.
Więcej informacji o nagrodach i tegorocznym Food Show znaleźć można na stronie www.foodshow.pl

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej