Transfer Sebastiana Krauzowicza
Kategoria: Ludzie

Jeden z najbardziej znanych szefów kuchni młodego pokolenia zmienił miejsce pracy: z Torunia przeniósł się do Wrocławia.

W grudniu po niemal 5 latach Sebastian Krauzowicz zakończył współpracę z hotelem Copernicus w Toruniu, gdzie pracował na stanowisku szefa kuchni. Tym samym przestała działać restauracja Sfera by Krauzowicz. Szef kuchni intensywnie zaangażował się w nowe projekty: przeprowadził się do Wrocławia i rozpoczął współpracę z firmą American Trading Company i restauratorami Beatą i Wojciechem Jankiewiczami. Zajmuje się kontrolą jakości w restauracjach sieci, m.in.: Lulu Cafe i Express Kuchnia Marché, a przede wszystkim przygotowuje się do otwarcia nowej autorskiej restauracji. Lokal za kilka miesięcy rozpocznie działalność w miejscu dawnej restauracji Splendido a’la carte, jednej z najsłynniejszych restauracji we Wrocławiu. Krauzowicz nie chce ujawniać wszystkich szczegółów, terminu otwarcia ani nowej nazwy. Zapowiada natomiast nawiązania do dawnych tradycji miejsca i jego renomy, a także polskie akcenty w menu. Odcina się jednak od wszechobecnych skandynawskich wpływów. - Nie chcemy ulegać zaszufladkowaniu, bo nasza koncepcja wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Będzie to restauracja na około 40 miejsc z moją autorską kartą – zaznacza Krauzowicz.

Jako powodów swojej decyzji podaje nieustanną potrzebę rozwoju. - Po tak długiej pracy w jednym miejscu, a także wielu latach pracy w gastronomii hotelowej, chciałem odejść od codziennej rutyny i coś zmienić. Dostałem taką propozycję z Wrocławia i poczułem, że muszę z niej skorzystać. Własna, niezależna od hotelu restauracja to zawsze duże wyzwanie – mówi. Krauzowicz będzie szefem kuchni restauracji, a także jej współudziałowcem. Do współpracy przy swoich projektach Krauzowicz zaprosił Lecha Plucińskiego, pracującego wcześniej w restauracji Figa w Poznaniu.

 

Autor tekstu: ( red. )
Zobacz także
Bogdan Gałązka: orkisz niejedno ma imię

O orkiszu i kuchni średniowiecznej rozmawiamy z Bogdanem Gałązką, ekspertem marki Orkisz, szefem kuchni Gothic Restaurant na Zamku w Malborku, doktorantem UMK w Toruniu piszącym rozprawę pod kierunkiem profesora Jarosława Dumanowskiego o kuchni Jana Szyttlera.

MICHAŁ MOLENDA NOWĄ TWARZĄ AKADEMII INSPIRACJI MAKRO

Szef kuchni dołączył do zespołu Akademii Inspiracji MAKRO, gdzie swoje międzynarodowe doświadczenia wykorzysta do tworzenia nowych, atrakcyjnych tematów szkoleń dla branży gastronomicznej.

ZWYCIĘSTWO NA DUŻĄ SKALĘ

Mariusz Kucharczyk zwyciężył swoim daniem głównym w XI edycji Wine & Food Noble Night. O przygotowaniach do konkursu oraz o tym, jak zwycięstwo wpływa na popularność, rozmawiamy z szefem kuchni restauracji Boletus - Zamek Kliczków.

ODSZEDŁ GERARD BASSET

Nowy rok zaczął się od smutnej wiadomości dla branży winiarskiej. 16 stycznia w wieku 62 lat zmarł Gerard Basset.

ZROZUMIEĆ RAMEN

Maja Święcicka, Barbara Welento, Krzysztof Lesiecki w 2017 roku stworzyli Vegan Ramen Shop - miejsce, które szturmem zdobyło podniebienia zarówno wegan jak i mięsożerców. Kolejki ustawiające się przed lokalem zachęciły właścicieli do otwarcia drugiej lokalizacji.

Nowe rozdanie

Na początku roku powołano nowe stowarzyszenie profesjonalistów związanych z gastronomią. O planach działalności Polskiej Inicjatywy Kulinarnej (PIK) rozmawiamy z jej wiceprezesem, szefem kuchni Adamem Chrząstowskim.

inne kategorie
akademia horeca
Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem? Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej
Video
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
Food Service Summit 2019 - Nabo, Talerzyki
Food Service Summit - Cool Cat
Food Service Summit 2019 - Ale Wino
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Tadeusz Müller
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Marta Glinka & Joanna Mróz
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Natalia Drobnik & Dawid Kaźmierczak
Zapowiedź Food Service Summit 2019 - Agnieszka Kręglicka
Food Service Summit 2018 - relacja
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 6
KARTA NAPOJÓW - ODCINEK 5
więcej