x

Transfer Sebastiana Krauzowicza

Kategoria: Ludzie    16.02.2018

Jeden z najbardziej znanych szefów kuchni młodego pokolenia zmienił miejsce pracy: z Torunia przeniósł się do Wrocławia.

W grudniu po niemal 5 latach Sebastian Krauzowicz zakończył współpracę z hotelem Copernicus w Toruniu, gdzie pracował na stanowisku szefa kuchni. Tym samym przestała działać restauracja Sfera by Krauzowicz. Szef kuchni intensywnie zaangażował się w nowe projekty: przeprowadził się do Wrocławia i rozpoczął współpracę z firmą American Trading Company i restauratorami Beatą i Wojciechem Jankiewiczami. Zajmuje się kontrolą jakości w restauracjach sieci, m.in.: Lulu Cafe i Express Kuchnia Marché, a przede wszystkim przygotowuje się do otwarcia nowej autorskiej restauracji. Lokal za kilka miesięcy rozpocznie działalność w miejscu dawnej restauracji Splendido a’la carte, jednej z najsłynniejszych restauracji we Wrocławiu. Krauzowicz nie chce ujawniać wszystkich szczegółów, terminu otwarcia ani nowej nazwy. Zapowiada natomiast nawiązania do dawnych tradycji miejsca i jego renomy, a także polskie akcenty w menu. Odcina się jednak od wszechobecnych skandynawskich wpływów. - Nie chcemy ulegać zaszufladkowaniu, bo nasza koncepcja wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Będzie to restauracja na około 40 miejsc z moją autorską kartą – zaznacza Krauzowicz.

Jako powodów swojej decyzji podaje nieustanną potrzebę rozwoju. - Po tak długiej pracy w jednym miejscu, a także wielu latach pracy w gastronomii hotelowej, chciałem odejść od codziennej rutyny i coś zmienić. Dostałem taką propozycję z Wrocławia i poczułem, że muszę z niej skorzystać. Własna, niezależna od hotelu restauracja to zawsze duże wyzwanie – mówi. Krauzowicz będzie szefem kuchni restauracji, a także jej współudziałowcem. Do współpracy przy swoich projektach Krauzowicz zaprosił Lecha Plucińskiego, pracującego wcześniej w restauracji Figa w Poznaniu.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rozmowa z Dani Garcia

Właściciel Dani García Restaurante, mieszczącej się w hotelu Puente Romano Beach Resort & Spa oraz BiBo Andalusian Brasserie & Tapas w Marbelli. Oprócz tego prowadzi restauracje BiBo Madrid, Lobito de Mar w Marbelli, firmę cateringową oraz fundację charytatywną.

Jakub Kasprzak: według własnych zasad

W listopadzie 2019 r. wygrał polskie eliminacje do najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie - Bocuse d’Or. Wcześniej był laureatem m.in. Wine & Food Noble Night czy Kulinarnego Pucharu Polski. Jego ambicja i chęć rywalizacji przypominają determinację olimpijskich sportowców.

Solec 44 kończy działalność

1 grudnia br. Aleksander Baron, szef kuchni i właściciel Solca 44, poinformował, że z końcem 2017 r. jego restauracja zamyka się.

Aleksander Baron szefem kuchni w nowej restauracji ZONI Adriana Marczewska szefem powstającego bistro WuWu

Aleksander Baron szefem kuchni w nowej restauracji ZONI, a Adriana Marczewska szefem powstającego bistro WuWu

Hubert Gonera certyfikowanym ambasadorem World Food Travel Association (WFTA)

Hubert Gonera będzie reprezentował Polskę w największej organizacji zajmującej się wspieraniem rozwoju i promocją turystyki kulinarnej na świecie - World Food Travel Association (WFTA).

ODESZŁA LEGENDA

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej