x

Transfer Sebastiana Krauzowicza

Kategoria: Ludzie    16.02.2018

Jeden z najbardziej znanych szefów kuchni młodego pokolenia zmienił miejsce pracy: z Torunia przeniósł się do Wrocławia.

W grudniu po niemal 5 latach Sebastian Krauzowicz zakończył współpracę z hotelem Copernicus w Toruniu, gdzie pracował na stanowisku szefa kuchni. Tym samym przestała działać restauracja Sfera by Krauzowicz. Szef kuchni intensywnie zaangażował się w nowe projekty: przeprowadził się do Wrocławia i rozpoczął współpracę z firmą American Trading Company i restauratorami Beatą i Wojciechem Jankiewiczami. Zajmuje się kontrolą jakości w restauracjach sieci, m.in.: Lulu Cafe i Express Kuchnia Marché, a przede wszystkim przygotowuje się do otwarcia nowej autorskiej restauracji. Lokal za kilka miesięcy rozpocznie działalność w miejscu dawnej restauracji Splendido a’la carte, jednej z najsłynniejszych restauracji we Wrocławiu. Krauzowicz nie chce ujawniać wszystkich szczegółów, terminu otwarcia ani nowej nazwy. Zapowiada natomiast nawiązania do dawnych tradycji miejsca i jego renomy, a także polskie akcenty w menu. Odcina się jednak od wszechobecnych skandynawskich wpływów. - Nie chcemy ulegać zaszufladkowaniu, bo nasza koncepcja wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Będzie to restauracja na około 40 miejsc z moją autorską kartą – zaznacza Krauzowicz.

Jako powodów swojej decyzji podaje nieustanną potrzebę rozwoju. - Po tak długiej pracy w jednym miejscu, a także wielu latach pracy w gastronomii hotelowej, chciałem odejść od codziennej rutyny i coś zmienić. Dostałem taką propozycję z Wrocławia i poczułem, że muszę z niej skorzystać. Własna, niezależna od hotelu restauracja to zawsze duże wyzwanie – mówi. Krauzowicz będzie szefem kuchni restauracji, a także jej współudziałowcem. Do współpracy przy swoich projektach Krauzowicz zaprosił Lecha Plucińskiego, pracującego wcześniej w restauracji Figa w Poznaniu.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kelnerzy: Ewa Stanilewicz

O koleżeńskiej atmosferze w restauracji U Szwejka w Warszawie opowiada Ewa Stanilewicz.

Przemysław Klima: to nie koniec moich ambicji

Z Przemysławem Klimą, szefem kuchni restauracji Bottiglieria 1881, rozmawiamy o jego drodze do wyróżnienia oraz planach na przyszłość w dniu, w którym dowiedział się, że po wielu latach kariery gastronomicznej dostał upragnioną gwiazdkę.

Restauracja Belvedere ma nowego szefa kreatywnego

Został nim Sebastian Olma.

Gospodarstwo Ludwik Majlert: Fantazja na warzywa

Gospodarstwo Ludwika Majlerta znane jest wszystkim szanującym się szefom kuchni i foodies w Warszawie. Po szparagi, kwiaty cukinii czy młody bób pielgrzymują zarówno rodziny z dziećmi, jak i restauratorzy. Niszowe warzywa uprawiane przez pana Ludwika stają się głównymi bohaterami kart dań.

DOSKONAŁA W NIEDOSKONAŁOŚCI

Janice Wong dwukrotnie zdobyła tytuł najlepszej szefowej cukierni Azji. Pod posturą filigranowej 34-latki kryje się tygrys biznesu. Po spektakularnym sukcesie singapurskiego 2am:dessertbar, cukierni połączonej z koktajlbarem, zdecydowała się na ekspansję marki na rynkach zagranicznych.

Makro wciąż wspiera młode talenty

Agata to 18-letnia mieszkanka małej miejscowości Rokietnica w województwie wielkopolskim. Jej największą pasją jest gotowanie, dlatego marzy, by swoją przyszłość związać właśnie z gastronomią. Pierwsze zawodowe doświadczenie zdobywała w znanej poznańskiej restauracji A Nóż Widelec dzięki wygranej w

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej