x

Transfer Sebastiana Krauzowicza

Kategoria: Ludzie    16.02.2018

Jeden z najbardziej znanych szefów kuchni młodego pokolenia zmienił miejsce pracy: z Torunia przeniósł się do Wrocławia.

W grudniu po niemal 5 latach Sebastian Krauzowicz zakończył współpracę z hotelem Copernicus w Toruniu, gdzie pracował na stanowisku szefa kuchni. Tym samym przestała działać restauracja Sfera by Krauzowicz. Szef kuchni intensywnie zaangażował się w nowe projekty: przeprowadził się do Wrocławia i rozpoczął współpracę z firmą American Trading Company i restauratorami Beatą i Wojciechem Jankiewiczami. Zajmuje się kontrolą jakości w restauracjach sieci, m.in.: Lulu Cafe i Express Kuchnia Marché, a przede wszystkim przygotowuje się do otwarcia nowej autorskiej restauracji. Lokal za kilka miesięcy rozpocznie działalność w miejscu dawnej restauracji Splendido a’la carte, jednej z najsłynniejszych restauracji we Wrocławiu. Krauzowicz nie chce ujawniać wszystkich szczegółów, terminu otwarcia ani nowej nazwy. Zapowiada natomiast nawiązania do dawnych tradycji miejsca i jego renomy, a także polskie akcenty w menu. Odcina się jednak od wszechobecnych skandynawskich wpływów. - Nie chcemy ulegać zaszufladkowaniu, bo nasza koncepcja wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Będzie to restauracja na około 40 miejsc z moją autorską kartą – zaznacza Krauzowicz.

Jako powodów swojej decyzji podaje nieustanną potrzebę rozwoju. - Po tak długiej pracy w jednym miejscu, a także wielu latach pracy w gastronomii hotelowej, chciałem odejść od codziennej rutyny i coś zmienić. Dostałem taką propozycję z Wrocławia i poczułem, że muszę z niej skorzystać. Własna, niezależna od hotelu restauracja to zawsze duże wyzwanie – mówi. Krauzowicz będzie szefem kuchni restauracji, a także jej współudziałowcem. Do współpracy przy swoich projektach Krauzowicz zaprosił Lecha Plucińskiego, pracującego wcześniej w restauracji Figa w Poznaniu.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Restauracja Opasły Tom i Agata Wojda: rozwód z klasą

Po 14 latach współpracy szefowa kuchni Agata Wojda rozstaje się z restauratorami Agnieszką i Marcinem Kręglickimi. Przez ostatnich 7 lat dowodziła kuchnią warszawskiego Opasłego Tomu i zdobyła m.in. tytuł Kobieta Szef Gaul & Millau 2015.

KUCHNIA BLISKA SERCU

Olga Lompa w Pałacu i Folwarku Galiny pracuje od 20 lat. Podaje kuchnię domową opartą na lokalnym produkcie. I choć inspiruje ją świat wielkiej, nowoczesnej gastronomii, najważniejszymi recenzentami kulinarnymi zawsze są goście. A oni wracają do Galin niezmiennie, od lat.

Paweł Chomentowski - studium z natury

Większość zawodowego życia spędził w Trójmieście, ale dopiero w Warszawie jego nazwisko stało się rozpoznawalne. Paweł Chomentowski ceni prawdziwe, nieprzekombinowane jedzenie i wsłuchuje się w oczekiwania swoich gości.

Zazie Bistro: Lubimy przekraczać granice

Zazie Bistro, z Danielem Myśliwcem na czele, jako pierwsza restauracja w Krakowie zdobyła Bib Gourmand - wyróżnienie przyznawane przez przewodnik Michelin. W tym roku powstał Karakter - druga restauracja właścicieli Zazie, w której Myśliwiec został partnerem i szefem kuchni.

Grupa Warszawa: Tworzymy wspomnienia

Twórcy kultowych stołecznych lokali nie hamują swojego biznesowego ADHD. Właśnie wskrzesili Syreni Śpiew, przenosząc go po 4 latach przerwy z Powiśla do Centrum Praskiego Koneser. O tym, jak na rynku gastronomicznym umiejętnie podnosić poprzeczkę, opowiadają Norbert Redkie i Hubert Karsz.

MOGĘ ROBIĆ, CO CHCĘ

26-latek, który prostymi daniami zachwyca poznańskich smakoszy, krytyków kulinarnych, blogerów. Absolwent Le Cordon Bleu. Pracował w restauracjach we Włoszech, w Londynie, Szczecinie. Wielbiciel kina i muzyki. Marzy o domku w górach.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej