x

Koniec Metamorfozy

Kategoria: Miejsca    15.02.2018

Po 12 latach działalności zamyka się gdańska restauracja Metamorfoza, której szefem kuchni przez ostatnie 4 lata był Adrian Klonowski.

Metamorfoza znana była z bezkompromisowego podejścia do jakości wykorzystywanych produktów, ze współpracy z lokalnymi wytwórcami żywności oraz z odwagi w prezentowaniu dań. Ich oferta opierała się tylko na menu degustacyjnym wzbogaconym o szeroki wybór win i polskie alkohole. Celem zespołu tworzącego Metamorfozę było przekazywanie terroir na bazie fine dining. Właścicielką restauracji była Justyna Zdunek, menedżerką – Matylda Grzelak, zaś szefami kuchni kolejno: Mariusz Pieterwas, Łukasz Toczek, Adrian Klonowski.
Adrian Klonowski w 2015 r. został laureatem nagrody Młody Talent przyznawanej przez przewodnik "Gault & Millau Polska". W 2016 r. restauracja wstąpiła do stowarzyszenia JRE (Jeunes Restaurateurs d’Europe). Metamorfoza zasłynęła również organizacją wizyt studyjnych i kameralnych spotkań dla polskich szefów kuchni pod nazwą Commis Made, na które zapraszani byli międzynarodowi dziennikarze kulinarni. Ostatnim głośnym projektem zespołu „Metki” była Urban Farm (miejska farma) zbudowana na dachu budynku Stoczni Gdańskiej.
Ostatni serwis Metamorfozy odbędzie się 25 lutego 2018 r. Zamknięcie restauracji przez właścicielkę Justynę Zdunek jest efektem decyzji Adriana Klonowskiego i Matyldy Grzelak, którzy postanowili wyjechać z Polski:
- Musimy zostawić wszystko, co robimy, żeby ruszyć w świat i zmienić perspektywę. Bez diametralnej zmiany nie ma szans, żebyśmy się rozwinęli i mogli pokazywać ciekawe rzeczy, choćby tym wszystkim ludziom z zagranicy, których poznaliśmy w ostatnich latach. Trochę przestało nam się podobać, że ta nowa polska kuchnia, również w naszym wykonaniu, jest powieleniem pewnych zachodnich schematów. W Metamorfozie na przykład mocno się inspirowaliśmy stylem nordyckim. Musimy się od tego odciąć - mówi Matylda Grzelak w rozmowie z Mlask.com.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Handelek - powrót do krakowskiej tradycji

Handelek wskrzesza dawną krakowską tradycję całodziennych śniadań spożywanych na mieście.

Opasły Tom na Wierzbowej

Największym ograniczeniem Opasłego Tomu na Foksal była mała, niewygodna kuchnia. Zakończenie umowy najmu w pierwotnej lokalizacji stało się motywacją do wyszukania nowego miejsca, pozwalającego na rozwój, przy zachowaniu dawnej oferty i stylu restauracji.

GRACIARNIA

Graciarnia powstała pod koniec marca w Gdańsku Wrzeszczu, w piwnicy po pubie Kojot. Właścicielem Graciarni jest Marek Gutek, który wraz z dwójką przyjaciół stworzył miejsce oparte na dwóch filarach - grach planszowych i kraftowych piwach.

GRAMY W TĘ SAMĄ GRĘ

Opasły Tom - niezaprzeczalnie jedno z najważniejszych miejsc na kulinarnej mapie nie tylko Warszawy, ale całej Polski. Po 7 latach działalności restauracja zmieniła lokalizację. Zapytaliśmy Agnieszkę Kręglicką, właścicielkę, jakie zmiany przynosi nowy rozdział w historii Opasłego.

WIELKI BŁĘKIT

W Båly na południu Norwegii powstanie pierwsza w Europie podwodna restauracja. Under będzie pełniło także funkcję nieformalnej pracowni naukowej u skalistego wybrzeża Lindesnes. O tym niezwykłym projekcie rozmawialiśmy z szefem kuchni Nicolai Ellitsgaardem.

SANTO PORTO BY MAGDA GESSLER

W samym centrum Gdyni, tuż u podnóża Kamiennej Góry i w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej Willi Szczęść Boże, w połowie sierpnia 2018 r. uroczyście otwarto Santo Porto, rybny raj Magdy Gessler.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej