x

Filmy do zjedzenia

Kategoria: Lifestyle - książki    15.02.2018

W dniach 18-22 lutego już po raz 12. na festiwalu Berlinale odbędzie się sekcja kina kulinarnego. Motto tegorocznej edycji to: "Life is delicate".

W ramach Kulinarisches Kino pokazywane są filmy, które na różne sposoby poruszają tematykę kulinariów. W tym roku w programie znajdzie się 8 dokumentów, m.in.: „Chef Flynn”, „Cuban Food Stories”, „The Quest of Alain Ducasse” czy „Our Blood Is Wine” o winiarstwie w Gruzji. W tym roku pojawi się również jedna fabuła: film „Ramen Teh” o mężczyźnie, który wyrusza w podróż po Singapurze, aby dowiedzieć się o przeszłości swoich nieżyjących rodziców, a przy okazji stopniowo odkrywa tajemnice ramenu. Jak co roku po projekcjach odbędą się dyskusje z udziałem twórców filmu oraz innych gości specjalnych, a także kolacje inspirowane filmami, które w tym roku przygotują m.in.: Thomas Buhner, Sonja Fruhsammer, Michael Kempf, Flynn McGarry czy The Duc Ngo. Kulinarisches Kino było pierwszą tego typu inicjatywą na światowych festiwalach filmowych i zapoczątkowało nurt, który teraz rozwija się na całym świecie. Część z filmów prezentowanych w Berlinie trafi potem na ekrany polskich kin.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

"Śniadanka z czterech stron świata" Vanessy Lewis

W "Śniadankach z czterech stron świata" Vanessa Lewis wraca do smaków z dzieciństwa, a także przedstawia tradycje śniadaniowe z różnych krajów.

"Sun and rain" Any Roš

Charyzmatycznych szefowych kuchni nie brakuje i - na szczęście - są coraz bardziej widoczne w branży i mediach. Ana Roš bez wątpienia jest jedną z najbardziej nagradzanych osób we współczesnej gastronomii.

"Portugalia do zjedzenia" Bartka Kieżuna

Różnorodność natury, produktów i restauracji sprawiają, że od paru lat do Porto i Lizbony ciągnie z Polski coraz więcej turystów. Miłości do Portugalii uległ także Bartek Kieżun, dziennikarz i autor książek kulinarnych.

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

KULINARNE ZJEDNOCZENIE

"Sto receptur na sto lat niepodległości" to zbiór oryginalnych receptur z różnych regionów Polski z XIX i XX w., a także ich interpretacje w wykonaniu współczesnych szefów kuchni.

"Polana smaków. Tradycyjna kuchnia w nowoczesnym wydaniu" Andrzeja Polana

Andrzej Polan to nie tylko osobowość telewizyjna, ale przede wszystkim doświadczony szef kuchni i restaurator. Niedawno otworzył restaurację w nowej lokalizacji, a teraz... przeniósł ją na kartki książki "Polana smaków. Tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu".

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej