x

Powidoki Bistro

Kategoria: Miejsca    21.12.2017

Nad Wisłą w Warszawie, przy Bulwarach Wiślanych, na tyłach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otworzyło się w sierpniu Bistro Powidoki.

Miejsce proponuje kuchnię Azji Wschodniej z wykorzystaniem polskich regionalnych składników. Twórcą Powidoków jest właściciel kilku kawiarni oraz palarni kawy Czarna Fala – Paweł Hoffman. Szefem kuchni jest Jae Ho Jun – Koreańczyk z Seulu, znany m.in. z Nocnego Marketu i restauracji Omami, zwany „Czesiem z Pragi”. Menedżerką jest Martyna Sarbak. Powidoki mają 60 miejsc siedzących, w sezonie dodatkowo 40 miejsc na zewnątrz. W menu znajdziemy m.in. tatar wołowy na gruszce nashi; bulgogi na ryżu ze świeżym awokado, blanszowanym jarmużem, jajkiem w koszulce i kimchi; czy smażoną dynię w chrupiącej panierce i słodko-ostrym koreańskim sosie. Za przekąski zapłacimy tu 10-24 zł, dania główne 25-38 zł. Karta alkoholi obejmuje rzemieślnicze piwa butelkowe, selekcję 10 win z Europy i Nowego Świata, a także 10 koktajli alkoholowych, w tym dwa na bazie kawy. We wnętrzach odbywają się wystawy – aktualnie zdjęć Tadeusza Rolke.

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

2 KOMA 7 BAR

Warszawska mapa gastronomiczna wzbogaciła się właśnie o nowe miejsce ze zdrowym, najwyższej jakości jedzeniem. Lokal 2 KOMA 7 BAR powstał jako nieoczekiwana i niestandardowa kreacji agencji marketingowej 2 KOMA 7.

Lalou wine concept - sklep z winem i tasting room w Warszawie

Lalou wine concept to nowa przestrzeń z winem otwarta w Browarach Warszawskich. Stworzył ją znany sommelier Norbert Dudziński. Miejsce oferuje obszerną selekcję win biodynamicznych, organicznych i naturalnych z klasycznych regionów Europy i Nowego Świata oraz tzw. nowej fali.

Tutto Bene Italian Bistro - włoski slow na warszawskim Mokotowie

Włoska restauracja bez pizzy… Niemożliwe? A jednak! W Tutto Bene Italian Bistro w sercu warszawskiego Mokotowa serwowane są świeże trufle, karczochy, ośmiornica prosto z Sardynii, a do tego szeroki wybór sycylijskich, piemonckich czy apulijskich win oraz prosecco.

Pizzeria Stopiątka in Italia w łódzkiej Manufakturze

Do grona najemców gastronomicznych Manufaktury w Łodzi dołączyła restauracja Stopiątka In Italia. To nowy koncept premium ogólnopolskiej sieci Stopiątka.

Wnętrze Campo nagrodzone

Wrocławska restauracja Campo Modern Grill zaprojektowana przez Busk.Studio wygrała w międzynarodowym konkursie WIN Awards w Londynie.

Japoński Zjadacz Snów w Warszawie

Pod koniec sierpnia 2019 r. zaraz obok znanego wszystkim warszawskim miłośnikom ramenu lokalu Sato gotuje powstała niewielka japońska cukiernia. Lokal urządzony jest podobnie do sąsiadującej ramenowni - minimalistyczne wnętrze zostało delikatnie ozdobione japońskimi bibelotami.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej