x

Longway Cocktail & Vodka Bar

Kategoria: Miejsca

W połowie sierpnia powstał w Katowicach pierwszy na Śląsku cocktail & vodka bar Longway. Twórcami miejsce są trzej barmani - Witold Pietranik, Marek Muszer i Jakub Leduchowski.

Ideą właścicieli jest rozwijanie w Katowicach kultury picia koktajli i propagowanie sztuki picia wódki. Longway ma w ofercie ponad 250 wódek z całego świata. Najciekawsze z nich to gdańska wódka Machandel, chińska wódka z żeńszeniem i polskie wódki Vestal oraz Młody Ziemniak. Kieliszek wódki (50 ml) kosztuje tu od 6 do 28 zł, koktajle od 14 do 19 zł. W cenie kieliszka wódki podaje się specjalnie dobrane drobne przekąski np. tartinkę z kawiorem do rosyjskiej wódki Bieluga. Poza tym bar ma w karcie kilka dań jak kanapka klubowa, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem czy kanapka z pieczonym rostbefem. Longway mieści się w lokalu po kultowym katowickim pubie z lat 90. – Longman, przy ulicy Gliwickiej. Ma najdłuższy bar w Katowicach 9,6 m, przy którym usiądzie 28 osób. Łącznie lokal ma 60 miejsc siedzących.

ul. Gliwicka 10, Katowice

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Paco Pérez otwiera restaurację w Gdańsku!

16 listopada Paco Pérez, jeden z największych i najważniejszych przedstawicieli kuchni awangardowej XXI wieku, otworzy swoją najnowszą restaurację Arco na 33. piętrze Olivii Star.

ORZO WARSZAWA I ORZO KRAKÓW

Stołeczna restauracja Orzo powstała w październiku 2017 r. i zajęła miejsce Aioli Mini, które funkcjonowało na placu Konstytucji 5 przez ostatnich kilka lat. Lokal w Krakowie rozpoczął działalność kilka tygodni później i mieści się przy ulicy Lipowej 4.

Orzo Warszawa i Orzo Kraków

Stołeczna restauracja Orzo powstała w październiku 2017 r. i zajęła miejsce Aioli Mini.

2am: dessertbar kończy 10 lat

Z tej okazji barmani, Kamil Foltan i Suichi Ofuchi wspólnie z Janice Wong i zespołem dessert-baru przygotują specjalne menu. Wydarzenie odbedzie się 11 października w 2am dessertbar w Singapurze.

Mateusz Gessler otworzy restaurację w Elektrowni Powiśle

Elektrownia Powiśle przyciąga interesujące koncepty - to tu swoją nową restaurację otworzy Mateusz Gessler, znany kucharz i restaurator. Chce w niej serwować dania łączące polską tradycję z orientalnymi inspiracjami.

Sfinks otwiera swoją pierwszą Fabrykę Pizzy

Sfinks Polska, właściciel sieci Sphinx, Chłopskie Jadło i WOOK, otworzył w podwarszawskim Piastowie restaurację Fabryka Pizzy. Jest to pierwszy lokal, w który Sfinks zainwestował w ramach masterfranczyzy tej marki. Mieści się w pasażu handlowym w budynku Rezydencji Warszawskiej przy ul. Warszawskiej

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Koreański czarny czosnek - nowy trend wśród kucharzy
Food Service Summit 2019 - relacja II
Food Service Summit 2019 - relacja
więcej