x

Restauracja Belona

Kategoria: Miejsca    21.12.2017

Restauracja Belona w Gdyni otworzyła się w sierpniu tego roku. Ulokowana jest na parterze hotelu Błękitny Żagiel w Studenckim Domu Marynarza.

Z tarasu restauracji rozpościera się piękny widok na morze. Właścicielami restauracji i hotelu są Dobromir Kułakowski i Małgorzata Dorodzińska. Szefem kuchni restauracji jest Oskar Krawczyk. Tutejsza kuchnia jest połączeniem smaków śródziemnomorskich i polskich. W karcie występuje oczywiście najpopularniejsza bałtycka ryba - tytułowa belona – podawana z cytryną i koprem. W menu znajdziemy również tatara z łososia z sosem kminkowym, zupę z pancerzy krewetek, srebrzystą makrelę z cukinią i ciecierzycą, a także dorsza z czarnym ryżem i szpinakiem. Zupy i przystawki kosztują tu od 12 do 35 zł, dania główne 23-55 zł, desery 16-21 zł. Restauracja ma również menu dla dzieci. Karta win to około 20 etykiet win z Europy i Nowego Świata. Miejsce utrzymane jest w białych kolorach. Poza widokiem na morze charakter restauracji nadmorskiej podkreślają również srebrne mewy na ścianie.


ul. Franciszka Sędzickiego 19, Gdynia

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Piekarniocukiernia - koncept na czas pandemii

Gastronomia nie znosi próżni. W czasie pandemii, gdy restauracje wciąż są zamykane, sprawdza się koncept, który nie wymaga obsługi gości przy stoliku - piekarniocukiernia. Takich miejsc wciąż przybywa!

GRACIARNIA

Graciarnia powstała pod koniec marca w Gdańsku Wrzeszczu, w piwnicy po pubie Kojot. Właścicielem Graciarni jest Marek Gutek, który wraz z dwójką przyjaciół stworzył miejsce oparte na dwóch filarach - grach planszowych i kraftowych piwach.

Koreanka Grill & Sushi - wkrótce w Browarach Warszawskich

W pierwszym kwartale tego roku, jeśli pozwolą na to obostrzenia epidemiologiczne, planowane jest otwarcie restauracji Koreanka Grill & Sushi w Browarach Warszawskich. Będzie serwować m.in, koreańskie dania z grilla i sashimi. Na miejscu czynne też będą delikatesy. Za projektem stoi Linh Nguyen.

Les Amis - alzacka kuchnia w warszawskim Śródmieściu

Pełną parą działa już pierwsza w Polsce restauracja specjalizująca się w kuchni Alzacji z pogranicza Francji i Niemiec.

Etno Cafe otwiera lokal w Browarach Warszawskich

Rzemieślnicza palarnia kawy z Wrocławia dołączyła do najemców przestrzeni Browarów Warszawskich. W kawiarni będzie można spróbować dobrze znanych produktów sieci, począwszy od kawy na zimno i gorąco, kończąc na przekąskach i sałatkach.

Michał Gniadek szefem kuchni w Bistro Barze WuWu

Michał Gniadek, szef kuchni restauracji Zoni, będzie teraz dowodził także w Bistro Baru WuWu. Zabiera gości WuWu w całkowicie inne rejony kulinarne niż te, które są znane z siostrzanej Zoni.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej