x

Bistro Z

Kategoria: Miejsca    06.11.2017

Anna Klajmon i Mateusz Czekierda są właścicielami i szefami kuchni Bistro Z przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Lokal otworzył się w lipcu tego roku. Bistro Z koncentruje się na prostym jedzeniu, opartym na dobrym produkcie w dobrej cenie.

Tutejsza kuchnia przypomina smaki dzieciństwa. Szefowie pochodzą ze Śląska, przemycają więc w Warszawie śląskie smaki, np. kluski śląskie czy śląski żurek. Produkty kupowane są wyłącznie od sprawdzonych dostawców, np. warzywa pochodzą z gospodarstwa państwa Majlertów. Bistro Z karmi gości od śniadania do kolacji. Na śniadanie zjemy tu m.in. maślaną bułkę z domowym dżemem i twarogiem. Przystawki (18-30 zł) obejmują takie pozycje jak siekany tatar wołowy czy terrina z golonki. Wśród dań głównych (30-40 zł) znajdziemy pręgę wołową z ziemniakami z ogniska, schab z kością z puree ziemniaczanym i zasmażaną kapustą. Bistro Z serwuje także menu degustacyjne złożone z pięciu dań w cenie 80 zł. Szefem sali jest tu Daniel Antropik, który wspólnie z szefową kuchni dobiera wina do jedzenia. Karta alkoholi obejmuje wina niepopularne, niszowe, często naturalne. Mocniejsze alkohole również pochodzą od małych producentów, np. z Włoch. Serwowane tu piwa to klasyczne, owocowe i smakowe piwa browaru Hopium. Przy tworzeniu koktajli alkoholowych barmani korzystają z własnych syropów i smakowych wódek. Bistro Z ma 28 miejsc siedzących, a w sezonie w weekendy, kiedy zamykana jest ul. Ząbkowska, dodatkowe miejsca na zewnątrz.


ul. Ząbkowska 12, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Michał Gniadek szefem kuchni w Bistro Barze WuWu

Michał Gniadek, szef kuchni restauracji Zoni, będzie teraz dowodził także w Bistro Baru WuWu. Zabiera gości WuWu w całkowicie inne rejony kulinarne niż te, które są znane z siostrzanej Zoni.

Kufle i Widelce

Kufle i Widelce to lokal w Krakowie, którego motto brzmi: "Gotujemy do piwa, pijemy do jedzenia".

Nowe restauracje Nutri Mind w biurowcach Globalworth

Nutri Mind kontynuuje rozwój sieci swoich restauracji Meat&Eat - wkrótce pojawią się w biurowcach West Gate we Wrocławiu oraz Warsaw Trade Tower w Warszawie. Dodatkowo w warszawskim wieżowcu gości i użytkowników biurowca powita nowy koncept - kawiarnia Cups&Mugs.

PROSCIUTTERIA

Prosciutteria to miejsce poświęcone przede wszystkim wspólnemu spędzaniu czasu i długim rozmowom, do których jedzenie i wino są tylko dodatkiem. Lokal odwołuje się do włoskiej tradycji niewielkich barów, do których zagląda się na kawę, kieliszek wina lub aby po prostu miło spędzić czas.

Drugie urodziny restauracji Kanapa w Warszawie

Warszawska restauracja Kanapa specjalizująca się we współczesnej kuchni ukraińskiej świętowała 31 stycznia swoje drugie urodziny.

ARIGATOR RAMEN SHOP

Arigator Ramen Shop to nowy lokal otwarty pod koniec lutego 2018 przy ul. Pięknej 54 w Warszawie. Jego właścicielami są Agnieszka i Stanisław Szpilowscy oraz Bartłomiej Sobieraj (jednocześnie szef kuchni) odpowiedzialni za sukces takich miejsc jak Dziurka od Klucza i La Sireny.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej