x

Bistro Z

Kategoria: Miejsca    06.11.2017

Anna Klajmon i Mateusz Czekierda są właścicielami i szefami kuchni Bistro Z przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Lokal otworzył się w lipcu tego roku. Bistro Z koncentruje się na prostym jedzeniu, opartym na dobrym produkcie w dobrej cenie.

Tutejsza kuchnia przypomina smaki dzieciństwa. Szefowie pochodzą ze Śląska, przemycają więc w Warszawie śląskie smaki, np. kluski śląskie czy śląski żurek. Produkty kupowane są wyłącznie od sprawdzonych dostawców, np. warzywa pochodzą z gospodarstwa państwa Majlertów. Bistro Z karmi gości od śniadania do kolacji. Na śniadanie zjemy tu m.in. maślaną bułkę z domowym dżemem i twarogiem. Przystawki (18-30 zł) obejmują takie pozycje jak siekany tatar wołowy czy terrina z golonki. Wśród dań głównych (30-40 zł) znajdziemy pręgę wołową z ziemniakami z ogniska, schab z kością z puree ziemniaczanym i zasmażaną kapustą. Bistro Z serwuje także menu degustacyjne złożone z pięciu dań w cenie 80 zł. Szefem sali jest tu Daniel Antropik, który wspólnie z szefową kuchni dobiera wina do jedzenia. Karta alkoholi obejmuje wina niepopularne, niszowe, często naturalne. Mocniejsze alkohole również pochodzą od małych producentów, np. z Włoch. Serwowane tu piwa to klasyczne, owocowe i smakowe piwa browaru Hopium. Przy tworzeniu koktajli alkoholowych barmani korzystają z własnych syropów i smakowych wódek. Bistro Z ma 28 miejsc siedzących, a w sezonie w weekendy, kiedy zamykana jest ul. Ząbkowska, dodatkowe miejsca na zewnątrz.


ul. Ząbkowska 12, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

RAMEN SHOP MENYA MUSASHI

Nazwa Menya Musashi pochodzi od imienia niezwyciężonego samuraja Miyamoto Musashi, najsławniejszego szermierza znanego ze stylu walki dwoma mieczami. Pierwszy ramen shop Menya Musashi powstał w 1996 r. w jednej z luksusowych dzielnic Tokio - Aoyama.

KOREA TOWN

Właściciele koreańskiego baru Miss Kimchi - Paweł Łapiński i Aneta Łapińska - otworzyli w marcu restaurację Korea Town na warszawskim Mokotowie. Restauracja jest niewielka, przeznaczona na 22 miejsca siedzące i ok. 15 w ogródku. Szefową kuchni jest właścicielka Aneta Łapińska.

Wstąp na McBurgera w drodze do Energylandii

30 sierpnia została otwarta długo wyczekiwana restauracja McDonald’s w Zatorze. Lokal znajduje się przy ul. Władysława Grabskiego 16 na trasie prowadzącej do największego w Polsce parku rozrywki Energylandia.

ZATOKA SMAKÓW

Dokładnie w połowie drogi między Zatoką Pucką a Bałtykiem spróbujemy dań nawiązujących do bogactwa kuchni kaszubskiej. Szefem kuchni jest Bartosz Warmowski - laureat plebiscytu Mistrzowie Smaku 2018, w którym zdobył tytuł Kucharza Roku 2018 na Pomorzu.

SZTUCZKA BISTRO

W Sopocie, tuż przy głównej ulicy Bohaterów Monte Casino, naprzeciwko słynnego Krzywego Domku, otworzyło się pod koniec marca Sztuczka Bistro. Właścicielami bistro są - znani z gdyńskiej restauracji Sztuczka - Piotr i Rafał Wałęsowie, a także Marcin Przekwas. Rafał Wałęsa jest także szefem kuchni.

Projekt 44 w warszawskim apartamentowcu przy Złotej 44

Restauracja Projekt 44 to nowy lokal restauratora Józefa Krawczyka. Szefem kuchni został w nim Marcin Molik.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej