x

Kolejna edycja festiwalu Smakuj Trójmiasto

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    16.10.2017

Już 22 października aromaty orientalnej kuchni uniosą się nad gdańskim Garnizonem Kultury. W Starym Maneżu odbędzie się azjatycka edycja Smakuj Trójmiasto - jednego z najpopularniejszych trójmiejskich festiwali kulinarnych.

Miłośnicy orientalnych smaków będą mogli zagłębić się w potrawach kuchni indyjskiej, japońskiej, tajskiej, wietnamskiej i innych. Najlepsze trójmiejskie i warszawskie restauracje przygotują różnego rodzaju nudle, ryże, owoce morza i wszelkie specjały, jakie oferuje dalekowschodnia kuchnia. Wielbiciele ramenu, zupy pho, sushi czy sajgonek z pewnością nie będą mogli narzekać na brak wyboru. Oczywiście nie zabraknie też orientalnych słodkości.

Oprócz gotowych do zjedzenia dań, podczas wydarzenia będzie można kupić także oryginalne produkty takie jak herbaty, sosy i przyprawy, designerskie gadżety, ręcznie robione miski, talerze i talerzyki zdobnictwem nawiązujące do kultury dalekiego wschodu, a ponadto również produkty partnera festiwalu - TaoTao i Vifon.
Dzięki różnorodności proponowanych specjałów każdy znajdzie coś dla siebie – prawdziwe ucztowanie czeka zarówno wielbicieli owoców morza czy mięs, jak i osoby będące na diecie bezglutenowej, roślinnej i innych.

Jak zwykle na Smakuj Trójmiasto nie zabraknie porywających dyskusji i prelekcji, pokazy i degustacje pozwolą Wam poznać tajemnice azjatyckiej kuchni, a nagrody konkursowe poszerzą uśmiechy. Na scenie Starego Maneżu rozgorzeją rozmowy na temat:
- nieodkrytych owoców Azji /Owoce Do Biura/
- sztuki kiszenia i fermentacji /Zakwasownia/
- najostrzejszych smaków Azji /Bollywood Lounge/
- bento: japońskiego lunchboxa /Dom sushi/
- drzewka bonsai w słoiku /Flora muzyka/
- Travelling with Taste /Poland by Locals/
Wszystko lepiej smakuje i bardziej cieszy w wyjątkowym towarzystwie, więc swój udział w festiwalu zaplanujcie z całą rodziną i przyjaciółmi. Do zobaczenia.

KIEDY?
22 października 2017
11:00 - 19:00

GDZIE?
Stary Maneż
Gdański Garnizon Kultury
ul. Słowackiego 23

WSTĘP
Kosz zakupu biletu wstępu to 10 zł*. Dzieci i młodzież do lat 17 zapraszamy bezpłatnie.
* płatność tylko gotówką

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/131183067474050/

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kręgliccy Restauracje i Catering uruchamiają sklep online

Teraz produkty od rolników z targu w Fortecy i gotowe dania od Kręgliccy Restauracje i Catering można zamawiać w sklepie internetowym targ.kregliccy.pl. Dostawy i odbiory odbywają się w dni targowe: środy i soboty.

Finał II Ogólnopolskiego Festiwalu Kulinarnego "Gęsina nie tylko na św. Marcina"

19 lipca 2017 r. odbyła się gala finałowa drugiej edycji tego kulinarnego święta.

Gęsina Na Św. Marcina

Od 8 listopada do 1 grudnia potrwa XI edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina". Wybierzemy najlepsze polskie restauracje, które w tym okresie będą serwować przynajmniej trzy dania z gęsiną. Do udziału w imprezie Slow Food Polska zaprosił w tym roku ponad 100 restauracji.

Gala Wine & Food Noble Night już wkrótce

Już 13 października odbędzie się XI Gala Wine & Food Noble Night. W szranki jak co roku stanie 12 kucharzy, którzy specjalnie na tę okazję wraz ze swoimi zespołami przygotują autorskie menu (przystawkę i danie główne).

BARON I MARCZEWSKA NA NOWYM FRONCIE

Aleksander Baron został szefem kuchni w nowej restauracji Zoni , a Adriana Marczewska szefową bistro WuWu. Restauracje powstają na terenie rewitalizowanego kompleksu Koneser z inicjatywy rodzinno-biznesowej spółki Rest Team, którą współtworzą Ewa, Andrzej i Mirosław Niziowie.

MAKRO ROZWIJA PROGRAM "SZEF DLA MŁODYCH TALENTÓW"

20 marca br. w Poznaniu ponad 100 uczniów z wielkopolskich szkół gastronomicznych wzięło udział w kolejnym Mikserze Kulinarnym zorganizowanym w ramach programu "Szef dla młodych talentów". Gośćmi wydarzenia byli szefowie kuchni: Michał Kuter oraz Ernest Jagodziński.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej