x

Wielkie otwarcie Hali Gwardii, nowego miejsca na zakupowej i kulinarnej mapie Warszawy: 29 września - 1 października

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    28.09.2017

Firma CBR Events, nowy operator Hali Gwardii po 125 latach od momentu pierwszego otwarcia obiektu przywraca warszawiakom historyczne miejsce zakupów i rodzinnych spotkań.

Informacja prasowa

Hala Gwardii to połączenie pod jednym dachem tradycyjnego targu z dobrej jakości żywnością i produktami regionalnymi, lokalami gastronomicznymi oraz specjalistycznymi sklepami kulinarnymi. W weekend otwarcia Hala Gwardii powita warszawiaków licznymi atrakcjami kulinarymi i kulturalnymi.

O Hali Gwardii


Koncepcja i oferta nowo otwartej Hali oddaje klimat kultowych obiektów na świecie, które łączą ze sobą rolę targu i miejsca kulturalno-integracyjnego. Są to m.in. lizbońskie Mercado da Ribeira czy Mercado Boqueria w Barcelonie. Projekt architektoniczny nowej hali przygotowała znana i ceniona warszawska pracownia architektoniczna „Bulanda, Mucha – Architekci”.

Hala Gwardii łączy przestrzeń dla pasjonatów dobrego jedzenia i działalności kulturalnej w jednym obiekcie. W nowej Hali Gwardii nie zabraknie przestrzeni targowej z wysokiej jakości żywnością. Szczególną uwagę warszawiaków zdobędzie strefa gastronomiczna, w której na oczach gości gotować będą doświadczeni szefowie kuchni. W menu znajdą się różnorodne, zdrowe i dostosowane do każdej kieszeni potrawy. Hala Gwardii to także oferta kulturalna, która ma stanowić mocny filar działalności obiektu oraz miejsce, które będzie odwoływać się do historii i chwil triumfu polskich bokserów, którzy właśnie w Hali Gwardii pod okiem trenera Feliksa „Papy” Stamma zwyciężali
z najlepszymi.  – mówi  Robert Baj, założyciel CBR Events, nowy gospodarz obiektu.

Weekend otwarcia


W weekend otwarcia Hala Gwardii powita warszawiaków licznymi atrakcjami kulinarnymi
i kulturalnymi. Hala Gwardii otworzy się o godz. 8.00, wtedy po raz pierwszy mieszkańcy Warszawy
i  bywalcy okolic Hali Mirowskiej będą mogli zrobić zakupy na targu. O godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie Hali z udziałem przedstawicieli m.st. Warszawy. Podczas inauguracji zostaną otwarte 2 wystawy fotograficzne – „Historia Polskiego Boksu”, której organizatorem jest fundacja im. Feliksa Stamma oraz wystawa „Hala Gwardii w weekend otwarcia (29 września - 1 października) powita Cię nie tylko wieloma atrakcjami kulinarnymi, ale także kulturalnymi. O szczegółach napiszemy już niebawem.Martwa natura. Moment”, prezentująca prace studentów wydziału fotografii Warszawskiej Szkoły Filmowej (WSF). Studenci Szkoły od 13 lat mierzą się z różnymi nurtami w tej dziedzinie kreacji obrazów. Tworząc zdjęcia reportażowe, reklamowe, portrety, krajobrazy
i o wielu innych tematach, poszukują swojego najlepszego środka wyrazu. Prezentowane fotografie, to wynik poszukiwań i kontestacja współczesnej komunikacji wizualnej, jak również refleksja nad przemijaniem – mówi Lidia Popiel, fotograf i wykładowca WSF.

Sobota w Hali Gwardii będzie pod znakiem gotowania z wykorzystaniem produktów dostępnych
w Hali. Spotkamy tam Małgosię Mintę, dziennikarkę kulinarną, autorkę książek i właścicielkę bloga „Minta Eats” oraz szefa kuchni Jana Kuronia w pojedynkach z Gienem Mientkiewiczem, dziennikarzem, krytykiem kulinarnym i największym znawcą polskich serów zagrodowych. Po każdym pojedynku duetu odbędzie się konkurs targowy dla chętnych (max. 5 osób). Uczestnicy konkursu otrzymują 50 Gwardii, nową walutę, dostępną w weekend otwarcia Hali Gwardii. Ich zadaniem będzie utargowanie jak najwięcej produktów za daną kwotę. Do wygrania będą utargowane zakupy w Hali. Dodatkowo najlepsi uczestnicy zabawy otrzymują fartuch z logo Hali Gwardii.
Przepisy autorstwa Małgosi Minty będzie można zabrać ze sobą po każdym jej pokazie na specjalnie wydrukowanych ulotkach, dostępnych w Hali. Wieczorem, o godz. 21.00 wystąpi projekt Sonar Soul, który z okazji otwarcia Hali przygotował wyjątkową ucztę muzyczną.


W niedzielę zapraszamy na obiad oraz liczne atrakcje dla dużych i małych. Tego dnia przygotowaliśmy autorskie oprowadzanie po wystawie fotograficznej studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej
z udziałem Lidii Popiel, kuratorki ekspozycji oraz wspólne, rodzinne gotowanie z Gienem Miętkiewiczem. Dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnych animacjach edukacyjnych związanych
z prawidłowym żywieniem i odkrywaniem smaków, pt. „Poszukiwanie smaków targu”. Dorosłych zaprosimy na pokaz i warsztaty tańca swingowego prowadzone przez Warsaw Shag Team, jedyną w Polsce grupę taneczną zajmującą się tańcem Collegiate Shag. Niedzielę w Hali zakończy koncert The Cajun Spices, zespołu inspirowanego legendarnymi jazzbandami lat 20 i 30-tych, gypsy jazzie, a także twórczością współczesnych ulicznych muzyków Nowego Orleanu.

W sobotę i niedzielę nie zabraknie również aktywności przygotowanych przez Fundację im. Feliksa Stamma, które będą promowały tradycję polskiego boksu i pamięć trenera Feliksa „Papy” Stamma.
W programie zaplanowano zabawy na ringu i konkurs plastyczny dla dzieci na pomnik legendarnego trenera.
W poniedziałek, 2 października o godz. 19.30 odbędzie się specjalne show „Duszpasterz hipsterów
i Czarnoksiężnik z Ugandy ” z okazji 5-lecia spektaklu "Pożar w burdelu" i inauguracji Hali Gwardii.  
Partner otwarcia: agencja eventowa Brave

GODZINY OTWARCIA HALI GWARDII:

Piątek i sobota
• Targ - 8.00-17.00
• Strefa śniadań - od 8.00
• Sklepy i strefa gastronomiczna - 11.00-1.00
• Smak Brasserie - 8.00-1.00

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mieszkańcy Żywca dostaną płyn do dezynfekcji rąk od miejscowego browaru

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu przekaże w kwietniu mieszkańcom miasta darmowy środek do dezynfekcji rąk. Alkohol powstający podczas produkcji piwa bezalkoholowego w browarze także zostanie przekazany na potrzeby produkcji środków do dezynfekcji.

II EDYCJA AKCJI "KUKBUK POLECA" Z DWIEMA NOWYMI KATEGORIAMI

"Kukbuk poleca" to certyfikat jakości przyznawany przez magazyn kulturalno-kulinarny "Kukbuk". Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja pocztą tradycyjną lub online. Ubiegłoroczna, I edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony lokalnych producentów oraz rzemieślników.

CZWARTA EDYCJA FINE DINING WEEK

Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 7-18 lutego 2018 r. w czterech miastach: w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu oraz w Krakowie.

Urodziny na zamku

Dziesiąte urodziny obchodziła w tym roku restauracja Gothic Cafe. 26 sierpnia w gościnnych progach Zamku w Malborku odbyła się uroczysta kolacja.

Święto niemieckiego Króla Win

7-27 maja w całej Polsce odbyła się czwarta edycja Riesling Weeks. Akcja Niemieckiego Instytutu Wina promowała niemieckiego rieslinga.

1000 Miglia 2018

Cisowianka Perlage po raz trzeci oficjalnym sponsorem głównym legendarnego wyścigu tysiąca mil. Jedyny i niepowtarzalny! Ekscytujący! Bajecznie odjazdowy! - to nieliczne z tytułów, którymi światowe media podsumowują co roku rajd samochodów zabytkowych Mille Miglia Storica.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej