x

Finał Wine & Food Noble Night: wyniki konkursu

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    25.09.2017

Za nami jubileuszowa edycja konkursu inicjowanego przez Noble Bank i Noble Concierge. Po raz 10. dwanaście restauracji z całej Polski gotowało na żywo podczas uroczystej gali finałowej.

Ich menu oceniło grono ponad tysiąca gości, by wyłonić najlepsze przystawki i dania główne. Do grona finalistów zakwalifikowały się kuchnie z najróżniejszych regionów, wśród nich młode restauracje, które mimo wszystko świetnie poradziły sobie z wyserwowaniem kilkuset pięknie przyrządzonych dań w jednym czasie.  Co roku dokonanie wyboru dwunastu finalistów w pierwszym etapie konkursu jest coraz trudniejsze – przyznaje Anna Zieja, producent eventu Wine & Food Noble Night. – Odnosimy wrażenie, że restauracje skokowo wręcz podnoszą kulinarny poziom, a korzystanie z dobrodziejstw lokalnych, najświeższych składników stało się standardem – dodaje.  To właśnie regionalne polskie smaki dominowały w tegorocznym menu gali. Do rywalizacji o najlepsze ich kompozycje stanęły:


1. 5th Avenue - DoubleTree by Hilton Kraków, Kraków, szef kuchni: Rafał Drobniak
2. Dwór Kombornia – Magnolia, Korczyna, szef kuchni: Marcin Majchrzak
3. Dwór Sieraków, Dobczyce, szef kuchni: Janusz Fic
4. La Cantina, Katowice, zespół
5. La Brasserie Moderne, Warszawa, szef kuchni: Maciej Majewski
6. Lumière, Baranowo, szef kuchni: Jakub Kasprzak
7. Ostoja Chobienice, Siedlec, szef kuchni: Maciej Barton
8. Projekt 36, Sopot, szef kuchni: Marcin Leszczyński
9. Qualita, Kraków, szef kuchni: Marcin Dudek
10. Szara Gęś, Kraków, szef kuchni: Michał Stężalski
11. The Time, Poznań, executive chef: Roman Kosmalski
12. Uroczysko Siedmiu Stawów, Niemcza, szef kuchni: Damian Chajęcki


Za najlepszą przystawkę publiczność uznała mus z foie gras, konfiturę z czereśni i macerowanych fig z tostowaną chałką i galaretką z suszonych winogron przygotowaną przez restaurację Szara Gęś (Kraków). Drugie miejsce zajęła restauracja Ostoja Chobienice (Siedlec). Trzecia na podium stanęła restauracja Qualita (Kraków).
Najsmaczniejszym daniem głównym okazała się polędwica cielęca, purée z topinamburu, sos
z pieczonej grasicy, łupina topinamburu, gołąbek z czerwonej kapusty z giczą cielęcą z restauracji Szara Gęś. Zaraz po niej uplasowała się restauracja Ostoja Chobienice. Miejsce trzecie zajęła restauracja Lumière (Poznań).  
Osobną nagrodę przyznało jury profesjonalne w składzie: Adam Chrząstowski (szef kuchni Ed Red
w Krakowie i Warszawie), Łukasz Budzik (szef kuchni Mennicza Fusion we Wrocławiu), Karol Okrasa (wielokrotnie nagradzany szef kuchni i osobowość telewizyjna), Paweł Oszczyk (obecnie związany
z grupą HoReCa w Makro Cash and Carry), Maciej Dobrzyniecki (Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce) oraz Andrea Camastra (szef gwiazdkowej restauracji Senses w Warszawie).
Za najlepsze menu, jury profesjonalne uznało przygotowane przez restaurację Szara Gęś z Krakowa.
Nagrodę dla zwycięzców ufundowała Akademia Gastronomiczna w Polsce. Najlepsi - laureaci pierwszych miejsc w kategorii Przystawka i Danie główne pojadą na szkolenie do jednej z najbardziej wpływowych restauracji świata – El Celler de Can Roca w Gironie (3 gwiazdki Michelin, nr 3 na liście The World’s 50 Best Restaurants 2017). Dodatkowo firma Diageo ufundowała sześciolitrową butelkę Ciroca.
Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca jest staż w Restauracji Senses pod okiem szefa Andrei Camastry.
Za zajęcie trzeciego miejsca nagrodą jest udział w programie rozwojowym dla menedżerów gastronomii Made Progress oraz Ekspres Expert & Milk od Nespresso z kompletem kawy w kapsułkach.
Nagrodą jury profesjonalnego jest udział w Madrid Fusión 2018, ufundowany przez Restaurację Senses oraz Szampan Bollinger, ufundowany przez Winkolekcję.


Więcej informacji o wydarzeniu: www.noblenight.pl
facebook.com/WineAndFoodNobleNight

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kompleksowo dla sektora HoReCa

Trendy w gastronomii, kulinarne inspiracje i 18. już edycja Kulinarnego Pucharu Polski - tak zapowiada się kolejne poznańskie spotkanie sektora gastronomiczno-hotelarskiego na targach Polagra Gastro i Invest Hotel , które w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 października w Poznaniu.

Za nami POLAGRA 2020 - podsumowanie

Tegoroczna edycja targów POLAGRA 2020, choć przygotowywana w trudnych warunkach, była pełna smaku i interesujących spotkań. Nie zabrakło także ciekawych szkoleń i warsztatów.

Szkolenie Tork VR Clean Hands otrzymuje nagrodę Interclean Innovation 2020

Interaktywne szkolenie z zakresu higieny rąk, dostępne w aplikacji Tork VR Clean Hands Training, zostało nagrodzone w kategorii "Produkty powiązane/Usługi" w tegorocznej edycji konkursu Interclean Innovation.

Poland Restaurant Forum by Nespresso

Po raz czwarty w Polsce, a drugi raz w Warszawie odbyło się gastronomiczne spotkanie Poland Restaurant Forum by Nespresso. Głównym hasłem czwartej odsłony forum było "Dzielenie się siłą" (Share the power). W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 uczestników.

Jak znaleźć pracę kucharza i szefa kuchni? NESTLÉ Professional podpowiada

Marka NESTLÉ Professional chce wspierać pracowników branży gastronomicznej w poszukiwaniu pracy w nowej pandemicznej rzeczywistości.

Weź udział w konkursie "Czas na rybę"!

Jesteś szefem kuchni lub uczniem szkoły gastronomicznej? Weź udział w konkursie "Czas na rybę", który odbędzie się 3-4 października na Zamku Książęcym w Niemodlinie w ramach Święta Karpia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 10 września.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej