x

Munchies

Kategoria: Miejsca    21.09.2017

Munchies tworzą Piotr Kubera, Jacek Tymburski oraz Adrian Tarkowski. Poznali się, pracując w Atelier Amaro. W zeszłym roku serwowali jedzenie na barce Wynurzenie w Warszawie, a w czerwcu tego roku otworzyli Munchies w Lublinie, gdzie dołączył do nich Jan Raczkowski.

Na działce w starej części Lublina ustawiono stoliki i miejsca siedzące dla ok 30 osób oraz kontener gastronomiczny, gdzie przygotowywane jest jedzenie. Tutejsza kuchnia to slow food serwowany jak fast food, czyli jedzenie oparte na dobrej jakości produktach, wolno gotowane, ale serwowane szybko i w przystępnych cenach. W menu znajdziemy m.in. KFC (Korean Fried Chicken) z frytkami, sałatką i salsami; Poutiny (frytki belgijskie) z policzkiem wołowym; łopatkę (pulled pork) w bułce; kaszankę z plastycznym żółtkiem. Dania kosztują 16-26 zł. Poza standardowymi napojami wypijemy tu oryginalne lemoniady, za przygotowanie których odpowiada Natalia Szpakowska (na tej samej działce serwuje wegańskie wrapy "Rap Wrap"). W planach jest alkohol – rzemieślnicze piwo, prosecco i wino.


ul. Zielona 5a, Lublinie

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej