x

Restauracja La Maison

Kategoria: Miejsca    21.09.2017

Warszawska restauracja La Maison przy Chłodnej na Woli przeszła niedawno przez wiele zmian. Miejsce należy do Sandry Massoud i Arkadiusza Wilamowskiego.

Zalicza się do segmentu fine dining. W restauracji przeznaczonej na 40 osób można zjeść dania kuchni francuskiej z polskimi akcentami. Menu zmienia się bardzo często, dostępne jest menu a la carte (przystawki 22-70 zł, dania główne 60-120 zł) oraz menu degustacyjne (180 zł) w formie carte blanche. Od poniedziałku do piątku w ofercie są też business lunche. Wyróżnikiem jest własne akwarium z owocami morza, w tym głównie homarami, oraz unikatowe sosy, oferowane do większości dań. Zjemy tu przykładowo makrelę z morelami, foie gras z ananasem, przepiórkę z cukinią i puree ziemniaczanym. Szefem kuchni La Maison jest Arkadiusz Wilamowski, który ukończył szkołę kulinarną we Francji, a wcześniej pracował m.in. w łódzkim Revelo, londyńskim Alain Ducasse by Dorchester***, francuskim Le Petit Nice Passedat ***. W La Maison czeka na gości karta win składająca się z ok. 120 pozycji. Ponad 20 etykiet dostępnych jest na kieliszki. Aby podkreślić charakter francuskiej restauracji, 50 proc. karty win to etykiety francuskie, pozostałą część stanowią wina z całego świata, począwszy od Włoch, Hiszpanii, przez Polskę, kończąc na USA, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej oraz mniej popularnych kierunkach jak Maroko. Wnętrze jest eleganckie i proste. Stonowane kolory i otwarta kuchnia tworzą miłą, swobodną atmosferę.

ul. Chłodna 15, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kuchnia PoWolność

Kuchnia PoWolność w Poznaniu koncentruje się na powolnym życiu (slow life) i wolności bycia sobą.

Urodzinowa kolacja we wrocławskiej restauracji Taszka

Już 16 września ambasada portugalskich smaków we Wrocławiu, Taszka - Wine & Petiscos obchodzić będzie pierwsze urodziny. Z tej okazji tutejszy szef kuchni - Nuno Matos zaprosił do współpracy przy jubileuszowej kolacji Justynę Słupską Kartaczowską szefową restauracji jadka.

Warszawski SEN powraca - w wersji azjatyckiej. Autorem menu Alon Than!

Po kilku miesiącach przerwy warszawska restauracja SEN wraca w nowej, azjatyckiej odsłonie. Menu skomponował Alon Than, zdobywca pierwszego miejsca na World Sushi Cup Japan w 2015 roku. W karcie - autorska kuchnia łącząca styl japoński ze światowym trendem fusion.

Nonna Pizzeria - neapolitańska pizza w sercu Warszawy

Zdarzają się miejsca, które w ciągu kilku tygodni stają się kulinarnym hitem, i nawet pandemia nie jest w stanie tego powstrzymać. Do takich lokali z pewnością trzeba zaliczyć pizzerię Nonna, która pod koniec stycznia otworzyła się przy ul. Oboźnej w Warszawie.

Targi Between kitchen & dining room - II edycja

W dniach 18-19 listopada w Hali Koszyki, w Warszawie odbędzie się druga edycja BETWEEN kitchen & dining room. Jest to nowy cykl targów, na których prezentują się firmy i marki związane z kuchnią oraz jadalnią, m.in.: ceramika, naczynia, małe AGD, akcesoria dekoracyjne, meble oraz artykuły spożywcze.

Warszawski Projekt 44 - comfort food w autorksim wydaniu

Usytuowany na parterze imponującego wieżowca przy ul. Złotej warszawski Projekt 44 proponuje comfort food w autorskim wydaniu. Choć sąsiedztwo najdroższych apartamentów w Polsce może nieco onieśmielać, wystrój restauracji zachęca do odwiedzin - jest zarazem elegancka, przytulna i nieco industrialna.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej