x

Ogród w mieście


Kategoria: Wydarzenia - otwarte    19.09.2017

Za nami 1. edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego "Rośliny, Owady i miód".

W dniach 8-10 września w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zgromadzili się najlepsi polscy producenci żywności, artyści, rzemieślnicy i specjaliści z różnych dziedzin związanych z kulinariami. 

Podczas gali otwarcia przemowy wygłosili m.in. Wojciech Modest Amaro i pomysłodawca festiwalu Grzegorz Łapanowski, a uroczystą kolację przygotowali: Joanna Jakubiuk, Andrzej Andrzejczak, Wit Szychowski, Tomasz Maćkowiak, Marcin Koch i Martin Gimenez Castro. Dwa kolejne festiwalowe dni to: kiermasz z produktami organizowany przez Wzory, a także liczne wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty. Temat pierwszego panelu „O dobrym jedzeniu – czym tak naprawdę jest ekologia?”, który poprowadziła Agata Michalak, był dobrym wstępem do wszystkich rozmów podczas festiwalu. Czym jest dobre jedzenie z perspektywy środowiska, a czym – dla zwykłych konsumentów, smakoszy czy szefów kuchni? Co to znaczy „polska kuchnia”? Jak połączyć stare z nowym? Jak stabilne są nasze źródła żywności? Czy świadomie wybierając i jedząc ryby, można wpłynąć na problem przełowienia? To tylko niektóre z pytań poruszonych w wykładach i dyskusjach. Wśród panelistów znaleźli się m.in.: prof. Jarosław Dumanowski, prof. Fabio Parasecoli, prof. dr. hab. Agnieszka Wierzbicka, Michał Kuter, Grzegorz Kwapniewski, Piotr Petryka czy Małgorzata Minta. Z kolei warsztaty poprowadzili m.in.: Kasia Błażejewska-Stuhr, Karolina Szaciłło czy Mateusz Szuchnik. Odbyły się także degustacje win z "Magazynem Wino" oraz piw z Browaru Trzech Kumpli. W ramach festiwalu zorganizowano również pokazy filmowe w kinie Muranów: „Singhampton Project”, „Korzeń” oraz „W obronie jedzenia”. Na zakończenie festiwalu Federacja Polskich Banków Żywności wraz z Magdaleną Łapanowską i Jakubem Emanuelem Malcem, szefem kuchni hotelu Novotel, zorganizowali warsztaty Effect Zupa Disco. Już teraz trzymamy kciuki za kolejną edycję festiwalu.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Makro wspiera restauratorów, zachęcając do zamawiania świątecznego cateringu

Daj odpocząć swojej kuchni i zamów świąteczne potrawy z ulubionej restauracji - zachęca w swojej najnowszej kampanii Makro. Sieć chce w ten sposób wspierać restauracje w czasie pandemii.

WNĘTRZE CAMPO NAGRODZONE

Wrocławski Campo Modern Grill zaprojektowany przez Buck.Studio wygrał w międzynarodowym konkursie WIN Awards w Londynie. Restauracja zwyciężyła z projektami restauracji z Wielkiej Brytanii, Australii i Hongkongu. Projekt Campo był jedynym projektem z Polski nominowanym w tej edycji konkursu.

MUZEUM WÓDKI OTWARTE

Pierwszy tego typu obiekt w Polsce zaczął działać 16 grudnia w Warszawie, przy placu Teatralnym. Muzeum Wódki w Warszawie to największa na świecie kolekcja eksponatów związanych z historią wódki.

Greater Poland - Beer Cup 2019

230 produktów, 15 profesjonalnych sędziów z kraju i z zagranicy, 15 kategorii stylowych. Na Poznańskich Targach Piwnych przyznano nagrody dla najlepszych piw i cydrów.

AGENDA INSPIRACJI

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

Tydzień Kuchni Polskiej - od 9 do 15 listopada

Jak co roku z okazji Święta Niepodległości MAKRO Polska organizuje akcję Tydzień Kuchni Polskiej. Wydarzenie jest okazją, by zamanifestować solidarność w obliczu kryzysu, który z powodu pandemicznych obostrzeń dotknął polską gastronomię.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej