x

Ogród w mieście


Kategoria: Wydarzenia - otwarte    19.09.2017

Za nami 1. edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego "Rośliny, Owady i miód".

W dniach 8-10 września w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zgromadzili się najlepsi polscy producenci żywności, artyści, rzemieślnicy i specjaliści z różnych dziedzin związanych z kulinariami. 

Podczas gali otwarcia przemowy wygłosili m.in. Wojciech Modest Amaro i pomysłodawca festiwalu Grzegorz Łapanowski, a uroczystą kolację przygotowali: Joanna Jakubiuk, Andrzej Andrzejczak, Wit Szychowski, Tomasz Maćkowiak, Marcin Koch i Martin Gimenez Castro. Dwa kolejne festiwalowe dni to: kiermasz z produktami organizowany przez Wzory, a także liczne wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty. Temat pierwszego panelu „O dobrym jedzeniu – czym tak naprawdę jest ekologia?”, który poprowadziła Agata Michalak, był dobrym wstępem do wszystkich rozmów podczas festiwalu. Czym jest dobre jedzenie z perspektywy środowiska, a czym – dla zwykłych konsumentów, smakoszy czy szefów kuchni? Co to znaczy „polska kuchnia”? Jak połączyć stare z nowym? Jak stabilne są nasze źródła żywności? Czy świadomie wybierając i jedząc ryby, można wpłynąć na problem przełowienia? To tylko niektóre z pytań poruszonych w wykładach i dyskusjach. Wśród panelistów znaleźli się m.in.: prof. Jarosław Dumanowski, prof. Fabio Parasecoli, prof. dr. hab. Agnieszka Wierzbicka, Michał Kuter, Grzegorz Kwapniewski, Piotr Petryka czy Małgorzata Minta. Z kolei warsztaty poprowadzili m.in.: Kasia Błażejewska-Stuhr, Karolina Szaciłło czy Mateusz Szuchnik. Odbyły się także degustacje win z "Magazynem Wino" oraz piw z Browaru Trzech Kumpli. W ramach festiwalu zorganizowano również pokazy filmowe w kinie Muranów: „Singhampton Project”, „Korzeń” oraz „W obronie jedzenia”. Na zakończenie festiwalu Federacja Polskich Banków Żywności wraz z Magdaleną Łapanowską i Jakubem Emanuelem Malcem, szefem kuchni hotelu Novotel, zorganizowali warsztaty Effect Zupa Disco. Już teraz trzymamy kciuki za kolejną edycję festiwalu.

„Food Service” był patronem medialnym wydarzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

AMBASADA AUSTRALII ZAPRASZA NA DEGUSTACJĘ WIN

Już niebawem pojawi się okazja, by lepiej poznać wina australijskie. Degustacja tych trunków odbędzie się 30 maja w restauracji Concept 13 przy ul. Brackiej 9 w Warszawie.

Warszawska Strefa Jedzenia na Pasażu Wiecha

Warszawska Strefa Jedzenia to nowa odsłona doskonale znanego warszawiakom letniego festiwalu miejskiego organizowanego przez Domy Towarowe Wars Sawa Junior - "Pasaż Wiecha. Kultura w samym centrum". Co tydzień, od czwartku do soboty, królują tu prawdziwe hity street food’u.

Toruński Festiwal Smaków

"Stare i nowe. Tradycja i nowoczesność w kuchni polskiej" - pod takim hasłem odbędzie się Toruński Festiwal Smaków w dniach 24-25 marca w Centrum Targowym Park.

"Królewski stół" zawładnął Wilanowem

II edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego pod hasłem "Królewski stół" odbyła się 15 i 16 września na warszawskim Wilanowie. Podczas dwóch dni uczestnicy wzięli udział w 40 wykładach i panelach dyskusyjnych oraz 60 warsztatach i pokazach kulinarnych.

Już niedługo Singapore Food Festival 2020

Singapur słynie z kulinarnej różnorodności. Można w nim odkrywać smaki z wielu zakątków świata, zarówno te street foodowe, jak i te w restauracjach nagradzanych gwiazdkami Michelin. Singapore Food Festiwal (SFF) to ich święto - w tym roku po raz pierwszy od 27 lat odbędzie się w wirtualnej formie.

Festiwal kulinarny Hot&Sweet w łódzkiej Manufakturze

Wołowina w sosie czekoladowo czy ostra pizza z chorizo i chilli? A może krewetki w sosie z masła orzechowego? Takie dylematy czekają gości Manufaktury w Łodzi, gdzie od 2 do 13 sierpnia trwać będzie festiwal Hot&Sweet. To dobra okazja, by spróbować nieznanych połączeń smakowych i kuchni sezonowej.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej