x

Fest Port Czerniakowski

Kategoria: Miejsca    22.08.2017

Twórcy warszawskiego lokalu Bibenda - Katarzyna Majewska i Beniamin Bielecki - otworzyli kilka miesięcy temu swoje nowe miejsce - Fest Port Czerniakowski - w okolicy Portu Czerniakowskiego.

Latem miejsce przyciąga dużym, słonecznym tarasem, zimą - przytulnym wnętrzem z kominkiem. Tutejsza kuchnia opiera się na wędzonych specjałach, z unikatowej, ważącej ponad tonę wędzarki. Zjemy tu przede wszystkim firmowe BBQ, czyli: żeberka wędzone 3 do 5 godzin, wiejskiego kurczaka z korzenną marynatą, firmową kiełbasę wędzoną na zimno oraz długo wędzony boczek z imbirową glazurą. Karta dań obejmuje także przekąski na zimno - domowego, wędzonego pstrąga, słoninę, terrinę mięsną, wegetariańską pastę z białej fasoli, sałatki. Przekąski kosztują 14-23 zł, dania główne 25-35 zł. Za kuchnię odpowiada pochodzący z Ukrainy Iwan Sokolyk. Bar Fest Port Czerniakowski także bawi się podwędzanymi smakami. Wypijemy tu klasyczne koktajle z wędzonymi dodatkami, w karcie są także piwa i wina. Lokal przeznaczony jest na 50 miejsc siedzących wewnątrz i ok. 40 na tarasie.

ul. Zaruskiego 8, Warszawa

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Shuk - bliskowschodnia kuchnia wegetariańska w Warszawie

Sylwia Potocka, właścicielka Mezze, baru z kuchnią bliskowschodnią działającego na warszawskim Mokotowie, otworzyła w lipcu tego roku Shuk na Ochocie.

Śląska Prohibicja

Restauracja Śląska Prohibicja otworzyła się na początku grudnia nieopodal rynku w Nikiszowcu - górniczym osiedlu z początku XX w. w Katowicach.

Wstąp na McBurgera w drodze do Energylandii

30 sierpnia została otwarta długo wyczekiwana restauracja McDonald’s w Zatorze. Lokal znajduje się przy ul. Władysława Grabskiego 16 na trasie prowadzącej do największego w Polsce parku rozrywki Energylandia.

Otorongo w Warszawie - wegetariańska kuchnia inspirowana Ameryką Południową

W centrum stolicy od grudnia 2019 r. funkcjonuje oaza dla roślinożerców - to niewielka restauracja Otorongo. Od innych wegańsko-wegetariańskich konceptów różni się tym, że większość serwowanych w niej dań nawiązuje do kuchni Ameryki Południowej.

DIFFERENT

W maju tego roku powstała pierwsza restauracja w Polsce, w której zjemy w całkowitych ciemnościach, obsługiwani przez niewidomych kelnerów. Lokal mieści się w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 123a.

Polana Smaków - kuchnia Andrzeja Polana w centrum Warszawy

O Małej Polanie Smaków słyszała większość ceniących autorską kuchnię restauracyjnych bywalców. Nie każdy jednak wie, że lokal znanego kucharza Andrzeja Polana ma nową siedzibę. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia przeniósł się z Mokotowa do ścisłego centrum Warszawy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej