x

Prowincja

Kategoria: Miejsca    21.08.2017

Prowincja to nowa restauracja w Supraślu, której właścicielami są Anna i Michał Arciszewscy. Mieści się w zabytkowym supraskim Domu Ludowym, zlokalizowanym przy parku niedaleko słynnego Teatru Wierszalin.

Ideą Prowincji jest łączenie kulinariów z kulturą. Dzięki swojej lokalizacji restauracja ma możliwość nie tylko ścisłej współpracy z Domem Ludowym, ale także organizowania własnych pokazów filmów, koncertów czy wystaw. Anna Arciszewska zajmuje się kulturalną stroną przedsięwzięcia, a Michał Arciszewski jest szefem kuchni. Tutejsza karta dań jest krótka – obejmuje 5 przystawek (17-21 zł), 3 zupy (9-15 zł), 5 dań głównych (23-34 zł) i 4 desery (9-17 zł). Kuchnia jest w większości polska. Punktem wyjścia jest kuchnia Podlasia z jej sezonowymi lokalnymi produktami. Zjemy tu przykładowo smalec z jabłkiem, kiszonym ogórkiem i pieczywem; gulasz z dzika z warzywami podawany z pieczonym ziemniakiem i wiejskim twarogiem; pstrąga pieczonego z warzywami na maśle, a także słynnego podlaskiego sękacza. Karta alkoholi to przede wszystkim rzemieślnicze piwa regionalne np. z Browaru Słodowy Dwór. Wypijemy tu też wódki, klasyczne i smakowe żubrówki oraz wina (na ten moment bułgarskie, ale trwają prace nad rozszerzeniem selekcji). Za projekt wnętrza Prowincji odpowiada architekt Przemysław Lipiński. Sala podzielona jest na dwie strefy: industrialną, utrzymaną w biało-szarej kolorystyce, i rustykalną drewniano-ceglastą. Restauracja ma obecnie 35 miejsc siedzących, w budowie jest ogródek na dodatkowych 50 miejsc.

ul. Piłsudskiego 11, Supraśl]

Fot. Robert Robaszewski

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ogień

Ogień to inicjatywa właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego Koziarnia - Jakuba, Jadwigi i Marcina Lorków w beskidzkich Pogorzanach oraz Aleksandra Barona, Pavla Portoyana, Rafała Bernatowitcza, Bartosza Wilczyńskiego i Przemka Błaszczyka.

Po włosku w warszawskim Magari

Warszawski hotel Puro to najnowszy i siódmy z kolei obiekt sieci. Pozostałe znajdują się w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Wszystkie miejsca wyróżnia butikowy charakter, piękny design, ale też oferta gastronomiczna.

Luis Mexicantina - craftowy lokal z kuchnią meksykańską w Gdyni

W listopadzie zeszłego roku gdyńska scena barowa wzbogaciła się o craftowy lokal Luis Mexicantina. Miejsce jest połączeniem nowoczesnego bistro serwującego kuchnię meksykańską z barem z autorskimi koktajlami w latynoskim stylu.

Zimowe oblicze warszawskiego baru Wozownia

Wozownia, bar w ukrytym podwórku przy placu Trzech Krzyży, od teraz w zimowej odsłonie. W nowym ocieplanym pawilonie można także zimą pić koktajle i jeść przekąski.

W POSZUKIWANIU BARMAŃSKIEJ INSPIRACJI - JAPONIA

Czym właściwie jest sztuka barmańska z Kraju Kwitnącej Wiśni, mangi i "hard shake"? I dlaczego tak często się na niej wzorujemy? Japończycy z natury są perfekcjonistami. Ich praca to wieloletni plan na życie.

WIELKI BŁĘKIT

W Båly na południu Norwegii powstanie pierwsza w Europie podwodna restauracja. Under będzie pełniło także funkcję nieformalnej pracowni naukowej u skalistego wybrzeża Lindesnes. O tym niezwykłym projekcie rozmawialiśmy z szefem kuchni Nicolai Ellitsgaardem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej