x

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Kategoria: Wino    06.07.2017

To impreza, która na dobre wpisała się w kalendarz polskich imprez winiarskich. W tym roku odbędą się po raz dwunasty - od 25 do 30 sierpnia. Konkurs nie jest otwarty dla publiczności, ale nagrodzone wina prezentowane będą na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy na jasielskim Rynku 26 i 27

W piątek 25 sierpnia odbędzie się IV Konkurs Polskich Win organizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Panel degustacyjny wybierze najlepsze etykiety spośród coraz większej liczby nadsyłanych z całego kraju win. Wina w Konkursie są oceniane w pięciu kategoriach: białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkie. Ocena win jak zwykle będzie dokonywana podczas degustacji „w ciemno”. W tym roku w jury zasiądą: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak oraz Michał Jancik.


W sobotę i niedzielę odbędzie się główna część XII MDW – prezentacja winiarska na Rynku w Jaśle, gdzie będzie można spotkać winiarzy z Polski i z zagranicy (Chorwacja, Rumunia, Serbia, Węgry, Włochy), producentów wina, importerów oraz przedstawicieli innych przedsiębiorstw związanych z winiarstwem. Prezentacji Winiarskiej będzie towarzyszyć szereg wystawców gastronomicznych z najlepszą ofertą regionalną i nie tylko. Do tego organizatorzy planują mnóstwo dodatkowych atrakcji, między innymi: prezentacje i konkursy dla publiczności, koncerty, konkurs na najlepszego wystawcę oraz jak co roku, warsztaty degustacyjne prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. W tym roku będą to: „Wina kontrowersyjne i niekonwencjonalne” oraz po raz kolejny „Polska vs reszta świata”. Odbędą się również degustacje komentowane win węgierskich i włoskich.


Dni Wina nie skończą się w tym roku w niedzielę. Po weekendzie organizatorzy zaplanowali jeszcze trzy dni atrakcji enoturystycznych. Od poniedziałku do środy około-jasielskie winnice będą otwarte dla zwiedzających. Zorganizowane grupy będą wyjeżdżać z Jasła specjalnym Enobusem do winnic: Dwie Granice, Jana, Kolacz, Mieszko, Sztukówka, Wiarus, Wierzchowina, Vanellus, Vetus, Źródło. Na każdy dzień przygotowano inną trasę. W winnicach na gości będzie czekać nie tylko wino, ale również jego twórcy, którzy z wielką przyjemnością opowiedzą o swojej pasji i życiu wśród winnych krzewów.

Program imprezy:
24 sierpnia (czwartek)
Otwarcie wystawy „Winnice w krajobrazie Podkarpacia” w Muzeum Regionalnym w Jaśle
Muzeum Regionalne w Jaśle zorganizowało konkurs fotograficzny dla winiarzy i pasjonatów fotografii „Winnice w krajobrazie Podkarpacia”. Z okazji Dni Wina przygotowana zostanie wystawa pokonkursowa przedstawiająca najciekawsze prace. Wystawa ma na cele pokazanie wpływu jaki winnice wywierają na otaczający nas krajobraz, dostrzeżenie walorów estetycznych winnic, ale też wzbudzenie zainteresowania piękne przyrody i pokazanie zalet życia w zgodzie z naturą. Wszystkie te pozytywne emocje są bowiem rozbudzane przez winnice stanowiące wyraźnie estetyczny element krajobrazu, wyróżniając się ładem i dając poczucie harmonii i spokoju. Budzą zaciekawienie, podziw, a nawet zachwyt i są wdzięcznym tematem dla fotografa. Wystawa potrwa do końca września.

25 sierpnia (piątek)
IV Konkurs Polskich Win
Każda kolejna edycja cieszy się coraz większym zaufaniem winiarzy i konsumentów. W zeszłym roku w Konkursie wzięło udział prawie 100 etykiet, nadesłanych z 32 winnic z całej Polski. Konkurs odbywa się we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich i to spośród najlepszych w naszym kraju sommelierów składa się jury konkursu. W tym roku wina oceniać będą: Tomasz Kolecki, Piotr Kamecki, Adam Pawłowski, Paweł Demianiuk, Kamil Wojtasiak, Łukasz Głowacki, Adam Tomczak, Michał Jancik. Wina w Konkursie są oceniane w pięciu kategoriach: białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkie, zgodnie z 100-punktową skalą oceny przyjętą przez OIV. Ocena win będzie dokonywana podczas degustacji „w ciemno”. W Konkursie udział biorą wyłącznie wina wyprodukowane w Polsce. Nagrodzone wina prezentowane będą na stoisku Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy 26 i 27 sierpnia na jasielskim Rynku, gdzie każdy będzie mógł je bezpłatnie zdegustować.

26, 27 sierpnia (sobota, niedziela)
Ogrody Winne
Od 10.00 do 24.00 w sobotę i od 9.00 do 23.00 w niedzielę na Jasielskim Rynku na zwiedzających czekać będą winiarze z Polski i z zagranicy (Chorwacja, Rumunia, Włochy), producenci wina, importerzy oraz przedstawiciele innych przedsiębiorstw związanych z winiarstwem. Prezentacji Winiarskiej będzie towarzyszyć szereg wystawców gastronomicznych z najlepszą ofertą regionalną i nie tylko. Każdy znajdzie coś dla siebie. Uczestnicy będą mieli nie tylko możliwość degustacji win i regionalnych potraw oraz również spotkania z winiarzami i interesującymi postaciami ze świata polskiego winiarstwa. Organizatorzy planują szereg atrakcji, między innymi: prezentacje i konkursy dla publiczności oraz koncerty. Publiczność będzie miała również okazję wyboru najlepszego wystawcy. Dodatkową atrakcją będzie bogata część artystyczna przygotowana przez Urząd Miasta Jasła.
Warsztaty Enologiczne Winiarskie warsztaty degustacyjne prowadzone będą, jak co roku przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. W tym roku zaplanowano tematy: „Wina kontrowersyjne i niekonwencjonalne” oraz „Polska vs reszta świata”. Warsztaty są niepowtarzalną okazją do degustacji wyjątkowych win w niezapomnianym towarzystwie profesjonalnych sommelierów, którzy zawsze dbają o fantastyczną atmosferę spotkania i gwarantują solidną dawkę wiedzy. Planowane są również degustacje komentowane win węgierskich i włoskich.

28 sierpnia – 30 sierpnia
Dni Otwartych Winnic
Przez trzy kolejne dni miłośnicy polskiego winiarstwa będą mieli okazję zwiedzać winnice w okolicach Jasła. Swoje podwoje dla enoturystów otworzą winnice: Dwie Granice, Jana, Kolacz, Mieszko, Sztukówka, Wiarus, Wierzchowina, Vanellus, Vetus, Żródło. Zorganizowane grupy będą wyjeżdżać z Jasła specjalnym Enobusem na 3 trasy wycieczek – inną każdego dnia. W winnicach na gości będzie czekać nie tylko wino, ale również jego twórcy, którzy z wielką przyjemnością opowiedzą o swojej pasji i życiu wśród winnych krzewów.

Organizatorami XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” i Jasielski Dom Kultury.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: Historie o Alentejo

Krajobraz regionu Alentejo utkany jest rozłożystymi, egzotycznie wyglądającymi drzewami z korka dębowego i latem można się tu poczuć jak na afrykańskiej sawannie. Zamiast dzikich zwierząt pasą się tam jednak woły, a kraina stoi chlebem, oliwą, rustykalną kuchnią i oczywiście winem.

Winiarnia Zamojska - nowa marka owocowych win polskich

Sześć odmian owoców z Roztocza stworzyło nową linię polskich win - Winiarnia Zamojska. Grupa Ambra przywraca na Roztoczu tradycje winiarstwa znane od średniowiecza.

ADAM PAWŁOWSKI: CHŁODNO-CIEPŁA KALIFORNIA

W dobie nadużywania skrótów myślowych często wrzucamy wszystkie wina kalifornijskie do jednego worka. Biorąc pod uwagę wielkość tego stanu, warto znać podstawowy podział stylów win kalifornijskich. Proponuję klasyfikację win na te pochodzące z chłodnych i ciepłych rejonów Kalifornii.

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

W Sopocie 15 października odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France. W konkursie zmierzą się przedstawiciele Polski, Szwecji, Łotwy, Litwy, Estonii i Słowacji.

Sommelier Norbert Dudziński wrócił do Polski

Norbert Dudziński, do niedawna head sommelier w 3-gwiazdkowej restauracji Geranium w Kopenhadze, wrócił do Polski i objął stanowisko general managera oraz head sommeliera w warszawskim wine barze Dyletanci.

Piotr Pietras szósty na Mistrzostwach Świata Sommelierów 2019

To ogromny sukces Polaka - w międzynarodowych zawodach rywalizowało 66 sommelierów z 63 państw. Piotr Pietras doszedł do półfinału i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej