x

Nowa odsłona targów Wine Expo Poland

Kategoria: Wino    18.10.2016

Już 28 października w Warszawie rozpocznie się kolejna edycja jednej z największych imprez winiarskich w Polsce - targów Wine Expo Poland. W ramach festiwalu odbędą się spotkania producentów i importerów z przedstawicielami branży HoReCa, dziennikarzami oraz blogerami, a także warsztaty i szkolenia.

W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest Chorwacja. Pod hasłem ‘Vina Mosaica’, 14 winnic zaprezentuje wybór najlepiej ocenianych przez krytyków win pochodzących z różnych regionów Chorwacji. W czasie licznych degustacji, seminariów i paneli dyskusyjnych producenci udowodnią, że niewielka Chorwacja jest skarbnicą wielkich win – które wciąż czekają na odkrycie przez polskich konsumentów.

Dalmacja, doliny Slawonii, Dunaju, Wyżyna Chorwacka i Istria to regiony zróżnicowane geologicznie i klimatycznie, co sprawia, że chorwackie wina również są bardzo różnorodne. Atrakcją imprezy będzie seminarium prowadzone przez gwiazdę chorwackiego winiarstwa – winnicę Kutjevo. Producent jest jednym z największych eksporterów wina w Chorwacji i może poszczycić się potężną kolekcją, która przyciąga turystów z całego świata.

Oprócz wydarzeń poświęconych winom chorwackim, odbędzie się m.in. degustacja niemieckich win organizowana przez Panią Annę Gmurczyk z Niemieckiego Instytutu Wina, a także niezwykłe show prowadzone przez gościa specjalnego tegorocznych targów, Federico Calanchiego – sommeliera z Al Brindis. Jego liczący prawie sześćset lat wine-bar figuruje w Wielkiej Księdze Rekordów Guinessa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w prowincji Ferrara. Początkowo zwany "Hostaria del Chiuchiolino" (od słowa ‘ciuc’ – pijany), był popularnym miejscem spotkań nie tylko lokalnych wielbicieli wina, ale także wybitnych osobistości. Malarz Tycjan, florencki rzeźbiarz Benvenuto Cellini, poeci Ludovico Ariosto i Torquato Tasso zaglądali do osterii by odkrywać nowe bukiety smaków i zapachów w najlepszych włoskich winach oraz spotkać się z przyjaciółmi.

Na Wine Expo Poland Federico Calanchi poprowadzi cykl warsztatów i opowie gościom barwną historię Al Brindisi, a także zdradzi tajniki zawodu sommeliera. W trakcie spotkań uczestnicy dowiedzą się jakie są zasady serwowania wina w najstarszym wine-barze świata i pod okiem Federico nauczą się jak podawać wino z prawdziwą elegancją i włoską lekkością.

Kulinarne ciekawostki – a w szczególności oliwa –  będą natomiast jednym z głównych tematów warsztatów prowadzonych przez Pana Jakuba Buska i Karolinę Dąbrowską Busk. Prowadzący, w ramach równoległej imprezy Warsaw Oil Festival, zaprezentują oliwy z różnych zakątków świata i udowodnią, że zdrowe tłuszcze są niezbędnym elementem  codziennej diety.

 

DATA

28-29 października 2016

MIEJSCE

EXPO XXI, Warszawa        

Serdecznie zapraszamy do udziału w targach wszystkich entuzjastów wina!

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: Wino w detalu

Galopujące obostrzenia raz po raz ograniczają działalność lokali gastronomicznych lub całkowicie je zamykają, co sprawia, że picie dobrego wina staje się rytuałem stricte domowym, a jego sprzedaż odbywa się w detalu.

Polska Toskania warta zachodu

"Winnica jest wszystkim, jeżeli pomyślę o niej w kategorii pasji, miłości, sposobu na życie" - mówi Kinga Kowalewska-Koziarska, właścicielka najstarszej prywatnej winnicy w Polsce i jedna z bohaterek dokumentu "Polska Toskania".

Radosław Froń: Archaiczne prawo na rynku dystrybucji wina

Dopuszczenie e-commerce jako kanału sprzedaży napojów alkoholowych w miejsce wyłączonych przez epidemię tradycyjnych sposobów zbytu może nieco zminimalizować dotkliwe straty branży winiarskiej - mówi prawnik i autor bloga paragrafwkieliszku.pl Radosław Froń.

Wino na medal - konkurs Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Ruszyły zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu "Wino na medal" organizowanego przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Swoje produkty mogą zgłaszać do konkursu importerzy, dystrybutorzy i producenci wina, których produkty są dostępne w ofercie branży HoReCa.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: PIOTR ZIELIŃSKI

"W branży pracuję ponad cztery lata. Pierwsze kroki stawiałem u warszawskiego importera, a później w małej żoliborskiej restauracji. Zanim na dłużej jako sprzedawca stanąłem za ladą w warszawskim sklepie specjalistycznym VinoTrio, pracowałem przez pięć lat w sprzedaży usług i w marketingu".

CALIFORNIA ZIN & CHOCOLATE - ŁĄCZ WINO Z CZEKOLADĄ

Od 12 lutego do 31 maja California Wines Polska, marka Lindt oraz Taste It All zapraszają restauracje do udziału w akcji specjalnej California Zin & Chocolate. Importerzy wina przygotowali dla restauracji specjalne rabaty i pakiety win zinfandel.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej