x

Nowa odsłona targów Wine Expo Poland

Kategoria: Wino    18.10.2016

Już 28 października w Warszawie rozpocznie się kolejna edycja jednej z największych imprez winiarskich w Polsce - targów Wine Expo Poland. W ramach festiwalu odbędą się spotkania producentów i importerów z przedstawicielami branży HoReCa, dziennikarzami oraz blogerami, a także warsztaty i szkolenia.

W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest Chorwacja. Pod hasłem ‘Vina Mosaica’, 14 winnic zaprezentuje wybór najlepiej ocenianych przez krytyków win pochodzących z różnych regionów Chorwacji. W czasie licznych degustacji, seminariów i paneli dyskusyjnych producenci udowodnią, że niewielka Chorwacja jest skarbnicą wielkich win – które wciąż czekają na odkrycie przez polskich konsumentów.

Dalmacja, doliny Slawonii, Dunaju, Wyżyna Chorwacka i Istria to regiony zróżnicowane geologicznie i klimatycznie, co sprawia, że chorwackie wina również są bardzo różnorodne. Atrakcją imprezy będzie seminarium prowadzone przez gwiazdę chorwackiego winiarstwa – winnicę Kutjevo. Producent jest jednym z największych eksporterów wina w Chorwacji i może poszczycić się potężną kolekcją, która przyciąga turystów z całego świata.

Oprócz wydarzeń poświęconych winom chorwackim, odbędzie się m.in. degustacja niemieckich win organizowana przez Panią Annę Gmurczyk z Niemieckiego Instytutu Wina, a także niezwykłe show prowadzone przez gościa specjalnego tegorocznych targów, Federico Calanchiego – sommeliera z Al Brindis. Jego liczący prawie sześćset lat wine-bar figuruje w Wielkiej Księdze Rekordów Guinessa i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w prowincji Ferrara. Początkowo zwany "Hostaria del Chiuchiolino" (od słowa ‘ciuc’ – pijany), był popularnym miejscem spotkań nie tylko lokalnych wielbicieli wina, ale także wybitnych osobistości. Malarz Tycjan, florencki rzeźbiarz Benvenuto Cellini, poeci Ludovico Ariosto i Torquato Tasso zaglądali do osterii by odkrywać nowe bukiety smaków i zapachów w najlepszych włoskich winach oraz spotkać się z przyjaciółmi.

Na Wine Expo Poland Federico Calanchi poprowadzi cykl warsztatów i opowie gościom barwną historię Al Brindisi, a także zdradzi tajniki zawodu sommeliera. W trakcie spotkań uczestnicy dowiedzą się jakie są zasady serwowania wina w najstarszym wine-barze świata i pod okiem Federico nauczą się jak podawać wino z prawdziwą elegancją i włoską lekkością.

Kulinarne ciekawostki – a w szczególności oliwa –  będą natomiast jednym z głównych tematów warsztatów prowadzonych przez Pana Jakuba Buska i Karolinę Dąbrowską Busk. Prowadzący, w ramach równoległej imprezy Warsaw Oil Festival, zaprezentują oliwy z różnych zakątków świata i udowodnią, że zdrowe tłuszcze są niezbędnym elementem  codziennej diety.

 

DATA

28-29 października 2016

MIEJSCE

EXPO XXI, Warszawa        

Serdecznie zapraszamy do udziału w targach wszystkich entuzjastów wina!

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

CALIFORNIA ZIN & CHOCOLATE - ŁĄCZ WINO Z CZEKOLADĄ

Od 12 lutego do 31 maja California Wines Polska, marka Lindt oraz Taste It All zapraszają restauracje do udziału w akcji specjalnej California Zin & Chocolate. Importerzy wina przygotowali dla restauracji specjalne rabaty i pakiety win zinfandel.

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2018

Najlepsi sommelierzy po raz 18. wystartują w Mistrzostwach Polski Sommelierów. Konkurs odbędzie się 26 maja w salach Hotelu Regent w Warszawie.

Podróże enoturystyczne po Polsce coraz popularniejsze

Coraz więcej Polaków pragnie nie tylko degustować wino w domowym zaciszu, ale również wiedzieć, skąd ono pochodzi i jaka jest jego historia. Dlatego wraz z odrodzeniem winiarstwa w Polsce coraz popularniejsza staje się również enoturystyka.

Już wkrótce Grand Prix "Magazynu Wino"

27-29 października odbędzie się Stilnovisti XII Grand Prix "Magazynu Wino". Podczas gali wręczone zostaną nagrody dla najlepszych win w dziesięciu kategoriach.

ADAM PAWŁOWSKI: FENOMEN EN PRIMEUR

Co roku na początku kwietnia oczy całego winiarskiego świata skierowane są na Bordeaux. Krytycy winiarscy, dziennikarze, handlarze i sommelierzy przybywają nad Żyrondę na En Primeur, podczas którego degustują i oceniają leżakujące jeszcze w beczkach topowe wina z ostatniego rocznika.

Zwycięzcy II Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów

Markus Winkler z Austrii, pracujący w butikowym alpejskim hotelu Aurelio Lech zwyciężył w drugiej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów. W konkursie startowali sommelierzy z Polski, Czech, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Serbii, Słowacji, Rosji, Niemiec i Kazachstanu.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej