x

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle potrwają od 24 do 28 sierpnia.

Kategoria: Wino    25.07.2016

Już po raz jedenasty Jasło będzie gościć miłośników wina oraz pasjonatów winiarstwa z całej Polski i z zagranicy. Od środy do piątku (24 - 26 sierpnia) jasielscy winiarze zaproszą enoturystów na Dni Otwartych Piwnic.

W sobotę i niedzielę (27, 28 sierpnia) odbędzie się Prezentacja Winiarska na Jasielskim Rynku. Wśród wystawców będą: winiarze i stowarzyszenia winiarskie, producenci i eksporterzy wina oraz inni przedstawiciele branży winiarskiej. Organizatorzy szykują dla zwiedzających wiele atrakcji. Wstęp na imprezę będzie wolny.
 
W sobotę odbędą się winiarskie także Warsztaty Degustacyjne prowadzone przez wyśmienitych sommelierów. Tematami tegorocznych warsztatów będą: „Odmiany polskich winnic” i „Wina musujące świata”.
 
Częścią XI Międzynarodowych Dni Wina będzie również III Konkurs Win Polskich organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Wina oceniane będą pod czas degustacji „w ciemno”, przez jury złożone wyłącznie z dyplomowanych sommelierów. Medale i wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach: wino białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkie. Wszystkie nagrodzone w konkursie wina będzie można degustować pod czas Prezentacji Winiarskiej na Rynku. Food Service jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej informacji na stronie www organizatora: http://winiarzejaslo.pl/artykul/87/zaproszenie_na_xi_miedzynarodowe_dni_wina_w_jasle

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kwestionariusz sommeliera: Filip Szaciłowski

W gastronomii pracuje od prawie ośmiu lat. Pełni funkcję menadżera i głównego sommeliera w restauracji Kieliszki na Próżnej w Warszawie. Od lat zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Polski Sommelierów.

KALIFORNIA: GRA W CIEPŁO-ZIMNO

5 marca w Warszawie odbędzie się 6. edycja Food Service Summit - największej ogólnopolskiej konferencji branży HoReCa. Podobnie jak w ubiegłych latach w ramach współpracy California Wines Polska oraz magazynu "Food Service" odbędą się seminaria degustacyjne.

PIOTR PIETRAS NAJLEPSZYM SOMMELIEREM UK

24 marca 2017 r. Piotr Pietras, Mistrz Polski Sommelierów 2015 i 2016, zwyciężył w konkursie UK Best Young Sommelier. To kolejne wyróżnienie bohatera naszej lipcowej okładki ("Food Service" 7-8/2016).

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2018

Najlepsi sommelierzy po raz 18. wystartują w Mistrzostwach Polski Sommelierów. Konkurs odbędzie się 26 maja w salach Hotelu Regent w Warszawie.

Wspólny projekt Winnicy Wieliczka i restauracji Albertina

Krakowska restauracja zainicjowała współpracę z Winnicą Wieliczka, której efektem jest autorskie wino Albertina Chardonnay 2016. Wyprodukowano je z winogron zebranych w pierwszym tygodniu października 2016 r.

Polacy chcą wiedzieć więcej o rodzimym winie. Skąd taki wniosek?

Blisko 50 tysięcy wyświetleń live’ów, ponad 400 udostępnień filmów na Facebooku oraz zasięg, który wyniósł prawie 100 tysięcy odbiorców - Festiwal Polskie Wino Online, pierwsza taka wirtualna inicjatywa w naszym kraju, okazał się sukcesem.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej