x

Kiedy jeść śniadanie, obiad i kolację

Kategoria: Lifestyle - zdrowe odżywianie

Planowanie tego, co powinieneś jeść, by być szczupłym i zdrowym, wydaje się trudne, jednak okazuje się, że dla zachowania dobrej formy i prawidłowej wagi ważne jest także to, kiedy jesz.

Od kilku lat obserwujemy popularność śniadaniowni, kawiarni i restauracji oferujących śniadanie serwowane przez cały dzień. Zjedzenie porannego posiłku jeszcze nigdy nie było łatwiejsze, a naukowcy przekonują, że mama i babcia miały rację – trzeba jeść śniadanie. Jeśli nie chcesz uwierzyć swojej mamie, to zaufaj badaniom – w przypadku większości ludzi poranny posiłek może pomóc ciału przygotować się na nadchodzący dzień, obniżyć ryzyko chorób metabolicznych i chorób serca. A co z pozostałymi posiłkami, skoro śniadanie jeść trzeba?

Rano
Nie zapomnij jeść śniadania. W badaniu podłużnym, prowadzonym przez 16 lat na niemal 27 tys. osób, odkryto, że wśród osób, które opuszczały śniadanie, prawdopodobieństwo zawału serca lub zgonu z powodu choroby serca było o 27 proc. wyższe niż u osób, które śniadanie zjadały. To, że nie zjesz śniadania, ma też bardziej prozaiczne konsekwencje. Prawdopodobnie następne posiłki będą większe, co może prowadzić do tego, że wystrzał insuliny po ich spożyciu będzie większy. A to w konsekwencji sprawi, że przybędzie ci kilka dodatkowych kilogramów, ale może doprowadzić też do wyższego ciśnienia, poziomu cholesterolu i oponki na wysokości pępka.
Śniadanie nie powinno być bardzo słodkie, raczej powinno składać się z pełnoziarnistych węglowodanów, tłuszczów i białek. Dzięki temu poziom cukru we krwi będzie wzrastał powoli. Jeśli na śniadanie pojawi się coś bardzo słodkiego, jak biała bułka z masłem i dżemem, poziom cukru wzrośnie szybko, ale też spadnie szybko i głód pojawi się wcześniej, niż powinien.

Po południu
Zjedz coś większego po mniej więcej sześciu godzinach od śniadania. Jeszcze do niedawna mówiło się, że to śniadanie ma być największe, jak w przysłowiu: „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Jednakże od dawna większość ludzi nie pracuje fizycznie po 12-14 godzin na dobę, w związku z tym potrzebuje odpowiedniego rozkładu energii w posiłkach w ciągu dnia. Posiłek popołudniowy powinien być dosyć obfity, zawierać mniej więcej 30 proc. dziennej dawki energii i składać się w dużej mierze z warzyw.
 
Wieczorem
Ten posiłek powinien być najmniejszy. Nie jedz zbyt późno. Wprawdzie już dawno obalono mit niejedzenia po 18, jednak warto, byś zachował mniej więcej trzygodzinny odstęp pomiędzy kolacją a porą położenia się do łóżka. Jeśli ta przerwa będzie mniejsza, nie będziesz mieć możliwości spalenia energii dostarczonej z posiłkiem i wzrośnie prawdopodobieństwo odłożenia jej w postaci tłuszczu. Innym powodem jest możliwość wystąpienia refluksu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wieczorem intensywnie trenujesz. Wówczas warto zjeść posiłek potreningowy, niezależnie od tego, czy zaraz idziesz spać, czy nie. Jego obecność ma wpływ na regenerację zmęczonych mięśni.
Ważne, by przed snem nie jeść słodyczy, lodów ani niczego obfitującego w łatwo przyswajalne węglowodany. Ich nadmierna podaż przed udaniem się na spoczynek może doprowadzić do obniżenia poziomu melatoniny, która odpowiada za prawidłowy cykl snu i czuwania, a w konsekwencji utrudnić zasypianie.
Nie ma jednego najlepszego sposobu odżywiania. Jednak zalecenia największych organizacji dietetycznych mówią jasno, by jeść trzy główne posiłki każdego dnia, uzupełniając zapotrzebowanie energetyczne przekąskami. Jednak, gdy chcemy jeść idealnie, powinniśmy wsłuchać się w siebie i odpowiadać na potrzeby własnego ciała.

Laura Osęka - psychodietetyczka i psycholożka, pasjonatka dobrego jedzenia.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ważny trend - roślinne alternatywy dla produktów odzwierzęcych

Ograniczanie spożycia mięsa, żywienie roślinne i mięso hodowane komórkowo to obecnie coraz częściej dyskutowane tematy. O światowych trendach na rynku roślinnych alternatyw produktów odzwierzęcych opowiada Michał Klar, inwestor i doradca wegańskich start-upów.

Alkohol a dieta

Czy umiarkowane spożycie alkoholu może być zdrowe? Czy zgodnie z niektórymi reklamami może być pomocne w utracie wagi i utrzymaniu pięknej sylwetki?

Rynek żywności ekologicznej będzie rósł 20% rocznie

Ostatnia dekada to dynamiczny rozwój rynku żywności ekologicznej w Europie. W Polsce liczba specjalistycznych gospodarstw, producentów, dystrybutorów również systematycznie rosła. Jaka przyszłość czeka branżę? Jakim wyzwaniom będzie musiała sprostać w najbliższym czasie? Czy dogonimy Europę?

Skąd się bierze smak i jak się zmienia z wiekiem

Gdy myślimy o smaku, jednego możemy być pewni: nasz gust odnoszący się do jedzenia zmienia się wraz z wiekiem. Jako bardzo małe dzieci lubimy przede wszystkim smak słodki, później preferujemy smaki bardziej złożone, a na starość te intensywne, bo często po prostu tracimy poczucie smaku.

Boom na olej kokosowy - czy słuszny?

Od kilku lat panuje prawdziwy boom na olej kokosowy. Sprzedawany w postaci oleju i musu uważany jest za panaceum na różne dolegliwości i prawdziwy superfood wychwalany ze względu na właściwości odżywcze, uzdrawiające i poprawiające walory umysłowe. Czy rzeczywiście są ku temu powody?

Ryba powszednia

W piramidzie żywieniowej zalecanej przez Instytut Żywności i Żywienia ryby zajmują ważną pozycję, nietrudno jest też je znaleźć w informacjach od dietetyków przekazywanych pacjentom. Nie wszystkie jednak powinny być obecne w naszej codziennej diecie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej